Dziś: Wałbrzyska utopia na scenie

Dziś: Wałbrzyska utopia na scenie

9
0
PODZIEL SIĘ

walbrzych_utopia_2.039_-_fot._bartek_sowa-2

Spektakl inspirowany pamiętnikami wałbrzyszan, prezentowanymi podczas XIV Dni Dramaturgii, będzie można zobaczyć 8 października o godz. 18.00 w dzierżoniowskim Kinoteatrze „Zbyszek”. Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu przedstawią sztukę WAŁBRZYCH UTOPIA 2.039 – opowieść o alternatywnej historii miasta zakodowanej w biografiach, fantazja o Wałbrzychu jako Szwajcarii Europy — mieście spełnienia liberalnego i socjalistycznego snu. Bilety kosztują tylko 10 zł.

W tym oto Miejscu Niemożliwym spotykają się po wojnie ludzie, których łączy to, że do niego niegdyś przyjechali i je opuścili. Wałbrzych po wojnie był jak tabula rasa, którą bohaterowie zapisują swoimi życiorysami, funkcjonującymi niczym przypowieści. Spotkanie migrantów prowokuje wybuch nowej rzeczywistości, w której oni próbują się zadomowić. Każdy przychodzi ze swoją strategią tożsamościową, z własnym wyobrażeniem miasta Spełnionego Snu. Miasto ma dla nich swoją utopię. Czy na taki nowy wspaniały świat czekają mieszkańcy miasta W.?

Spektakl w reżyserii Piotra Ratajczaka trwa 110 minut. Jest przeznaczony dla widzów powyżej 15 lat. Zostanie zaprezentowany w Dzierżonowie w ramach projektu TEATR POLSKA zainicjowanego w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia.

UM Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY