Karty parkingowe dla niepełnosprawnych – nowe zasady

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych – nowe zasady

18
10
PODZIEL SIĘ

karty_parkingowe_piastowska

Przypominamy, że od 1 lipca br. karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych są wydawane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który mieści się przy ul. Piastowskiej 1 w Dzierżoniowie. Karty wydane wcześniej będą ważne do 30 listopada 2014 r.

Nowe zasady przyznawania kart uprawniających do parkowania na tzw. kopertach wprowadziła zmieniona ustawa „Prawo o ruchu drogowym”.

Zgodnie z nowymi przepisami kartę parkingową mogą otrzymać osoby, które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, oraz placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją tych osób.

Karty będą wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na 5 lat, natomiast dla placówek – na okres 3 lat.

Wniosek o wydanie karty parkingowej należy złożyć osobiście. Z tego obowiązku zwolnione są jedynie osoby, które nie ukończyły 18. roku życia (w ich przypadku wniosek składa rodzic lub opiekun) oraz osoby ubezwłasnowolnione (wniosek składa ustanowiony decyzją sądu opiekun lub kurator).

Po nowy dokument należy zgłosić się do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który mieści się przy ul. Piastowskiej 1 w Dzierżoniowie, pok. 403.

– Przy wejściu do naszej siedziby znajduje się specjalna platforma dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się obsługiwana przez przeszkoloną osobę, a wewnątrz budynku winda. Jeśli jednak ktoś może mieć problem z dotarciem na III piętro budynku, prosimy o zgłaszanie tego faktu pod numerem tel. 74 832 32 30. W takich przypadkach pracownicy pomogą dostać się na piętro lub załatwią sprawę na parterze – mówi Anna Łata, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Ochrony Zdrowia, w skład którego wchodzi PZON.

– Do tej pory przyjęliśmy blisko 30 wniosków o przyznanie karty. Nowe dokumenty wydamy jednak dopiero po otrzymaniu blankietów. Obecnie czekamy na nie, podobnie jak inne jednostki w kraju – wyjaśnia Anna Łata.

Wszystkie karty wydane do 30 czerwca br. przez Starostę Dzierżoniowskiego, nawet te „bezterminowe”, utracą ważność z dniem 1 grudnia 2014 r.

Informacja o nowych zasadach wydawania kart parkingowych oraz wzór wniosku o wydanie karty parkingowej są dostępne tutaj.

Informacje o zmianach można także uzyskać telefonicznie pod nr. tel. 74 832 32 30.

UM Dzierżoniów

10 KOMENTARZE

 1. Kolejny przykład choroby drążącej To Państwo… Wnioski o wydanie karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej składa się w pokoju 403 – OSTATNIE PIĘTRO!!! Komisja orzekająca również tam orzeka…
  Winda? Wybaczcie Państwo, ale całkiem niedawno osobiście się w niej zacięłam i jeździłam 20 minut do czasu „uwolnienia mnie” przez Pana Nowaka… poza tym mam wątpliwości czy do tej windy z czasów PRL-u zmieści się wózek niepełnosprawnego…
  Starostwo kartę wydawało w ciągu pół godziny, a teraz(?)… JESZCZE NIE MA BLANKIETÓW!!! Karta mojego Dziecka straciła ważność 30 czerwca – wniosek złożyłam początkiem lipca i… czekam…
  a i jeszcze opłata za kartę! Starostwo miało „KASĘ”, a PCPR nie ma i co?… opłatę wnosi się na najbliższej poczcie np. na Jasnym lub w Rynku albo przelewem bankowym z domu…
  i tak własnie wygląda PAŃSTWO PRZYJAZNE OBYWATELOWI… przepisy pisane „na kolanie” i wprowadzane na „wariackich papierach”, a Ty Obywatelu sobie radź… i grzecznie czekaj… aż przyślemy blankiety…

  • W nawiązaniu do poprzedniego wpisu informuję, że kilka dni temu dostałam pismo – zawiadomienie z Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności (nr sprawy PR/PZON/5071/22/14), „że sprawa Pana/Pani dot. wniosku w spr. wydania karty parkingowej nie mogła zostać załatwiona w przewidzianym w art. 35 kpa terminie, z przyczyn niezależnych od Powiatowego Zespołu (brak możliwości drukowania blankietów kart parkingowych). Nowy termin załatwienia sprawy wyznacza się na miesiąc wrzesień 2014r.” Więc proszę o informację czy można kogoś o coś w tej sprawie podać?… chętnie to zrobię, bo… tracę zdrowie…

 2. Dobrze ,ze w koncu ktos sie wzioł za ludzi korzystajacych z tego przywileju bezprawnie.
  Znam przynajmniej dwie osoby ktore w ten sposob zajmuja miejsca parkingowe a spokojnie mogliby stac na normalnych miejscach.Obecnie pewni ludzi nagle powyciagali z zakamarków laski kule itp.. i swiruja jak to bardzo nagle zaczeli kuleć ida z laska lub kulą do auta wsiadaja jada na działke i o dziwo w czasie przejazdu ozdrowieli .
  Tam wysiadaja i juz nie wyciagaja kuli:) plewia schylaja sie podlewaja kosza potem wsiadają do auta jada pod blok wysiadaja i nagle znowu sa ” chorzy ”
  Oby ten system ktory teraz ma wydawac te karty sie sprawdzil i wyeliminowal takich kombinatorów

   • Bo tych niepełniosprawnych wszyscy mają w dupie.
    Ko sie przejmuje kalekami w tym kraju dając im rente w wysokości 600 zł miesięcznie.

 3. Ja też znam cwaniaków, którzy od rana do wieczora energicznie biegają za plotkami ale jak wsiądą w samochód, to za szybką leży karta osoby niepełnosprawnej… Wstyd!!!

 4. Kilka dni temu dostałam pismo – zawiadomienie z Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności (nr sprawy PR/PZON/5071/22/14), „że sprawa Pana/Pani dot. wniosku w spr. wydania karty parkingowej nie mogła zostać załatwiona w przewidzianym w art. 35 kpa terminie, z przyczyn niezależnych od Powiatowego Zespołu (brak możliwości drukowania blankietów kart parkingowych). Nowy termin załatwienia sprawy wyznacza się na miesiąc wrzesień 2014r.” Więc proszę o informację czy można kogoś o coś w tej sprawie podać?… chętnie to zrobię, bo… tracę zdrowie…

Comments are closed.