Honorowi i zasłużeni dzierżoniowianie – galeria zdjęć

Honorowi i zasłużeni dzierżoniowianie – galeria zdjęć

37
4
PODZIEL SIĘ

usroczysta_sesja_rm_pazdziernik_2014_16

Grażyna Orłowska-Sondej, Mariusz Drapikowski i ksiądz Tadeusz Chlipała odebrali 27 października podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej VI kadencji Akty Nadania Honorowego Obywatelstwa Dzierżoniowa. Medale za Zasługi dla Dzierżoniowa zaś – Jolanta Oliwa, Janina Lora i Andrzej Wojtal.

usroczysta_sesja_rm_pazdziernik_2014_20

Redaktorka TVP Grażyna Orłowska-Sondej, inicjatorka akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, od września 2001 roku na antenie TV Wrocław prowadzi program Studio Wschód. W ciągu 10 lat zorganizowała prawie 170 wypraw na Wschód i zawiozła dziesiątki ton darów dla polskich parafii, szkół i rodaków. Dzięki kontaktom zainicjowanym przez nią nasze miasto nawiązało współpracę z miastem Podhajce na Ukrainie.

usroczysta_sesja_rm_pazdziernik_2014_1

Honorowymi obywatelami zostali również k. dr. Tadeusz Chlipała – pochodzący z Dzierżoniowa Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej i adiunkt przy Teologii Moralnej Szczegółowej PWT we Wrocławiu, autor wielu prac naukowych oraz Drapikowski – pochodzący z Dzierżoniowa ceniony artysta-plastyk, znany w kraju i na świecie bursztynnik. Jego prace znajdują się m.in. w muzeach Watykanu, Rygi, Malborka, w gdańskim Muzeum Bursztynu, a także w Dzierżoniowie – to ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu oraz relikwiarza św. Jana Pawła II w kościele pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie.

Medal za Zasługi dla Dzierżoniowa przyznano trzem osobom. Jedną z nich jest Janina Lora – pedagog, nauczyciel historii, od lat działaczka PCK i TMD, ale przede wszystkim wielkiego serca społecznik. Mając niespełna 18 lat rozpoczęła pracę w zawodzie nauczyciela i przepracowała w nim prawie 35 lat. W roku 2005 została wybrana Wiceprezesem Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Dzierżoniowie, a w 2007 roku obchodziła 50.lecie aktywności społecznej w PCK. Od 1979 roku jest bardzo aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa. W latach 2002-2010 była radną Rady Miejskiej Dzierżoniowa. Przez 8 lat pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Łączności z Tradycją Lokalną Rady Miejskiej Dzierżoniowa. Poza tym pracowała w komisjach Zdrowia, Pomocy Społecznej, Sportu i Turystyki, Spraw Obywatelskich i Porządku Publicznego oraz doraźnej do zmian Statutu Dzierżoniowa

usroczysta_sesja_rm_pazdziernik_2014_21

Medale przyznano również Jolancie Oliwie i Andrzejowi Wojtalowi. Jolanta Oliwa od 1982 roku związana jest z ochroną zdrowia. 24 lata pracowała w państwowej służbie zdrowia na różnych stanowiskach kierowniczych. W 2003 roku założyła własną firmę o działalności medycznej. Od 1993 r. pani Jolanta Oliwa zaangażowana jest w działalność Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Dzierżoniowie, będąc jego liderem, a od 2006 r. – Przewodniczącą Zarządu Koła. Oryginalność rozwiązań kreowanych przez panią Oliwę zyskuje uznanie w całej Polsce. To wspaniały wzór kobiety aktywnej, która poprzez ogromne zaangażowanie, wytrwałość i determinację potrafi z powodzeniem dzielić pracę zawodową z życiem rodzinnym, i z rolą społeczną dla poprawy warunków funkcjonowania osób niepełnosprawnych.

Andrzej Wojtal natomiast działa w sporcie nieprzerwanie od 1956 roku. W latach 1974-1982 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie i Pieszycach. Pod okiem tego wyjątkowego trenera nauczyło się pływać kilka tysięcy dzieci. Od 1990 r jego zawodnicy zdobyli około 200 medali w Mistrzostwach Polski dzieci, juniorów i seniorów. Andrzej Wojtal jest wielokrotnym laureatem plebiscytu na Trenera Roku w powiecie dzierżoniowskim oraz najlepszym Trenerem Roku w Dolnośląskim Okręgowym Związku Pływackim w 2000 i 2005 roku. Od 1979 r. do chwili obecnej jest nauczycielem i trenerem pływania Miejskiego Klub Sportowego „Dziewiątka” w Dzierżoniowie. W 2013 r. otrzymał wyjątkową, srebrną odznakę „Za Zasługi dla Sportu”.

Radni na ręce Karla-Heinza Bittnera złożyli podziękowania za rekomendację Dzierżoniowa w Niemieckiej Federalnej Fundacji Środowisko (DBU) w sprawie rewitalizacji zabytkowego kościoła św. Jerzego w Dzierżoniowie.

UM Dzierżoniów

4 KOMENTARZE

Comments are closed.