Kto wchodzi do tonącego okrętu?

Kto wchodzi do tonącego okrętu?

14
14
PODZIEL SIĘ
Jerzy Gierczak Radny Rady Powiatu Dzierżoniowskiego
Jerzy Gierczak Radny Rady Powiatu Dzierżoniowskiego
Jerzy Gierczak
Radny Rady Powiatu Dzierżoniowskiego

Myli się ten, kto uważa, że Platforma Obywatelska jest jak „Titanic” zbliżający się do góry lodowej. Z drugiej strony nie jest to już szybka fregata czy skuteczny pancernik. Są jednak amatorzy wraków i łajb wątpliwej jakości.

Ostatnio do nich dołączył Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. I w sumie mieszkańców naszego powiatu niewiele to obchodzi, jednak w dość krótkiej perspektywie fakt ten może być znaczący dla podziału ostatniego rzutu naprawdę wielkich pieniędzy z Unii Europejskiej.

Prosty przykład. Największa inwestycja na terenie powiatu dzierżoniowskiego po 1989 roku to finiszująca właśnie przebudowa drogi wojewódzkiej nr 384, czyli szosy pomiędzy Łagiewnikami a Dzierżoniowem. Nie oszukujmy się bez pieniędzy unijnych nadal jeździlibyśmy do Wrocławia przez Niemczę lub Wiry lub dziurawą jak ser szwajcarski drogą nr 384 (zwłaszcza na przedwiośniu przypominała ona bardziej tor przeszkód niż drogę wojewódzką).

Niewielu wie i niewielu się przyznaje, że nowa droga należała nam się już ponad 10 lat temu. To właśnie wtedy została ona wpisana do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego (w skrócie WPI). Jednak lobby wrocławskie w osobach związanych z Prezydentem Wrocławia doprowadziło do usunięcia tak ważnej dla nas inwestycji. I tak droga Dzierżoniów – Łagiewniki wypadła z WPI, a później jeszcze raz. Cóż, na gwałt potrzebne były pieniądze na tzw. Wschodnią Obwodnicę Wrocławia. Wtajemniczeni wiedzą, że koszt takiej obwodnicy jest większy niż koszt obwodnic Nowej Rudy, Ząbkowic i naszej drogi z Łagiewnik do Dzierżoniowa razem wziętych. To wywodzący się z Platformy Obywatelskiej Marszałek Województwa Andrzej Łoś i jego zastępca Grzegorz Roman doprowadzili do sytuacji, kiedy Wrocław zamienił się w wielki lej wciągający unijne i wojewódzkie pieniądze. Niestety kosztem prowincji. To właśnie wtedy zaczęło w ławach sejmikowych mówić o Dolnym Śląsku dwóch prędkości.

Wróćmy do początkowej tezy. Co mają decyzje polityczne Rafała Dutkiewicza do naszego powiatu? Przewiduję, że dużo. Gdyby Dutkiewicz był lojalny wobec swoich stronników z prowincji, gdyby powtórzył wynik wyborczy sprzed czterech lat, to on przebierałby w potencjalnych koalicjantach. Pewne jest, że Platforma nie powtórzy swojego wyniku wyborczego z ostatnich wyborów samorządowych. Według wewnętrznych sondaży dolnośląskiej PO małżeństwo z Dutkiewiczem nie jest wartością dodaną dla jednej, ani drugiej strony. Platforma szybko się w tym zorientowała i już ogłosiła, że do Rady Miejskiej Wrocławia idzie pod własnym szyldem. Mleko jednak się wylało w kwestii Sejmiku Dolnośląskiego. Samorządowcy z prowincji powiedzieli, że idą do wyborów osobno, bez swojego dotychczasowego lidera – Rafała Dutkiewicza. Liczą, że zdobędą od trzech do pięciu mandatów. Partie polityczne po cichu liczą, że samorządowa lista nie przekroczy 5% progu wyborczego. Jeżeli jednak tak się nie stanie, to wtedy właśnie „samorządowy klub” może stać się języczkiem u wagi i głównych rozgrywającym w regionalnej polityce.

Wątpię, aby ich koalicjantem pierwszego wyboru stała się Platforma Obywatelska z Rafałem Dutkiewiczem i jego dworem. W ich interesie nie będzie popieranie idei podłączania zadłużonego Wrocławia do kroplówki z pieniędzmi unijnymi kosztem prowincji. I tu właśnie upatruję szansę dla powiatu dzierżoniowskiego i innych mniejszych, biedniejszych samorządów. O finansowanie, jakich inwestycji możemy wtedy powalczyć?

