Dożynki Parafialne w Przerzeczynie Zdrój

Dożynki Parafialne w Przerzeczynie Zdrój

47
0
PODZIEL SIĘ

b_640_480_16777215_1___images_2012_zula_e

W niedzielę 24 sierpnia w Przerzeczynie -Zdroju przeżyliśmy dożynki parafialne. W uroczystościach brały udział delegacje mieszkańców okolicznych wiosek Podlesie, Nowa Wieś Niemczańska, Sulisławice, Piława Górna, Tomice, Koźnice, Ligota. Wnętrze kościoła pw. NMP Królowej Polski oraz podwórze probostwa udekorowane były wieńcami, bukietami z plonów tegorocznych żniw i zbiorów.

b_640_480_16777215_1___images_2012_zula_f

Na bramie wejściowej zawieszono plakat informujący o dożynkach i wiersze dożynkowe z kompozycjami z kwiatów polnych.Uroczystość rozpoczęła się korowodem dożynkowym przez wieś do kościoła, z delegacją Straży Pożarnej, zespołem ludowym Górzanie, oraz delegacjami sołectw niosącymi misternie wykonane wieńce dożynkowe wraz z bochnami chleba z nowych zbiorów. Przy wejściu do kościoła, uczestników korowodu przywitał ks proboszcz i po ich poświęceniu wprowadził do kościoła. Wieńce ułożono z boku ołtarza a bochny chleba na ołtarzu. Eucharystię sprawował i homilię wygłosił proboszcz parafii ks kanonik Marian Chomiak.

b_640_480_16777215_1___images_2012_zula_3

Na wstępie homilii po przywitaniu obecnych stwierdził, że zaprezentowane piękne wieńce i rumiane bochny chleba, są dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa. Zaznaczył również obecność poetki z Bielska-Białej i słowami jej wiersza „Dziękczynny czas” rozpoczął homilię. Homilia poświęcona trudowi pracy rolników została zakończona kolejnym wierszem dożynkowym „Dzięki, Ci Boże”. Po skończonej uroczystej Eucharystii wszyscy przeszli na wcześniej udekorowane i przygotowane podwórko proboszczowskie gdzie ks proboszcz, Burmistrz Gminy Niemcza Grzegorz Kosowski wraz z radnym powiatu Dzierżoniowskiego przedstawili starostów Elżbietę Szczepańską i Sylwestra Ślusarczyka tegorocznych dożynek i życzyli zebranym dobrej zabawy.

Na początek nastąpiło dzielenie się świeżym chlebem z tegorocznych żniw a następnie atrakcyjnymi występami zespołów ludowych Górzanie z Pilawy Górnej i Nowej Wsi rozpoczęła się zabawa dożynkowa. Była m.in. loteria fantowa, ciasta, smaczne potrawy lokalne, kotyliony.Przy dźwiękach zespołu R&M bawiono się do późnych godzin nocnych. Dochód uzyskany z zabawy dożynkowej przeznaczony był na renowacje zabytkowego kościoła NMP Królowej Polski w Przerzeczynie – Zdroju .To święto dożynkowe na długo pozostanie w serdecznej pamięci wszystkich uczestników.

UM Niemcza

BRAK KOMENTARZY