Dzierżoniowski Tygodnik Powiatowy

Dzierżoniowski Tygodnik Powiatowy

12
0
PODZIEL SIĘ

Z piątkowego wydania Dzierżoniowskiego Tygodnika Powiatowego (6 czerwca 2014r.) można dowiedzieć się m.in.:

stroa 1 6 czerwca

 

Zakończyły się 37 Dni Dzierżoniowa. W miniony weekend, Stadion Miejski w Dzierżoniowie wypełnił się mieszkańcami miasta, którzy przy fantastycznej aurze bawili się i przysłuchiwali występom na scenie.

Pierwszego dnia weekendu, od godzin popołudniowych na scenie prezentowały się kapele takie jak piławski Q.Q. KLAN. Tuż po nich na scenie pojawiła się legendarna grupa Skaferlatine – pochodzący z Francji muzycy są więcej niż ikoną dobrego ska. Był to ukłon w stronę publiczności gustującej w jamajskich rytmach.

Z energetycznym ładunkiem na scenie pojawił się z kolei grunge’owy zespół Illusion. Gwiazdą pierwszego dnia Dni Dzierżoniowa była muzyczna rodzina Waglewskich. Waglewski, Fisz i Emade czyli ojciec i dwóch synów zaprezentowali repertuar z wysokiej i niebanalnej muzycznej półki.

Niedziela należała do małych mieszkańców Dzierżoniowa. Dzień Dziecka organizatorzy połączyli z obchodami miejskiego święta i wraz z bohaterami bajek w samo południe w kierunku Stadionu Miejskiego wyruszyła parada dziecięca. Dzierżoniowski Ośrodek Kultury przygotował też sceniczne atrakcje dla najmłodszych takie jak „Talenciarze” – program estradowy dla dzieci.

Drugi Dzień koncertowej części zdominowały kobiety, bo  kolejno pojawiły się na niej IFI UDE, SHATA QS i Małgorzata Ostrowska.

Fotoreportaż na str. 12-13

 

MOTO SHOW 2014

XIV już stunt  w Bielawie za nami. Najlepsi  polscy stunterzy w weekend (31 maja, 1 czerwca) w Bielawie na parkingu przy ul. Wysokiej popisywali się podczas kultowego Moto Show. W tym roku impreza wyjątkowo była bezpłatna.

Na Moto Show Bielawa 2014 przyjechali w tym roku pokazać swoje ewolucje Aras Gibieza z Litwy , Benjamin Baldini z Francji. Popisowe i efektowne były też akrobacje Freestyle motocross. Imprezę prowadziła energiczna Ola Kutz  i Michał Pakosz znany jako Młody 125.

W tym roku, po raz pierwszy ruszyła prestiżowa liga zwodów serii Polish Stunt Cup. Moto Show Bielawa to druga runda serii.

Imprezę otworzył burmistrz Bielawy Ryszard Dźwiniel i dyrektor OSiR Ewa Zalewska.

Impreza przebiegała w doskonałej atmosferze, tuż przed jej zakończeniem kierowca hondy stracił panowanie nad motocyklem i wjechał w barierkę, raniąc kobietę. Kobieta stała za barierką, podziwiając pokazy motocyklistów. Na szczęście doznała lekkich obrażeń – stłuczenia kolana oraz otarcia naskórka. Motocykliście nic się nie stało.

Fotoreportaż str. 6

 

Czerwiec 89’ – początek drogi do wolności

4 czerwca obchodziliśmy dwudziestą piąta rocznicę wolnych wyborów do Senatu i częściowo wolnych do Sejmu, a tym samym zwycięstwo ,,Solidarności” w wyborach. Rok 2014 to również piętnastolecie funkcjonowania powiatów. To czas, w którym po raz kolejny na poziomie ogólnopolskim, ale także lokalnym zastanawiamy się nad tą 25- letnią droga pełną przemian. W powiecie dzierżoniowskim już od kilku tygodni trwają jubileuszowe obchody tych wydarzeń.

Czego szukamy w rocznicy czerwca, jakie mamy w związku z tymi wydarzeniami wspomnienia? Ja w czerwcu 1989 roku miałam niecałe 4 lata. Z tych wydarzeń nie pamiętam nic, jednak są mi bliskie ze względu na to w jakim kraju mogłam dorastać, uczyć się, być wolnym człowiekiem. „Ojczyznę kochać trzeba i szanować. Ojczyznę kochać i nie pluć na godło” – śpiewał Muniek Staszczyk i jego słowa jak echo odbijają się w głowach młodszego pokolenia, które nie do końca być może rozumie wagę tych wydarzeń, a komuna kojarzy się im z filmami Barei i staniem w kolejkach. Jednak to drugie oblicze życia w kraju pełnym zakazów i braku perspektyw przeraża nawet dziś. ,, Co zrobiliśmy z naszą wolnością 1989 roku?”. Na to pytanie każdy z nas ma swoją odpowiedź. Postanowiłam zapytać kilka osób, które znane są w powiecie dzierżoniowskim jak wg. nich zmiany ustrojowe w Polsce wpłynęły na ich prywatne życie? Co z tamtego okresu pamiętają? Wspomnienia z czerwca 89′ – gdzie byli i ile mieli lat gdy w Polsce skończył się komunizm?

Odpowiadali:

Bartosz Skwara, Radny Rady Miejskiej Bielawy

Dariusz Kucharski, Radny Rady Powiatu Dzierżoniowskiego, Wicestarosta

Elżbieta Nowakowska – Akkermans – Prezes Banku Spółdzielczego w Dzierżoniowie

Jarosław Florczak – Radny Rady Miejskiej Bielawy

Grzegorz Kossowski – Burmistrz Niemczy

Stanisław Lenartowicz – Radny Rady Miejskiej Bielawy

Str. 8 – 9

 

Ten pociąg nie pojedzie bez Ciebie!

 Jak zapowiadali – tak zrobili. Inicjatorzy akcji Kolej Dla Bielawy, zbierali w minionym tygodniu podpisy na ulicach miasta. Pod petycją, którą złożą pod koniec czerwca na ręce Marszałka Województwa Dolnośląskiego podpisało się już niemal 2000 mieszkańców Bielawy. Kilkunastu wolontariuszy w kartonowym pociągu zrobionym własnymi siłami przemierzało ulice miasta zachęcając do poparcia inicjatywy. Jak zapewniają uczestnicy, nikogo nie trzeba jednak było namawiać, bo zainteresowani kolorowym pociągiem przechodnie sami podchodzili do stoiska, podpisując się na liście.

Str. 4

 

Państwa uwadze nie powinny umknąć również nasze stałe punkty jak wydarzenia kulturalne z powiatu, aktualności sportowe oraz ciekawe, autorskie teksty dziennikarzy.

 

 

BRAK KOMENTARZY