Koncert muzyki cerkiewnej

Koncert muzyki cerkiewnej

12
0
PODZIEL SIĘ

cerkiewna

Dzierżoniowski Ośrodek Kultury zaprasza na bezpłatny koncert muzyki cerkiewnej. W środę 29 października w Synagodze Rutika wystąpi Trio „Jużnyj Głas” z Mołdawii. W programie koncertu perły muzyki liturgicznej pochodzące z krajów Bałkańskich, Gruzji i Rusi.

„Jużnyj Głas”, czyli „Głos Południa”, to trio wokalne z Tiraspola (Mołdawia, Naddniestrze). Specjalizuje się ono w średniowiecznej muzyce cerkiewnej. Ich kompozycje zostały opracowane w taki sposób, by w dzisiejszych czasach uświetnić żywą liturgię prawosławną. W ich repertuarze znajdą się się utwory głównie z południowych krajów prawosławnych. Podczas koncertu nie zabraknie więc muzycznych akcentów z Grecji, Rumunii, Serbii, Bułgarii, Gruzji, a także dawnej Rusi.

Zespół w 1999 roku założyli księża diakoni Dymitr Koval i Wiaczesław Łukanowski oraz lektor Eugeniusz Łysyj. Swoją debiutancką płytę wydali w 2003 roku. Kolejne płyty ukazały się w latach 2005 i 2006. Czwarty krążek z 2010 roku zawierał w większości śpiewy kościoła gruzińskiego.

Jużnyj Głas występował już we Włoszech, Szwecji, Norwegii, Rosji i w Polsce. Teraz zespół będą mogli poznać mieszkańcy Dzierżoniowa. Początek koncertu w Synagodze Rutika o godz. 18.00.

koncert_muzyki_cerkiewnej

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY