Młodzi przyjaciele drzew z gminy Dzierżoniów

Młodzi przyjaciele drzew z gminy Dzierżoniów

25
0
PODZIEL SIĘ

mlodzipd03

W piątek 26 września w Gimnazjum Gminnym w Dzierżoniowie odbyła się gala podsumowująca pierwszy etap projektu edukacyjnego pn. „Młodzi przyjaciele drzew”. Podczas uroczystości swoje talenty zaprezentowali uczniowie gminnych placówek oświatowych. Laureatom realizowanych w ramach akcji konkursów wręczone zostały także cenne nagrody.

Projekt „Młodzi przyjaciele drzew” skupiony był wokół 17 pomników przyrody znajdujących się na terenie gminy Dzierżoniów i składał się z wielu przedsięwzięć. Zrealizowano go przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Akcja została podzielona na dwa etapy. W ramach pierwszego etapu w maju i czerwcu 2014 roku wszystkie pomniki przyrody zostały ponownie zinwentaryzowane. Następnie zorganizowano konkurs na wybór imion dla pomników – każda szkoła miała za zadanie nazwanie poszczególnych drzew. Jednym z działań było również wydanie wyjątkowego folderu pn. „Pomniki przyrody w gminie Dzierżoniów” wraz z mapą ich lokalizacji na terenie gminy. W pierwszym etapie przedsięwzięcia zorganizowano także szereg konkursów: plastyczny, fotograficzny, literacki i wiedzowy. Podczas piątkowej gali wręczono nagrody ich laureatom.

mlodzipd04

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili:

• Senator RP Stanisław Jurcewicz,

• Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski,

• zastępca wójta Jolanta Zarzeka,

• przedstawiciele Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu Paweł Sendecki i Edmund Staniewski,

• Prezes Zarządu Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego ZGPD 7 Piotr Furtak,

• Dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie Jadwiga Horanin,

mlodzipd05

a także zaangażowani w koordynację projektu pracownicy Urzędu Gminy Dzierżoniów oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie gminnych placówek oświatowych.

Przybyłych gości powitał wójt Marek Chmielewski. Jego zastępca Jolanta Zarzeka opowiedziała z kolei o założeniach projektu i podsumowała dotychczasowe działania.

mlodzipd06

Uroczystość połączono z festiwalem piosenki pn. „O czym szumi drzewo”, w którym udział wzięły reprezentacje szkół podstawowych z Mościska, Ostroszowic, Piławy Dolnej i Tuszyna. Przed jury w składzie: zastępca wójta Jolanta Zarzeka, dyrektor Gimnazjum Gminnego Jolanta Stawarz oraz Małgorzata Szeliga-Adamczyk stanęło niezwykle trudne zadanie. Poziom występów był bowiem bardzo wysoki, a piosenki przygotowane przez uczniów i ich opiekunów wielu gości wzruszyły do łez. Ostatecznie zdecydowano o przyznaniu pierwszego miejsca uczniom Szkoły Podstawowej w Ostroszowicach. Drugie miejsce przypadło reprezentacji Szkoły Podstawowej w Tuszynie, trzecie miejsce ex aequo zajęli natomiast uczniowie ze szkół w Mościsku i Piławie Dolnej.

mlodzipd07

W dalszej części uroczystości nagrodzono laureatów konkursów organizowanych w ramach projektu. Jako pierwsi nagrody odebrali zwycięzcy konkursu plastycznego pn. „O czym marzy drzewo”. I miejsce zajął Grzegorz Pindera, II miejsce Sandra Krupiarz, III miejsce przypadło natomiast Izabeli Droszczak.

Młodzi przyjaciele drzew wzięli również udział w konkursie fotograficznym pn. „Portret drzewa”. Nagrody przyznano w trzech kategoriach:

mlodzipd08

• uczniowie klas I – III szkół podstawowych: I miejsce – Hubert Szady, II miejsce – Hubert Kuźmiński, III miejsce – Magdalena Połcik

• uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych: I miejsce – Damian Hamela, II miejsce – Marta Szady, III miejsce – Marika Kinast

• uczniowie gimnazjum: I miejsce – Kacper Winnicki, II miejsce – Natalia Hajdamowicz.

Następnie wręczono nagrody laureatom konkursu literackiego pn. „O czym szumi drzewo”. Zwycięzców wyłoniono w kategoriach:

• klasy I – III szkół podstawowych: I miejsce – Hubert Szady, II miejsce – Maja Kwiatek, III miejsce – Jakub Rosiak

• klasy IV – VI szkół podstawowych: I miejsce – Martyna Mudy, II miejsce – Filip Gorzelski, III miejsce – Laura Kowal

• gimnazjum: I miejsce – Karolina Niemczyk, II miejsce – Monika Krakowiak, III miejsce – Magda Helon.

W czasie trwania projektu uczniowie mieli również szansę wykazania się w konkursie wiedzy o gminie Dzierżoniów pn. „Stąd jestem, tu mieszkam, tu chcę żyć”. Laureatów wyłoniono w dwóch kategoriach:

• indywidualnie: I miejsce – Julia Martowłos, II miejsce – Aleksandra Sajdak, III miejsce – Monika Pięt

• drużynowo: I miejsce – reprezentacja SP im. Jana Pawła II w Tuszynie, II miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piławie Dolnej, III miejsce – ZSP w Ostroszowicach, IV miejsce – ZSP w Mościsku.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy też wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w organizację przedsięwzięcia. To jednak nie koniec działań związanych z projektem. Efektem pierwszego etapu jest powstanie gry planszowej, a także zebranie wszystkich materiałów (opisy pomników przyrody, ścieżki edukacyjne, prace plastyczne, fotografie, wiersze itp.) i wydanie ich w formie książki, która będzie doskonałym materiałem edukacyjnym i promocyjnym. W planach jest również wykonanie cięć pielęgnacyjnych drzew, dla każdego pomnika przygotowana zostanie też specjalna tabliczka informacyjna. Nauczyciele placówek oświatowych opracują z kolei ścieżki edukacyjno-przyrodnicze szlakiem pomników przyrody – wszystko to już w kolejnym projekcie pn. „Młodzi przyjaciele drzew – epizod II”.

Gmina Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY