Dwie baśniowe krainy

Dwie baśniowe krainy

18
0
PODZIEL SIĘ

W bajkowej scenerii odbywali podróż seniorzy z Piławy Górnej. Wycieczka do Huty Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu Śląskim i Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie zapewniła niezapomniane wrażenia.

20140704_zajawka

Producent słynny na całym świecie, od blisko 200 lat obecny na rynku szkła, potrafi zaimponować turystom. W zaczarowany świat misternie zdobionych, ręcznie wyrabianych kryształów przenieśli się uczestnicy wycieczki zorganizowanej 17 czerwca przez piławski oddział Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Nie mogli fotografować, jak powstają kielichy, patery czy bibeloty, bo proces wytwarzania szkła o największej bezbarwności jest okryty tajemnicą. „Violetta” zazdrośnie strzeże technologii nadającej produktom szczególne wartości optyczne.

Po wyjściu z huty piławscy turyści mogli jednak dokładnie przyjrzeć się unikalnym produktom, dostępnym w sklepie firmowym. Kilkoro zaopatrzyło się nawet w przepiękne lichtarze. Równie dużym wzięciem cieszyła się biżuteria, jaką oglądali po wizycie w lokalnym muzeum minerałów. Bogactwa Ziemi Kłodzkiej zaostrzyły podróżnikom apetyty. Po dwugodzinnej przerwie obiadowej opuszczali Stronie Śląskie syci wprawdzie, lecz ciągle żądni wrażeń.

Marianna Orańska, mocno zaangażowana w rozwój przemysłowy swojej ziemi, zainicjowała nie tylko powstanie zakładu wytapiającego przepiękne szkło kryształowe, ale i wydobycie białego marmuru. W 1966 roku, podczas prac wydobywczych w kamieniołomie w Kletnie, odkryto Jaskinię Niedźwiedzią, która od razu stała się sensacją naukową na skalę europejską. Znaleziono w niej olbrzymie ilości kości zwierząt, w większości wymarłych już gatunków (niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, hieny, niedźwiedzia brunatnego, kuny, lisa, wilka, nietoperzy i innych). Trzynasta co do długości polska jaskinia, licząca około 2,5 km korytarzy, była kolejnym celem wycieczki seniorów z Piławy Górnej.

Pod ziemią spędzili prawie godzinę. Chcieliby pewnie więcej, gdyby nie kolejka oczekujących przed wejściem. Turystom, którzy już dostaną się do środka, trudno oderwać wzrok od licznych stalaktytów i stalagmitów. Procesy niszczenia i rozpuszczania marmurów przez bogate w CO2 wody przenikające w głąb ziemi przyczyniły się do powstania praktycznie wszystkich możliwych form naciekowych.

20140704_7

Następnym celem piławian podróżujących szlakiem tajemnic Dolnego Śląska będzie Zamek Grodno i sztolnie walimskie. Na wycieczkę autokarową, dofinansowywaną przez Urząd Miasta w Piławie Górne, zarząd miejscowego oddziału PZERiI zaprasza 29 lipca. Wyjazd o godz. 9:00 z parkingu obok poczty w Piławie Górnej.

UMPG

BRAK KOMENTARZY