Misterium chleba na dożynkach wiejskich w Podlesiu

Misterium chleba na dożynkach wiejskich w Podlesiu

34
0
PODZIEL SIĘ

b_640_480_16777215_1___images_2012_po_9

W ostatnią sobotę miesiąca 30VIII 2014 r odbyły się dożynki wiejskie w Podlesiu gminie Niemcza. Pod namiotami i na udekorowanym, z tego rocznych zbiorów plonami zbóż, warzyw i kwiatów, placyku, nad rzeką Ślęzą, społeczność Podlesia i okolic zebrała się na świętowanie dożynek.

Uroczystość rozpoczęła się korowodem zespołu Grodzianie w tradycyjnych kolorowych strojach ludowych niosącym misternie wykonany wieniec dożynkowy wraz ze starostami dożynek z okazałym bochnem świeżego chleba.

b_640_480_16777215_1___images_2012_po_6

Dożynkowy wieniec w kształcie korony uwieńczony krzyżem – jako symbol pracy rolnika, przekazany został gospodarzom dożynek i ustawiony w centralnym widocznym miejscu spotkania. Starostowie podając gospodarzowi dożynek burmistrzowi Niemczy Grzegorzowi Kosowskiemu bochenek rumianego chleba prosili, aby go przyjął jako dar serca i sprawiedliwie podzielił. Ten bochen chleba poświęcił ks kanonik Marian Chomiak dodając za św. Albertem, że trzeba dzielić się tym dobrym chlebem, jak również miłością, aby każdy był dobrym jak chleb.

b_640_476_16777215_1___images_2012_po_a

Celebracja łamania chleba rozpoczęła się od jego ucałowania przez burmistrza, księdza i sołtysa wsi Podlesia, którzy podchodząc do każdego uczestnika zaczęli łamać się i dzielić chlebem tak, aby to dobro zostało przyjęte przez każdego. Usłyszeliśmy też historię od zasiewu ziarna do wypieku chleba wypracowaną przez naszych przodków.Szacunek dla pracy rolnika, widoczna troska o docenianie jej wartości, udzieliły się wszystkim uczestnikom spotkania. Uroczystość dożynkową umiliła swoją obecnością Ochotnicza Straż Pożarna z Przerzeczyna Zdrój poprzez umożliwienie przejazdu wozem strażackim wszystkim milusińskim.

b_640_480_16777215_1___images_2012_po_w

Następnie głos oddano zespołowi Grodzianie, którego śpiew i muzyka wprowadziła radosny dożynkowy nastrój. Po zespole Grodzianie mikrofon przejął zespół R&M,przy którego żywej muzyce bawiono się do późnych godzin nocnych . Zebrane dochody przeznaczy się na rzecz odnowy wsi. Tekst: Urszula Omylińska uczestniczka dożynek. Stowarzyszenie na rzecz odnowy wsi Podlesie i Ruszkowice „Razem możemy więcej” bardzo serdecznie dziękuje panu Jarosławowi Węgłowskiemu za przekazanie kiełbasy do bigosu na poczęstunek gości dożynek. Impreza została dofinansowana ze środków Gminy Niemcza w ramach zadania publicznego „Przedsięwzięcia promujące rozwój i integracje społeczności lokalnej – organizacja festynów w Sołectwie Podlesie i zakup w tym celu niezbędnych materiałów” (wartość dotacji: 2.500,00 zł).

UM Niemcza

BRAK KOMENTARZY