Oprócz wspomnianej drogi wojewódzkiej nr 384 przez nasz powiat przebiegają jeszcze odcinki dwóch innych dróg wojewódzkich: nr 382 (z Ząbkowic do Świdnicy) i nr 383 (z Dzierżoniowa do Walimia). Można pomyśleć o realnej odnowie kolei regionalnej, tak, aby dojazd z Dzierżoniowa do pobliskich miast (Świdnica, Wrocław, Wałbrzych, Kłodzko) był konkurencyjny do jazdy transportem autobusowym i prywatnym autem. Są również liczne mniejsze projekty, dzięki którym można dofinansować infrastrukturę sportową, kulturalną i społeczną miasteczek i wsi. Za naprawdę niewielkie pieniądze można robić fantastyczne rzeczy.

I tym miłym, optymistycznym akcentem skończę, życząc sobie abyśmy pod koniec listopada nie spotkali się na Dolnym Śląsku dwóch prędkości, ale w regionie spójnym, solidarnym i możliwie równo rozwijającym się.

Jerzy Gierczak

14 KOMENTARZE

 1. A jak Pan ocenia Panie Jerzy , bielawską koalicję PO i PISU
  tzw. porozumienie dla Bielawy ?? dla zdobycia władzy nawet taka
  koalicja jest możliwa ???

  • Ćwoku dla władzy robi się wszystko i złamie się wszystkie obietnice. Mnie nikt tyle nie dał co tusk obiecał i dalej żyję. Jutro piąte otwarcie tuska. Co za żenada.

 2. 3,3 miliona emerytów i rencistów w Polsce otrzymuje mniej niż 1600 zł miesięcznie z tej grupy 800 tysięcy osób otrzymuje mniej niż 800 złotych miesięcznie. Jak żyć kochana platformo.

 3. Ta joj, takie ciężkie błędy w tak krótkim tekście.

  Przy całej mojej antypatii to jednak PO wrakiem nie jest i nie leży na dnie. To jest ocena obiektywna i nie ma co się oszukiwać i nie doceniać przeciwnika.

  Koszt budowy drogi Dzierżoniów-Łagiewniki „największa inwestycja powiatu dzierżoniowskiego po 1989 roku” to ok.80 mln zł. Strefa ekonomiczna Dzierżoniów to min.683 mln zł. Co jest większe? Matematyka kl.I – III szkoły podstawowej się kłania!

  No tak, jeśli fakty nie pasują do z góry założonej tezy to na pohybel faktom. Czy oni w tej partii każdego członka uczą kłamać od najmłodszych lat?

 4. Pan Tusk łaskiewie oświadczył dzisiaj w sejmie, że da emerytom 36 złotych podwyżki!!! ŁASKAWY PAN.

 5. Wroclaw zawsze wykiwa prowincje bo ma duzo ludnosci i prowincja nie podskoczy. Tak bylo juz za „Solidarnsoci” kiedy to Wroclaw wbrew prowincji stworzyl oddzial w Walbrzychu. Bo Walbrzych grozil ze odejdzie z regionu Dolny Slask. Problemem jest kolosalne zadluzenie Wroclawia,dla prowincji forsy nadal nie bedzie. Nie byloby w tym nic zlego gdyby forsa z Unii i z bankow poszla na tworzenie miejsc pracy. Niestety idzie nie tam gdzie sa potzreby. Budowa za 500 milionow Budynku Centrum Muzyki,(250 daje Unia), kupno klubu Slaska Wroclaw co kosztuje 1.5 mln co miesiac, do tego ta Obwodnica, potzrebna dla Wroclawia ale nie az tak bardzo dla prowincji, Europejska Stolica Kultury i drogie wystawy artystyczne i tak dalej.
  Bylem dzialczem „S” wojewodzkiego szczebla, widze z e biurokracje i despotow nie latwo sie pozbyc. Wyrosla nam druga rozowa Komuna!Patrz moj zbior opowiadan „Fabryki dymu” o PRL. HUMOR, satyra, dramaty.Kupno w ksiegarniach Dzierzoniowa i Bielawy, nie kupujcie jednak w ksiegarni Ireny Golikw Dzierzoniowie! Nie placi i nie odpowiada na telefony i emaile.
  Walerian Domanski „Fabryki dymu”
  waleriandom@gmail.com

 6. Pan Gierczak z Wroclawia zapewne bedzie chcial startowac z Dzierzoniowa i dal glos, cos mu przypomnialo ze ida wybory, ocknal sie!

Comments are closed.