MAJÓWKA Z FRANKENSTEINEM

MAJÓWKA Z FRANKENSTEINEM

20
0
PODZIEL SIĘ

Uczestniczy środowiskowego Hufca Praczy w Dzierżoniowie, uczniowie ZZCRRiMP w Bielawie 29 maja 2014 roku wzięli udział w wojewódzkiej imprezie plenerowej „ Majówka z Frankensteinem” w Ząbkowicach Sl.

Wreczanie_nagrod_uczestnikom_majowki

Jest to miasto położone na Dolnym Śląsku, od momentu założenia w II połowie XIII w. aż do 1945 r. nosiły nazwę Frankenstein. Nazwę tę „przywieźli” prawdopodobnie ze sobą pierwsi osadnicy – założyciele miasta, pochodzący z Frankonii – z krainy historycznej Niemiec nad środkowym Renem. Słowo Frankenstein kojarzone jest obecnie z potworem Frankensteinem z powieści oraz z filmami grozy, które powstały na podstawie tej powieści.

3 Fr

Celem tego przedsięwzięcia była promocja regionu Ząbkowic Śl. wśród młodzieży z województwa, zapoznanie z jego historią, zabytkami oraz integracja młodzieży z poszczególnych jednostek OHP przy wspólnej zabawie i konkursach. W ramach spotkania uczestnicy mogli zwiedzić ząbkowicki zamek, Izbę Pamiątek Regionalnych oraz Krzywą Wieżę i rynek miejski. Wszyscy uczestnicy imprezy byli przebrani i ucharakteryzowani na przeróżne straszne postacie, nawiązujące również do legendy Frankensteina. Po wycieczce z przewodnikiem i smacznym obiadku, wychowankowie uczestniczyli w dalszych, przygotowanych przez kadrę i wychowanków ośrodka atrakcjach. Reprezentacje przybyłych jednostek mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie historycznym dotyczącym historii miasta Ząbkowice Śl.. Następnie odbył się konkurs na stworzenie maski Frankensteina. Wszystkie grupy bardzo sumiennie przystąpiły do zadania, dopingując swoich przedstawicieli.

mlodziez_podczas_zwiedzania_zamku_zabkowickiego

Powstały przepiękne prace. Kolejnym konkursem było przygotowanie „skeczu o Franku”. Tu znowu pojawiło się wiele ciekawych pomysłów młodzieży na interpretację legendy o Frankensteinie. Odbyła się również rewia strasznej mody, w której to uczestnicy oraz wychowawcy prezentowali swoje rozmaite straszne stroje. Potwory, diabły, czarownice, wampiry i stwory wszelakie przechadzały się po scenie, prezentując swoje atuty.

Nad przebiegiem konkursów czuwało grono nadwornych czarownic-wychowawczyń: pani Krystyna Rak , pani Jolanta Tańcula, pani Anna Iberle oraz pani Agnieszka Bednarczyk. W przerwach między konkursami wszystkie upiory i czarownice wykonały tańce przy rytmach muzyki, a humoru i zabawy nie brakowało nikomu. Zarówno wychowawcy jak i wychowankowie pląsali w jednym rytmie. Jury w składzie: Pani Mariola Skorupka – Kierownik Działu Kształcenia i Wychowania DWK OHP we Wrocławiu, Pani Krystyna Zerbok – Kierownik OSiW OHP w Ząbkowicach Śl. oraz przedstawiciele młodzieży Jan Sułkowski i Dawid Wilczyński, miało bardzo trudne zadanie przy wyborze zwycięzców w poszczególnych konkurencjach.

uczestnicy_konkursu_moj_Frankenstein_

Przed podsumowaniem imprezy wychowankowie z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śl. zaprezentowali spektakl „ Legenda o Franku – na opak” – humorystyczną interpretację legendy o potworze. Przedstawienie spotkało się z dużym aplauzem ze strony publiczności. Grająca w nim młodzież spisała się, jak zawsze, na medal, pokazując swoje aktorskie zdolności. Na zakończenie odbyło się uroczyste rozdanie nagród i dyplomów, które wręczali zaproszeni goście : Pan Marcin Orzeszek – Burmistrz Miasta i Gminy Ząbkowice Śl., oraz Pan Andrzej Dominik – Przewodniczący Rady Powiatu Ząbkowickiego- będący między innymi fundatorami cennych nagród w konkursach. Gościom towarzyszyły również – Pani Mariola Skorupka oraz Pani Krystyna Zerbok.

Wyniki konkursów zorganizowanych

1.Konkurs ” Mój Frankenstein”- malowanie masek gipsowych: I miejsce -Wiktoria Kurkiewicz- HP Ziębice, II miejsce – Kamila Grzelak- HP Wałbrzych, III miejsce – Sandra Gajdowska – HP Świdnica

2. Konkurs na ” Skecz o Franku”: I miejsce HP Strzelin, II miejsce- HP Bystrzyca kłodzka, III miejsce – HP Świdnica

3. Konkurs „Straszny strój” * kategoria -młodzież: I miejsce Patrycja Kręgiel – SHP Dzierżoniów, uczennica ZSZCRRiMP w Bielawie, II miejsce – Estera Kiraga – HP Strzelin, III miejsce- Magdalena Muzyka – HP Strzelin

Konkurs „Straszny strój” *kategoria -wychowawcy: I miejsce – Katarzyna Wachomska- HP Strzelin, II miejsce- Magdalena Kisiel- HP Dzierżoniów, III miejsce – Agnieszka Bednarczyk – OSiW Ząbkowice Śl.

4. Quiz wiedzy historycznej dot. Ząbkowic Śl.: I miejsce – Jowita Dziadek- OSiW Ząbkowice Śl., II miejsce – Agnieszka Słowik- HP Ziębice, III miejsce Magdalena Muzyka – HP Strzelin

1Fr

Na koniec jeszcze, pozostali uczestnicy (nie nagrodzeni w konkurencjach), otrzymali drobne pamiątki. I tak pomimo niesprzyjającej aury, opadów deszczu i wiatru, u nas – w „Strasznym Dworze Frankensteina” atmosfera była gorąca, zabawa wyśmienita, a humory dopisywały. Już planujemy kolejną edycję tego przedsięwzięcia, które spotkało się z zainteresowaniem młodzieży. „TAK SIĘ BAWI , TAK SIĘ BAWI OHP…”

Tekst: Jolanta Tańcula- pedagog OSiW

Zdjęcia: Grzegorz Abrahamik – kierownik internatu

BRAK KOMENTARZY