Goście z Ukrainy na wizycie studyjnej w Dzierżoniowie

Goście z Ukrainy na wizycie studyjnej w Dzierżoniowie

13
0
PODZIEL SIĘ

ukraincy_2_0

Delegacja samorządowców z Ukrainy z regionu czernichowskiego odwiedziła 26 kwietnia Urząd Miasta, by czerpać z polskich doświadczeń w zakresie reformy samorządowej i rozwoju przedsiębiorczości. Wizyta odbywała się w ramach projektu współfinansowanego ze środków polskiej pomocy rozwojowej MSZ RP w roku 2014.

Tegoroczna wizyta studyjna to II etap projektu „Innowacje, Informacja, Rozwój. Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej małych miast obwodu czernichowskiego w Ukrainie” dla samorządowców z centralnej Ukrainy realizowanego od ubiegłego roku. Jego uczestnicy najpierw uczestniczyli w szkoleniach i konferencji na Ukrainie. – Oni są teraz w trudnym położeniu. Będą przygotowywać reformę samorządową i doświadczenia polskich samorządów mogą im w tym pomóc – mówi Marek Żelak z Ośrodka Współpracy Europejskiej w Dzierżoniowie, które działa już od 10 lat, prowadząc projekty nie tylko dla Ukrainy, ale także Białorusi, Mołdawii czy Gruzji.

Realizatorzy zwracają szczególną uwagę na implementację polskich doświadczeń i rozwiązań w zakresie organizacji samorządów, rozwoju potencjału inwestycyjnego regionów i tworzenia otoczenia sprzyjającego inwestycjom. Bezpośrednimi odbiorcami projektu są przedstawiciele ukraińskich miast, instytucji otoczenia biznesu oraz administracji obwodowej związani z tą tematyką.

W dzierżoniowskim urzędzie goście poznali m.in. działania gminy na rzecz podwyższenia atrakcyjności inwestycyjnej, ale również sposoby aktywizacji mieszkańców i współpracy z nimi. Koordynatorzy projektu zaplanowali również odwiedzenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, urzędu miasta w Środzie Śląskiej, Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, inwestycji na Bielanach Wrocławskich, zwiedzanie Wrocławia i wizytę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Dlaczego akurat Dolny Śląsk stał się ośrodkiem ich zainteresowań? – Mam na nazwisko Krzyżanowski. W moich żyłach płynie polska krew. Moi przodkowie pochodzili właśnie z okolic Wrocławia. To po pierwsze – tłumaczy jeden z uczestników projektu, Igor Kryzhanovskyi, mer miasta Znamianka w obwodzie kirowogradzkim. – A po drugie Ośrodek Współpracy Europejskiej zaproponował nam właśnie Dolny Śląsk jako jeden z najkreatywniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów w Polsce.

ukraincy_1_0

Nie jest to pierwsza wizyta z Ukrainy w Dzierżoniowie. Z doświadczeń naszego miasta korzystali już wcześniej samorządowcy i nauczyciele ze wschodu.

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY