My z niego wszyscy

My z niego wszyscy

15
0
PODZIEL SIĘ

Piława Górna uczciła 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego akademią w Miejskim Ośrodku Kultury. Na scenie 26 września wystąpili gimnazjaliści we wzruszającej kompilacji niepodległościowych wierszy i piosenek urozmaiconych multimedialną prezentacją.

20141002a_1

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego jest świętem państwowym, obchodzonym co roku 27 września. Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Pilawie Górnej odpowiedziało na apel Instytutu Pamięci Narodowej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej nawołujący do włączenia się w obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W holu szkoły pojawiła się wystawa „Przywódcy Polski Walczącej”, a 26 września odbyła się akademia w Miejskim Ośrodku Kultury.

Apel rozpoczął się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego w asyście pocztów sztandarowych. W atmosferę uroczystości wprowadziła zebranych Burmistrz Piławy Górnej Zuzanna Bielawska. Trudną drogę, jaką przeszedł nasz kraj od utraty niepodległości w 1939 roku do roku 1989, przypomniała młodzież gimnazjalna. Uczestnicy wyjątkowego spotkania obejrzeli montaż poetycko-muzyczny „My z niego wszyscy…”. Wzruszającym wierszom i pieśniom towarzyszyła muzyka i projekcje na ekranie.

W uroczystości, której patronowała Dyrektor Gimnazjum Edyta Lisowska wspólnie z Burmistrz Piławy Górnej wzięli udział ważni goście: Przewodnicząca NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Dzierżoniowskiej Kazimiera Sygulska, Ksiądz Dziekan Prałat Zbigniew Wolanin, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Piławie Górnej Halina Przepiórka z Radnymi oraz Państwo Zuzanna i Piotr Chudomięt (sybiracy zaprzyjaźnieni z gimnazjum), a także dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych.

Na zakończenie Dyrektor Gimnazjum gorąco podziękowała piławskiej młodzieży za niepowtarzalną lekcję współczesnej historii. Nie szczędziła słów uznania dla organizatorów akademii, nauczycielekMarty Sochackiej-Pelczar i Marioli Jabłońskiej, podkreślając, że patriotyzm jest słowem aktualnym również dzisiaj.

UM Piława Górna

BRAK KOMENTARZY