Kanonizacja

Kanonizacja

21
0
PODZIEL SIĘ

W najbliższy weekend w Watykanie będzie miało miejsce długo oczekiwane wyniesienie na ołtarze Polaka, który w sercu swoich rodaków już od dawna jest świętym. Jan Paweł II czyli Karol Wojtyła, był papieżem polskich serc. Dzięki niemu i przez niego wiele ważnych, historycznych wydarzeń potoczyło by się zupełnie inaczej. Swój pontyfikat oddał Maryi, Totus Tus, to słowa, które każdy z nas zna doskonale.

kanonizacja winieta

Papież JAN PAWEŁ II wraz z papieżem Janem XXIII zostaną ogłoszeni świętymi w niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 roku.

Taką datę już wcześniej, wymienił sam Papież Franiciszek wskazując, żeby zrezygnowano z planów zorganizowania tej uroczystości zimą w trosce o tysiące polskich pielgrzymów, którzy jechać będą z Polski autokarami.

Kanonizacja obu papieży będzie historycznym wydarzeniem w życiu Kościoła. Polski papież zostanie ogłoszony świętym w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci. W przypadku Jana XXIII Franciszek uczynił zaś wyjątek, zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi cudu uzdrowienia, przypisywanego jego wstawiennictwu. Wystarczył jeden przypadek cudu, wybrany do beatyfikacji w 2000 roku.

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego

Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. A w dniu kanonizacji Siostry Faustyny która odbyła się w Rzymie w dniu 30 kwietnia 2000 roku Papież Jan Paweł II ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Beatyfikacja w krajowym wymiarze

Prezydent Bronisław Komorowski złoży wizytę w Watykanie i Republice Włoskiej z dniach 26-28 kwietnia. Wraz z małżonką Anną Komorowską 27 kwietnia weźmie udział w Mszy kanonizacyjnej papieży Jana Pawła II i Jana XXIII na placu św. Piotra. Zostanie też przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

Sejm RP podczas uroczystości kanonizacyjnych będzie reprezentować marszałek Ewa Kopacz. Marszałek będzie uczestniczyć we Mszy na placu Św. Piotra oraz weźmie udział w audiencji u papieża Franciszka.

Rząd reprezentować będzie szef Kancelarii Premiera min. Jacek Cichocki.

W delegacji sejmowej będą uczestniczyć przedstawiciele poszczególnych klubów parlamentarnych. „Klubom parlamentarnym została zaproponowana, a następnie przydzielona liczba miejsc zgodnie z przysługującym parytetem” – poinformowało KAI Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu.

Z kolei delegacji Senatu RP przewodniczyć będzie marszałek Bogdan Borusewicz. W skład delegacji wchodzą: Helena Hatka (PO), Stanisław Iwan (PO), Andżelika Możdżanowska (PSL) oraz Jan Maria Jackowski (PiS).

Oprócz uroczystości kanonizacyjnych posłowie i senatorowie wezmą udział w oficjalnym przyjęciu wydawanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego z okazji kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Uroczystości w powiecie dzierżoniowskim

plakat - kanonizacja

Dwa rodzaje pielgrzymek mieli do zaproponowania wierni z powiatu dzierżoniowskiego. Pierwsza z nich wyjechała 24 kwietnia, w której łącznie do Watykanu wyjechały 22 osoby. Kolejna 26 kwietnia licząca 56 osób udała się do Krakowa – Łagiewnik, by wspólnie z wiernymi z całej Polski uczestniczyć w kanonizacji.

W całej Polsce, również w naszej okolicy odbędą się specjalne msze święte, podczas których w szczególny sposób księża będą przez ewangelię wraz z wiernymi uczestniczyć w wydarzeniu.

Ślężański Ośrodek Kultury i Sportu organizuje Koncert w czterech parafiach: Oleszna, Sobótka Górka oraz Prusicach po każdej mszy św. odbędzie się Msza Góralska Tadeusza Maklakiewicza na chór mieszany i organy w wykonaniu lokalnych chórów.

Msza Góralska 26.04 o 19 -tej w kościele w Olesznej z okazji kanonizacji Papierza JPII

Uroczystości poświęcone kanonizacji Papieża Jana Pawła II odbędą się 27 kwietnia w kościele pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie

Rozpoczną się one odpustową mszą św. o godz. 13:00. Na godz. 16.00 zaplanowano koncert “Nuty Wielkiego Pasterza” w hołdzie Janowi Pawłowi II w wykonaniu zespołu „Trebunie Tutki”. Program autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki jest muzycznym wspomnieniem Papieża-Polaka, blisko związanego z górami. Usłyszymy reminiscencje z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski i jego wizyt na Podhalu, utwory autorskie z płyty „Podniesienie” dedykowanej Ojcu Świętemu i wręczonej mu podczas specjalnej audiencji, jego ulubione melodie góralskie zagrane przez górali podczas Hołdu Górali Polskich pod Wielką Krokwią i osobiste, nie tylko muzyczne wspomnienia rodziny Trebuniów-Tutków, zwieńczone charyzmatycznym utworem „Góry Cię chwalą” z płyty z Twinkle Brothers, zawiezionej do Watykanu przez ks. prof. Józefa Tischnera.

Jan Paweł II znał i cenił twórczość zespołu i ich odważne eksperymenty muzyczne, w których akcentują ideę ekumenizmu, wolności i miłości bliźniego. O tych wartościach, z energią płynącą spod Giewontu opowie utwór-credo góralskie „Jo cłek wolny”.

