Ludzie czytają-Miejska Biblioteka Publiczna na wakacje

Ludzie czytają-Miejska Biblioteka Publiczna na wakacje

18
0
PODZIEL SIĘ

IMG_2237

W dobie komputerów i Internetu, w tym jakże zaganianym świecie aż dziwnym jest, że sięgamy po książki, że mamy w ciągu dnia chwilę tylko dla siebie i ulubionej lektury. Okazuje się, że wakacje to doskonały okres, w którym czytelnicy nadrabiają całoroczne zaległości i coraz częściej i chętniej odwiedzają biblioteki. Nam o trendach, czytelnikach i bibliotece opowiedziała Jolanta Karaszewska z MBP z Dzierżoniowa.

Cuda 1

Katarzyna Krzak: Czy mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego chętnie odwiedzają bibliotekę, zwłaszcza teraz, w sezonie urlopowym?

Jolanta Karaszewska: W okresie wakacji nie zamykamy naszej placówki. Wręcz przeciwnie wszyscy pracujemy. Działy przygotowały propozycje dla dzieci i młodzieży, zarówno w rynku jak i w naszej filii na osiedlu Różanym. W obydwu placówkach odbywają się zajęcia, konkursy z nagrodami, także najmłodsi bardzo chętnie w nich uczestniczą. Nie zapominamy również o dorosłych, to z myślą o nich organizujemy spotkania z pisarzami i ciekawymi ludźmi, związanymi ze światem kultury i nauki. I tak już dziś mogę powiedzieć, że w sierpniu w naszej siedzibie odbędzie się spotkanie z archeologiem, jak i znanym, pieszyckim poetą, Adamem Lizakowskim.

K.K: Jaki jest fenomen biblioteki, że przyciąga wciąż tak dużo osób?

J.K.: Oczywiście na ilość czytelników wpływ ma atmosfera, jaka panuje w naszej placówce. Jest to na pewno zasługa dyrekcji, pracowników, co jest dorobkiem naszej wieloletniej pracy. Staramy się pomyśleć o każdym czytelniku, o jego potrzebach. Dysponujemy nowoczesnymi mediami i narzędziami, ale nie wypieramy się dobrej, tradycyjnej lektury. Na atmosferę składa się na pewno wystrój tego miejsca.

K.K: Wakacje to doskonały okres na znalezienie czasu na lekturę?

J.K.: Ludzie chętnie wypożyczają książki w lecie. Może mniej jest młodzieży i dzieci po lektury, bo uczniowie korzystają z wakacji. Jednak dorośli chętniej sięgają po te pozycje, na które nie mieli czasu przez cały, pracowity rok. Na wczasy zabierają lektury lżejsze, które poprawiają humor lub wprowadzają nas w niezwykły świat.

K.K.: A które książki cieszą się aktualnie największą popularnością?

J.K.: Są hity. Od dłuższego czasu wśród młodzieży największą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju książki o wampirach, typu Zmierzch. Natomiast kobiety lubują się w literaturze polskich autorek, wśród nich nadal numerem jeden jest Katarzyna Grochola i jej kolejne, coraz to nowsze książki. Panowie sięgają po sensacje i kryminały, typu Skandynawskiego, czyli są one mroczne i ciężkie.

Jak widać biblioteka XXI wieku to już nie tylko regały z setkami zakurzonych tomów książek. To także komputery, Internet, spotkania z ciekawymi ludźmi i zabawy dla najmłodszych. W dni wolne od zajęć, w długie letnie wieczory warto jest zatem sięgnąć po zaległą lekturę.

Katarzyna Krzak, fot. Jolanta Karaszewska

katarzyna.krzak@tygodnik.info.pl

BRAK KOMENTARZY