Dzień Dziecka z psem (GALERIA!)

Dzień Dziecka z psem (GALERIA!)

11
3
PODZIEL SIĘ

Dzień Dziecka jest różnie kojarzony: z masą prezentów, drogim ciuchem, pieniążkami od babci; lub wręcz przeciwnie ze smutkiem, poczuciem opuszczenia, żalem. Niezależnie od tego, kim dziecko jest i w jakim środowisku się wychowuje, ten Dzień powinien być bezwzględnie kojarzony z uśmiechem, a sprawcą tego uśmiechu niekoniecznie musi być wyszukany prezent. Najprostszym sposobem na wywołanie uśmiechu dziecka, to poświęcenie mu czasu, pokazanie jak ważne jest w tym dniu i przekonanie, że wszystko, co robimy dla dziecka jest z głębi serca, od nas. Dlatego też postanowiliśmy wywołać uśmiech na twarzach naszych dzieci i 2 czerwca uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dzierżoniowie, uczestniczyli w wyjątkowym „Dniu Dziecka z Psem”. Uczniowie mają, na co dzień do czynienia z psem terapeutą Nico rasy golden retriver, ale takich odwiedzin się nie spodziewali. Psimi gośćmi byli: Rico (golden retriever), Baja (golden retriever), Tavi (golden retriever), Zuzia (owczarek francuski briard), Endo (nowofundland), Piksel (berneński pies pasterski), Megi (border collie) i Nico jako stały punkt programu. Nasi goście wywołali zainteresowanie nie tylko wśród dzieci, ale i wśród dorosłych, bo nie co dzień można spotkać takie przekrój ras w jednym miejscu.

Ośrodek został wcześniej przygotowany tak, że każdy pies miał w nim swoje wydzielone miejsce, w którym przebywał wraz ze swoim przewodnikiem. Dzieci zostały podzielone na nieliczne grupy i grupami podchodziły do każdego pieska. Mogły go pogłaskać, nakarmić, zgłębić wiedze o rasie a także zobaczyć pokazy atrakcyjnych sztuczek, które wywołały najwięcej emocji. Poprzez kontakt z psem zostały zaangażowane zmysły wzroku, węchu, dotyku i słuchu, to bardzo ważne dla każdego podopiecznego. Pieski są specjalnie przygotowane do tego typu spotkań, więc ochoczo poddawały się wszelkim próbom głaskania, czasami można było odnieść wrażenie, że wcale nie oczekują końca
i chętnie chwaliły się swoimi umiejętnościami. W końcu miały wyjątkową widownię. Po tych emocjonujących spotkaniach nasi goście odpoczywali, a uczniowie spędzili czas przy grillu, w atmosferze radości i kuszących zapachów kiełbasek oraz pysznego bigosu. Apetyt dopisywał wszystkim bez wyjątku.

Nie zabrakło również sportowych zmagań i konkursów (m.in. krótkie mecze piłki nożnej, wyścigi rzędów) –  prowadzonych przez nauczycieli. Zawody dodały dzieciom pozytywnej energii i chęci wykazania się oraz motywowały do zdrowej rywalizacji, która również jest ważna dla prawidłowego rozwoju. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli zmagania uczniów były atrakcyjne, a uczestnicy nie stronili od wysiłku fizycznego. Po tych pozytywnych przeżyciach, wszyscy mogli odpocząć, a czas uświetnił krótki pokaz posłuszeństwa w wykonaniu psów wraz z przewodnikami. Dzień pełen wrażeń został zakończony miłą niespodzianką w postaci drobnego prezentu dla każdego dziecka.

Misja została spełniona, bo każde dziecko czy młodsze czy starsze poczuło się w tym dniu wyjątkowe i miało uśmiech na twarzy, a przecież, „kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat” (Janusz Korczak).

Serdecznie dziękujemy wszystkim, bez których ten dzień nie mógłby się odbyć i nie mógłby być tak atrakcyjny jak był, w szczególności: Starostwu Powiatowemu w Dzierżoniowie, Dyrekcji Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dzierżoniowie i całej Radzie Pedagogicznej, Fundacji Tacy Sami – Centrum Wspierania Rozwoju we Wrocławiu wraz z oddziałem w Bielawie, Parafialnemu Oddziałowi Caritas
w Bielawie.  Serdecznie dziękujemy: pani Mirosławie Borowiec, pani Patrycji Szychcie, państwu Marcie i Michałowi Świerkowskim, pani Monice Galińskiej – Orzechowskiej, pani Paulinie Lew, pani Urszuli Młynarczyk i panu Krystianowi Borzestowskiemu, czyli naszym cudownym przewodnikom, bo dzięki ich zaangażowaniu i bezinteresowności zostaliśmy wprowadzeni w ciepłą radosną atmosferę, a nasi psi bohaterowie czuli się bezpiecznie i mogli dać nam wiele swojego serca i dostarczyć pozytywnych wrażeń.

Magdalena Borzestowska

3 KOMENTARZE

Comments are closed.