Malarska wizja Henryka Kluzy

Malarska wizja Henryka Kluzy

23
0
PODZIEL SIĘ

dsc_0361

W Galerii na Piętrze do 3 listopada można oglądać malarstwo, grafikę i rysunki Henryka Kluzy. To zbiór niepowtarzalnych prac nieżyjącego dzierżoniowskiego artysty, który przez wiele lat opiekował się Kołem Plastyków Amatorów działającym przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury.

Wernisaż wystawy odbył się 9 października. Jej organizatorami są DOK i Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa we Wrocławiu, współorganizatorami zaś Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych „Zamek Książ” i bielawski MOKiS.

dsc_0512

Henryk Kluza prowadził plastyków amatorów od 1994 do 2004 r., ale nie rozstał się z ośrodkiem kultury, bowiem w latach 1999-2007 był członkiem Społecznej Rady Programowej działającej przy DOK-u. Wcześniej był nauczycielem plastyki i projektantem wzorów tkanin, co czasem znajdowało oddźwięk w jego pracach – sposób kładzenia farby przypominał niekiedy tkaninę, a właściwie wątek, dobierany przez widza jako poprzeczny układ nitek.

dsc_0507_0

„Malarstwo, grafika i rysunek Henryka Kluzy to przetworzona, otaczająca go przyroda, nostalgiczna architektura, zatrzymane w ruchu, nieodgadnione postacie, formy, które zapraszają nas do refleksji, chwil zadumy, ciszy i spokoju. Są nad wyraz ciepłe i przyjazne – jak sam ich autor. Ciężko się pogodzić, że nie ma go wśród nas” – pisze o nim w katalogu wystawy art. plast. Jerzy Jerych, prezes Zarządu Dolnośląskiego ZPAP Polska Sztuka Użytkowa.

dsc_0357

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY