Kresowianie apelują o prawdę i pamięć

Kresowianie apelują o prawdę i pamięć

22
1
PODZIEL SIĘ

DSCF0313

11 i 13 lipca 2014 r kresowianie godnie uczcili pamięć Polaków bestialsko pomordowanych przez ukraińskie bandy UPA, w związku z 71 rocznicą rzezi Wołyńskiej, tak zwanej „krwawej niedzieli“ oraz 70 rocznicy ludobójstwa Polaków w Małopolsce – Wschodniej.

Patronat honorowy nad dzierżoniowską uroczystością objęła Pani Agnieszka Kołacz-Leszczyńska posłanka na Sejm RP.

Obchody rozpoczęły się 11 lipca br. na Cmentarzu Komunalnym w Dzierżoniowie. W tym symbolicznym dniu, przed pomnikiem kresowym spotkali się mieszkańcy Dzierżoniowa, niegdyś wypędzeni ze swoich domostw i „małej Ojczyzny”. Przybyli także ich potomkowie oraz osoby pragnące uczcić pomordowanych na Kresach Polaków. Pan Florian Kuriata, wiceprezes Stowarzyszenia Kresowian wygłosił przemówienie okolicznościowe, a następnie odczytał ustalenia wypracowane przez uczestników 20 Zjazdu i Pielgrzmow Kresowian na Jasnej Górze.

DSCF0018

Wezwanie do mówienia prawdy, bez względu na poprawność polityczną i historyczną oraz kultywowanie pamięci o Kresach, które należały do Polski i Polaków – to dwa główne postulaty zgromadzonych podczas tegorocznego jasnogórskiego zjazdu kresowian. Obecni przy pomniku dzierżoniowianie jednogłośnie poparli apel jasnogórski, a przy okazji wskazali na trudności w porozumiewaniu się między licznymi organizacjami kresowymi działającymi w kraju . Odmówienie modlitwy, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz odśpiewanie Roty zakończyło spotkanie przy pomniku. Jednocześnie prowadzący zaprosił zebranych do udziału w obchodach tragicznych rocznic w niedzielę – 13 lipca.

W drugą niedzielę lipca, w Kościele pw. Królowej Różańca Świętego została odprawiona uroczysta koncelebrowana Msza Święta, której przewodniczył ks.prałat Zygmunt Kokoszka. Nabożeństwo w intencji pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich Polaków, na terenach Kresów Wschodnich II RP zagromadziło wielu mieszkańców miasta. Przybyły zaproszone poczty sztandarowe z Dzierżoniowa oraz miast, w których działają organizacje kresowe, m.in. z: Kędzierzyna Koźla, Kłodzka, Świdnicy. W liturgii brali udział licznie przybyli goście, władze miasta, duchowieństwo oraz delegacje organizacji pozarządowych. Po nabożeństwie uczestnicy mszy przeszli pod pomnik obok kościoła. Tam uczczono pamięć ofiar ludobójstwa na Kresach. Modlono się też za księży i zakonników bestialsko pomordowanych przy ołtarzach swoich kościołów, którym nie dane było dokończyć msze święte. Uroczystość zakończyło złożonie kwiatów oraz zapalenie zniczy.

DSCF0013

W dzierżoniowskim Domu Kultury „Pegaz” nastąpił dalszy ciąg obchodów. Przede wszystkim miało miejsce spotkanie ze sławnym polskim powieściopisarzem, poetą, publicystą, żarliwym patriotą, panem Stanisławem Srokowskim, któremu udało się przeżyć „piekło ukraińskiej czystki”. Pisarz nakreślił rys historyczny powstania państwa ukraińskiego, wzajemnych stosunków polsko-ukraińskich, przypomniał nacje zamieszkujące tereny dawnej Rzeczypospolitej. Przejmująco przedstawił tragedię kresową. Przy okazji promował swoją najnowszą książkę zawierającą dwanaście opowiadań, kresowych pod tytułem „Strach.“. W posłowiu tej książki pisarz wyznał: „Moja pamięć, wyobraźnia i emocje rozwijały się i kształtowały w atmosferze wojny, gwałtu, i straszliwych mordów.

Od wczesnych lat dziecinnych wsłuchiwałem się w głosy, które mówiły o strachu, bólu i cierpieniu. Mieszkałem na wsi w województwie tarnopolskim, gdzie działy się dantejskie sceny. Mordy ukraińskich nacjonalistów, płonące wsie, gwałty i najokrutniejsze zbrodnie dokonywały się na niewinnych ludziach na moich oczach. Odczułem je szczególnie boleśnie, kiedy zostali zamordowani moi najbliżsi: dziadek, zarąbany siekierami, ciotka brutalnie zamęczona na śmierć, kuzyn Stanisław spalony żywcem i wielu innych krewnych. Żyłem w strachu wieczornych zwierzeń i niezliczonych opowieści przy zapalonej lampie”.

A opowieści wysłuchał wiele, ponieważ do jego domu przychodzili krewni i sąsiedzi, którzy opowiadali o Wołyniu spływającym krwią. Przerażający strach, był według autora, uczuciem wszechobecnym, stąd tytuł książki. Arcyciekawy wykład, ubarwiony melodyjnym, charakterystycznym głosem mówcy zakończył się krótką debatą, do której zaproszona została pani Agnieszka Kołacz Leszczyńska. Pani poseł podziękowała za możliwość uczestniczenia w zorganizowanej uroczystości oraz zapewniła o swym poparciu dla inicjatyw Kresowian.

Po dyskusji ze sceny usłyszeliśmy lwowskie piosenki wykonane przez chór Canon.”Tylko we Lwowie” czy „Bal u weteranów” były doskonale znane uczestnikom zgromadzonym na sali. Publiczność śpiewała razem z artystami, przenosząc się wyobraźnią w czasy dzieciństwa, a na koniec gromkimi oklaskami podziękowała wykonawcom za występ.

Następnie wyemitowano film dokumentalny o Truskawcu – „perle Karpat” – najwspanialszej miejscowości uzdrowiskowej Kresów, w narracji profesora Stanisława Nicieji. Ten wspaniały gawędziarz interesująco przybliżył historię kurortu prezentując kolekcję starych fotografii i pocztówek. Nostalgiczna opowieść przeplatana była obrazami wpółczesnego miasta. Niestety, Polska utraciła Truskawiec w 1945 roku, a Związek Radziecki zamiast willi i pensjonatów wybudował wielopiętrowe sanatoria nie pasujące do architektury kurortu. Ciekawą opowieść o mieście słuchano z zainteresowaniem, choć w sercu pozostał żal za utraconym dziedzictwem naszych przodków.

Pogram uroczystości dobiegał końca. Pan Florian Kuriata zaprosił gości na słodki, kresowy poczęstunek. Można było spróbować wypieków przygotowanych przez należące do dzierżoniowskiego Stowarzyszenia Kresowian panie: Eugenię Krzebit, Romualdę Mazurek – Gacek, Krystynę Patrzykąt, Krystynę Pawełek, Janinę Piotrowska, Annę Tuchorska i Elżbietę Woch.

Zarząd Stowarzyszenia dziękuje wszystkim uczestnikom uroczystości, zaproszonym gościom i przybyłym delegacjom oraz już dziś zaprasza na spotkania za rok. Uroczystościom towarzyszyła wystawa historyczno – edukacyjna Związku Weteranów

i Rezerwistów WP Koła Miejskiego w Dzierżoniowie.

Izabela Mizera

Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie

1 KOMENTARZ

  1. dobrze ze w Dzierzoniowie tak pręznie dzialaja kresowianie i daja swiadectwo swego przywiazania do Kresów

Comments are closed.