W kościele św. Jerzego zaśpiewają również dzierżoniowskie chóry parafialne oraz chór „Kanon” i Miejska Orkiestra Dęta działające przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury.

Na rynku stanie zaś 26 kwietnia wystawa plenerowa „Jan Paweł II i dzierżoniowianie – zapisane na fotografii”. Będzie ją można oglądać do 6 czerwca. Jej organizatorem jest Muzeum Miejskie w Dzierżoniowie.

Niedziela 27 kwietnia 2014 – Watykan – Plac Św. Piotra

(przypuszczalnie) godz. 5.00 – Otwarcie wejść do sektorów na Placu Św. Piotra

godz. 10.00 – Msza Św. Kanonizacyjna papieży Jana Pawła II i Jana XXIII

 

Poniedziałek 28 kwietnia 2014 – Watykan – Plac Św. Piotra

godz. 10.00 – Msza Św. dziękczynna dla pielgrzymów z Polski w podziękowaniu za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII

Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych[1]. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.

Proces kanonizacyjny – postępowanie w Kościele katolickim, mające na celu dojście, czy życie doczesne zmarłej osoby i okoliczności śmierci mogą być podstawą do uznania jej za świętą i przyznania jej publicznego kultu, zwykle poprzedzanego beatyfikacją. Osoba ta zostaje wpisana do wykazu świętych. Proces według prawa kanonicznego może się rozpocząć dopiero 5 lat po śmierci osoby (chociaż papież może rozpocząć ten proces w wyjątkowych warunkach nawet zaraz po śmierci).

Aby człowiek został uznany za świętego, jego doczesne życie, jak i okoliczności śmierci, nie mogą budzić żadnych zastrzeżeń. Musi być także potwierdzony co najmniej jeden cud, który stał się za jego sprawą – jednak nie dotyczy Sług Bożych ogłoszonych męczennikami.

Obecnie procedura kanonizacyjna regulowana jest przez konstytucję apostolską Divinus perfectionis Magister wydaną 25 stycznia 1983 roku przez papieża Jana Pawła II.

Proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Antoniego z Padwy w Pieszycach Ksiądz Prałat Edward Dzik

proboszcz Edward Dzik

Dla Proboszcza Edwarda Dzika niedzielna kanonizacja jest doskonałą okazją do zbliżenia się wiernych do Kościoła. W swojej parafii Prałat zadba o wyjątkowe przygotowanie mszy świętej. W Pieszycach pośród wiernych rozniesiona zostanie Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia, która 30 marca 2014 roku w czasie Mszy św. o godz. 10 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach została przekazana delegatom z całego kraju. Specjalny lampion jako pierwszy odebrał prezydent RP Bronisław Komorowski. Obok służb medycznych, policji, wojska, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Caritas Polska, zakonów, organizacji harcerskich i mediów oraz grup młodzieżowych lampiony otrzymali delegaci wszystkich diecezji. W grudniu 2003 r. Jan Paweł II pobłogosławił ogień, który od tamtej pory pali się nieustannie pod obrazem Jezusa Miłosiernego w łagiewnickiej świątyni. Iskra zapłonie więc również u nas.

Prałat Edward Dzik powiedział nam czym dla niego jest Kanonizacja:

– To wielkie wydarzenie dla mnie studenta Teologii, który znał Jana Pawła II, służył mu do mszy jeszcze jako z Kardynałem. To wielki Kapłan, wzór do naśladowania, człowiek, który inspirował. Moje życie kapłańskie jest w całości inspirowane Karolem Wojtyłą – jestem mu wdzięczny za jego dzieło, bo rozsławił Polskę na cały świat. Dotknąłem świętości wiele razy, miałem niewiarygodne szczęście spotkać Papieża, trzymałem go za rękę dwa razy, czułem jego dobroć i ciepło.

Mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego zostali zapytani jak wielki wpływ na ich życie miał Pontyfikat Jana Pawła II, oraz czy ogłoszenie Papieża Polaka świętym ma dla nich znaczenie.

Klaudia Makowska:

Klaudia Makowska
Klaudia Makowska

Wiadomo, w końcu to rodak więc przezywam to na swój sposób. Będę śledzić w telewizji całą mszę z Watykanu. Nie za bardzo wiem co się będzie działo tu w okolicy w związku z tym. Pamiętam za to śmierć Papieża, moja mama była wtedy w ciąży i to było takie przerażające, wszyscy to przeżywaliśmy.

Roksana Siciak:

Roksana Siciak
Roksana Siciak

Mieszkałam we Włoszech, pamiętam doskonale kiedy ogłoszono śmierć Papieża, to był bardzo smutny moment dla całej mojej rodziny. Nagle światło zgasło wszędzie, byłam przestraszona. Czułam smutek i żal. Myślę, że dla każdego z nas w jakimś stopniu jest to wielkie wydarzenie. Na pewno będę uczestniczyć we mszy świętej.

Katarzyna Seredyńska:

Katarzyna Seredyńska
Katarzyna Seredyńska

Był dobrym człowiekiem i w pełni sobie na to zasłużył. W moim życiu może nie odegrał on największej roli, ale mojej rodziny tak. Moja babcia strasznie przeżywa te wydarzenia. Jestem bardzo szczęśliwa i zadowolona, że nasz Papież zostanie świętym. Na pewno pójdę z Synkiem na mszę świętą.

 

BRAK KOMENTARZY