Lekcja patriotyzmu w Pieszycach

Lekcja patriotyzmu w Pieszycach

18
1
PODZIEL SIĘ

IMG_4215

6 października 2014 r. w związku z nadchodzącą kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych koło w Pieszycach gościł w swojej siedzibie, która jednocześnie jest Pieszycką Izbą Pamięci, uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieszycach. Tematem spotkań były lekcje patriotyzmu i historii z przypomnieniem dzieciom symboli narodowych, hymnu narodowego, „Roty” oraz smutnego okresu, kiedy kraj nasz znajdował się pod zaborami.

Dzieci dowiedziały się też kto i jakim orężem walczył, by Polska odzyskała niepodległość. Ta część lekcji, w każdej klasie spotkała się z największym zainteresowaniem zarówno chłopców jak i dziewczynek. Uczniowie mogli zobaczyć, a nawet wziąć do ręki pod czujnym okiem pań nauczycielek, broń pochodzącą z czasu I wojny światowej. Były to szable wyprodukowane w krajach zaborców: Prus, Austrii i Rosji oraz szabla polska – wzór 1917, która została wdrożona do seryjnej produkcji jeszcze w czasie trwania wojny. Była to lanca kawaleryjska, karabin i bagnety nasadzane na lufy karabinów w czasie walki wręcz. Po zakończeniu lekcji, dzieci zapoznały się też z pozostałymi zbiorami militariów znajdujących się w Pieszyckiej Izbie Pamięci.

IMG_4232

W imieniu Zarządu Koła ZKRPiBWP, oraz swoim własnym, dziękuję Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieszycach, oraz Paniom nauczycielkom, które uczestniczyły w spotkaniu: Pani Aleksandrze Bartelak z klasą III c, Pani Ewie Kozłowskiej z kl. III a oraz PaniMarzenie Kosowskiej z kl. III b za umożliwienie tego spotkania. Obecność dzieci w takim miejscu budzi wśród nich postawy patriotyczne, a jednocześnie sprawia, że historia naszego narodu jest wciąż żywa.

Jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania Pieszyckiej Izby Pamięci. To nic nie kosztuje. Wystarczy uzgodnić termin dzwoniąc na mój nr telefonu 512 224 106.

IMG_4206

Sekretarz koła ZKRPiBWP w Pieszycach

Zdzisław Maciejewski

UM Pieszyce

1 KOMENTARZ

Comments are closed.