Krwawe rozpoczęcie Dni Bielawy

Krwawe rozpoczęcie Dni Bielawy

18
4
PODZIEL SIĘ

Spektaklem plenerowym pt. „Krwawy Sąd” rozpoczęły się XXXVII Dni Bielawy. Licznie zebrani mieszkańcy miasta na Placu Wolności w piątkowy wieczór (6 czerwca 2014r.) mogli przenieść się w czasie do historycznych wydarzeń mających miejsce w roku 1844, które opisane zostały w sztuce G. Hauptmana „Tkacze”.

Pamiętnego roku sowiogórscy tkacze zbuntowali się przeciwko swoim chlebodawcom, niszcząc tym samym ich minie osobiste, a także fabryki. Owe wydarzenia przyjęły dwie nazwy, jedni nazwali to buntem, natomiast drudzy powstaniem tkaczy śląskich, bez wątpienia był to pierwszy, w pełni świadomy zryw klasy robotniczej.  Licznie zebrani mieszkańcy miasta na Placu Wolności w piątkowy wieczór (6 czerwca 2014r.) mogli przenieść się w czasie do historycznych wydarzeń, które opisane zostały w roku 1892 przez Gerharta Hauptmana  w dramacie pt. „Tkacze”. W widowisku reżyserii rodowitej Bielawianki Magdaleny Cios, udział wzięli zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Na trzech, zbudowanych scenach zebrana publiczność mogła na własnej skórze przekonać się o tym, jak dawniej wyglądało życie w naszym regionie, w jaki sposób dzielono ludzi na klasy. Potencjalnemu odbiorcy do głowy mogła przyjść tylko jedna myśl, czy mimo upływu wielu lat życie mieszczan rzeczywiście zmieniło się w diametralny sposób, czy może czasami warto jest się zbuntować.

4 KOMENTARZE

  1. Piekny pr. Zadluzyl burmistrzunio Bielawe na grube miliony. Ale wszystko w czasie przemyslane. 50.000 tys miesiecznie plus podatki za nieruchomosc I naprawe plus biezaca eksploatacje. Zrobil to przed swietem miasta. Lud glupi to kupi. Igrzyska. P. Burmistrzu.. wiemy ze dla utrzymania stolka I niezlej pensji p. Zrobi wszystko. Szkoda ze za nasze pieniadze. Pol milion za silownie?

Comments are closed.