Malarskie urzeczywistnienie

Malarskie urzeczywistnienie

12
0
PODZIEL SIĘ

masojada

W Galerii na Piętrze 5 września o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Hanny Ewy Masojady. Na ekspozycję pt. „Urzeczywistneinie“ zapraszają Dzierżoniowski Ośrodek Kultury i Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA oddział w Zamku Książ. Wstęp wolny.

Artystka urodziła się w Warszawie, ukończyła Politechnikę Warszawską, studiowała na Uniwersytecie Warszawskim filozofię. Dyplom obroniła na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Antoniego Fałata w Europejskiej Akademii Sztuk. Odbyła studia podyplomowe u prof. Wojciecha Sadleya w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis. W Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu uzyskała uprawnienia pedagogiczne. Liczne podróże artystyczne i kilkuletni pobyt w Afryce Południowej były impulsem do wyboru przestrzeni i koloru jako tematu malarskiego. Jest zafascynowana sposobami interpretacji przestrzeni jako pojęcia filozoficznego i fizycznego.

Poszukiwania twórcze doprowadziły artystkę do fascynacji sztuką japońską – malarstwem na jedwabiu. Kolor i oszczędna kompozycja, ujawniająca jej wcześniejsze studia politechniczne, charakteryzują ekspresję jej prac.

Zaczynała od malarstwa pejzażowego. Redukowała motywy, upraszczała formy. Dziś jej obrazy koncentrują się na jednym motywie, trudnym do przedmiotowego określenia. W ostatnich obrazach doszukać się można klimatu sztuki Zen i zamyśleń medytacyjnych.

Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Często przywołuje taki oto cytat: Bo ja nie chcę być jakimś gdzieś skradzionym echem, jakimś gdzieś posłyszanym krzykiem, powtórzonym śmiechem, jakimś czołem znalezionym w mijanym pielgrzymie. Chcę być z siebie i sam chcę nadać sobie imię. (Tadeusz Peiper, 1910).

Wystawę będzie można oglądać do 3 października.

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY