Letnia Akcja Kulturalna

Letnia Akcja Kulturalna

12
0
PODZIEL SIĘ

W miesiącu lipcu w Zamku Książ w ramach Letniej Akcji Kulturalnej organizowanej przez Ogólnopolski Teatr William-Es odbędzie się 6 otwartych spektakli dla widzów z Wałbrzycha i okolic. O samej akcji i jej przebiegu rozmawiamy z dyrektorem teatru, Danutą Gołdon-Legler

– Sześć spektakli przed nami . Letnia Akcja Kulturalna się rozwija, to już czwarta edycja !

DSCF0493

Skąd wziął się pomysł na LAK?

– Myślę, że pomysł na LAK jest pomysłem trafionym. Spodziewaliśmy się odzewu ze strony publiczności. Nie tylko z tej racji, że widowiska są otwarte, a wstęp na nie bezpłatny dzięki Mecenasowi( Bank Zachodni WBK S.A.)oraz sponsorm Funduszowi Regionu Wałbrzyskiego, oraz innym firmom które przyczyniły się do tego że możemy prezentować spektakle w okresie letnim , gdzie teatry państwowe sa zamknięte. Wcześniej wiedzieliśmy że jest zapotrzebowanie na tego typu działania latem.

Ze względu na potrzebę i popularność LAK , postanowiliśmy akcję tę kontynuować – Odzew publiczności w latach poprzednich był zadowalający?

– Chyba mogę bez fałszywej skromności powiedzieć, że bardzo zadowalający.

DSCF0495

Nawet nie myśleliśmy, że przyjdzie nam grać dla takiej ilości widzów. Na naszych przedstawieniach w latach ubiegłych mieliśmy potężne nadkomplety. Widzowie siedzieli na podestach widowni pozbawionej na tę okoliczność foteli (zyskujemy w ten sposób 1/3 miejsca), siedzieli na scenie a nawet… w kulisach. Spora część chętnych, którzy przyszli tuż przed godziną rozpoczęcia, musiała zrezygnować z oglądania przedstawienia. Nie mieli już gdzie usiąść.

– Dało się grać w takich warunkach?

– Gdy to zobaczyliśmy, przyznaję, że mieliśmy poważne obawy. W zasadzie akcja sztuki rozgrywała się pomiędzy widzami, w tym pojedynek na szpady. Na szczęście okazało się, że dla wielu, właśnie taki bezpośredni kontakt z nami był sporą atrakcją. Dla nas było to

wielkie przeżycie. Po wszystkich spektaklach dostawliśmy owacje na stojąco trwające kilka minut.. Ulotki informujące o kolejnych planach LAK, po widowisku rozeszły się błyskawicznie. Od osób, które osobiście nam gratulowały dowiedzieliśmy się też, że

przyjechali na spektakl z poza Wałbrzycha. Jeleniej góry, Wrocławia, Legnicy, Świebodzic, Świdnicy.

– Przyjechali tylko na spektakl?

– Przede wszystkim, bo były to zwykle osoby, które o spektaklach dowiedziały się z informacji promujących LAK. Jednak niektórzy przyznali, że dzięki temu zwiedzili też Zamek Książ, palmiarnię i Stado Ogierów. Oferta okazała się zatem atrakcyjna nie tylko kulturalnie ale i turystycznie.

– LAK rozrasta się. Zapewne z racji efektów. Tego lata planowanych jest 6 imprez kulturalnych

…06.07.2014 godz .12:00 ,,Czerwony Kapturek’’(Sala Kinowa) Zamek Książ

12.07.2014 godz.19:00 ,,Brzechwa dla Dorosłych’’ (Sala Kinowa ) Zamek Książ

13.07. 2014 godz. 12:00 ,,Trzy Świnki’’ (Sala Kinowa ) Zamek Książ

19.07..2014 godz.19:00 ,,Lata Dwudzieste , Lata Trzydzieste ‘’(Sala Kinowa ) Zamek Książ

20.07.2014 .godz.12:00 ,,Tomcio Paluch’’ (Sala Kinowa ) Zamek Książ

20.07.2014 godz.19:00 ,,Łysa Śpiewaczka’’ ( Sala Kinowa ) Zamek Książ……

 Czerwony Kapturek zmiany-page-001

Ale to może się okazać, że to nie wszystko. Czekamy na odpowiedź kolejnych sponsorów, którzy być może przekażą nam środki pozwalające na organizację kolejnych imprez.

– Letnia Akcja Kulturalna organizowana jest po raz czwarty. Czy będą kolejne edycje?

– Podejmując się organizacji tegorocznej LAK wierzyliśmy, że jest ona potrzebna. Ma swój sens dając tak możliwość udziału w kulturalnej rozrywce przybywającym na imprezy widzom, jak i możliwość promocji sponsorom, oraz wspierającemu mocno akcję Zamkowi Książ, a i samemu Miastu Wałbrzych. Wszystko co ma sens warte jest oczywiście kontynuowania. Stąd mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będziemy mogli mówić o piątej już wtedy LAK, a przy okazji informować o wiele większej ilości imprez organizowanych na dużą skalę.

BRAK KOMENTARZY