Kolejne działania policjantów w zakresie kontroli bezpieczeństwa nad woda

Kolejne działania policjantów w zakresie kontroli bezpieczeństwa nad woda

100
1
PODZIEL SIĘ

W dniu 03 sierpnia policjanci dzierżoniowskiej i bielawskiej jednostki przy udziale prezesa Dolnośląskiego WOPR oraz przedstawicieli organizatorów przeprowadzili kontrolę stanu bezpieczeństwa na organizowanych kąpieliskach. Sprawdzano m.in. sposób organizowania kąpielisk, uprawnienia ratowników i wyposażenie w sprzęt ratowniczy i medyczny.

Jak co roku, w okresie wakacyjnym, policjanci realizują zadania w zakresie bezpiecznego wypoczynku nad wodą w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”. Są to m.in. działania informacyjno-profilaktyczne ale również systematyczne kontrole miejsc przeznaczonych do wypoczynku jak i tzw. „dzikich kąpielisk”. Głównym celem akcji jest propagowanie właściwego zachowania się nad wodą, zasad bezpiecznej kąpieli i korzystania ze sprzętu wodnego, co ma w efekcie doprowadzić do zmniejszenia liczby nieszczęśliwych zdarzeń.

W dniu 3 sierpnia dzierżoniowscy i bielawscy policjanci wraz z prezesem dolnośląskiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Panem Krzysztofem Skrzyniarzem dokonali sprawdzenia stanu bezpieczeństwa na terenie basenu przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie oraz basenu i wyznaczonego kąpieliska przy plaży bielawskiego jeziora. W czynnościach wzięli udział również przedstawiciele podmiotów, które organizują kąpieliska tj. Pan Robert Gulka – dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie, Pan Marcin Rak – dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bielawie oraz Pan Piotr Łyżwa – burmistrz Bielawy.

Podczas działań sprawdzano m.in. sposób organizacji kąpieliska, ilościowy stan ratowników wodnych na poszczególnych stanowiskach, ich kwalifikacje i uprawnienia, wyposażenie kąpieliska w wymagany sprzęt ratowniczy i medyczny oraz oznakowanie obiektów. Przeprowadzono również rozmowy z osobami korzystającymi z basenu i plaży wskazując, że zgodnie z oczekiwaniami społecznymi prowadzimy działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Wskazywano na bezpieczne zachowania nad wodą oraz omówiono zachowania niebezpieczne między innymi: kąpiel po spożyciu alkoholu, znacznego nagrzania organizmu, skakania do wody w miejscach to tego nieprzeznaczonych, łamania zakazu kąpieli oraz stosowania sprzętu pomocniczego w kąpieli u dzieci.

Przeprowadzone działania wykazały wysoki profesjonalizm zarówno ze strony osób bezpośrednio dbających o bezpieczeństwo kąpiących się jak i ze strony zarządców obiektów.

st. asp. Michał Chałupka
Wydział Prewencji
KPP Dzierżoniów

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