E-wyróżnienie dla naszej strony www

E-wyróżnienie dla naszej strony www

19
0
PODZIEL SIĘ

Nasz portal www.dzierzoniow.pl znalazł się w gronie dwudziestu najlepszych stron samorządowych w Polsce. Projekt „Administrada” polegający na ocenie jakości serwisów administracji publicznej przeprowadziło Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” z krakowskim studiem Edisonda, specjalizującym się w user experiance.

 1-dsc_0045

Projekt skierowano do wszystkich miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu i powiatów. Autorzy zaprosili do badania blisko 400 urzędów. Z możliwości poddania się ocenie specjalistów skorzystało 140 serwisów.

Eksperci z zakresu użyteczności, projektanci graficzni, językoznawcy, eksperci od dostępności oraz specjaliści z zakresu administracji publicznej zwracali uwagę na najważniejsze elementy serwisu – stronę główną, nawigację, prezentację treści i dostępność. Na podstawie audytu użyteczności wyłoniono 50 najlepszych serwisów, które poddano przejściu poznawczemu – kolejnej metodzie pozwalającej na dokładniejszą analizę serwisów ze względu na ich użyteczność.

– Głównym celem Administrady jest pokazanie dobrych praktyk i zwiększenie świadomości osób tworzących urzędowe serwisy. Zamiast tradycyjnego rankingu, autorzy badania postanowili wyróżnić najlepsze strony ze względu na ich użyteczność, dostępność, estetykę i przystępność językową – tłumaczy Marcin Kręcioch, dyrektor kreatywny EDISONDY.

W drugim etapie każdy z serwisów poddano audytowi użyteczności. W jego trakcie badacze oceniali, czy poszczególne elementy strony zgodne są z przyjętymi wyznacznikami (tak zwanymi heurystykami).

W rezultacie wyłoniono 20 urzędów, których serwisy są najbardziej przyjazne dla użytkowników. W tym gronie znalazł się także Dzierżoniów. Nagrodzono też najlepsze serwisy w kategoriach: użyteczność, dostępność, estetyka i przejrzystość językowa.

BRAK KOMENTARZY