Dożynki Gminy Dzierżoniów – Tuszyn 2014

Dożynki Gminy Dzierżoniów – Tuszyn 2014

25
0
PODZIEL SIĘ

DSC_0052

W niedzielę 7 września Tuszyn zamienił się w centrum radosnej uroczystości dziękczynnej za ciężką pracę rolników i zebrane przez nich plony. Na obchody tego wyjątkowego rolniczego święta licznie przybyli mieszkańcy Gminy Dzierżoniów i okolicznych miejscowości, grupy wieńcowe reprezentujące sołectwa oraz zaproszeni goście.

DSC_0049

Wśród nich Poseł na Sejm RP Teresa Świło, Poseł na Sejm RPAgnieszka Kołacz-Leszczyńska, Poseł na Sejm Anna Zalewska, SenatorStanisław Jurcewicz, Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Dorota Gromadzka, Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Paweł Czyszczoń, zastępca dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa RolniczegoMagdalena Rumiancew-Wróblewska, starosta dzierżoniowski Janusz Guzdek, wicestarosta Dariusz Kucharski, przewodniczący Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Jacek Grzebieluch, Prezes Banku Spółdzielczego w Dzierżoniowie Elżbieta Nowakowska-Akkermans, ksiądz dziekanZygmunt Kokoszka, ksiądz proboszcz Stanisław Olszowy, przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających rolnictwo, reprezentacje służb mundurowych i delegacja z zaprzyjaźnionej czeskiej gminy Dolni Cermna ze starostą Petrem Helekalem.

DSC_0051

Dożynki Gminne rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem w Kiełczynie uroczystą mszą świętą dziękczynną, której przewodniczył ksiądz Damian Mroczkowski z księdzem dziekanemZygmuntem Kokoszką, księdzem proboszczem Stanisławem Olszowy i księdzem Andrzejem Hejdak. Tuż po niej wielobarwny korowód dożynkowy prowadzony przez zespoły Pojana, Jutrzenka, Miejską Orkiestrę Dętą z Dzierżoniowa oraz starostów dożynek – Lucynę Pachołek i Krzysztofa Hohola przeszedł spod kościoła na płytę boiska sportowego w Tuszynie. To właśnie tam rozpoczęły się obrzędy dożynkowe. Starostowie dożynek oraz delegacje wieńcowe przekazały na ręce Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego oraz przewodniczącego Rady Gminy DzierżoniówGrzegorza Powązki chleby dożynkowe upieczone z mąki tegorocznego ziarna zbóż i kosze z darami oraz dokonały prezentacji wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów.

DSC_0053

Po przemówieniu wójta Marka Chmielewskiego odbyło się Misterium Chleba. Tradycyjnie włodarze naszej gminy oraz starostowie dożynek podzielili się chlebem upieczonym z tegorocznego ziarna zbóż z licznie zgromadzoną publicznością. Piękne chleby dożynkowe trafiły na stoisko promocyjne i środki uzyskane z ich licytacji zostały przekazaneStowarzyszeniu na Rzecz Remontu i Renowacji Zabytkowego Sanktuarium w Kiełczynie. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali swoje wielkie i szlachetne serce i zdecydowali się wesprzeć ten szczytny cel.

DSC_0055

Radosną biesiadę dożynkową rozpoczęły występy zespołów. Od tej pory scena należała do 25-osobowej Orkiestry Dętej z Dzierżoniowa , zespołu Jutrzenka z zaprzyjaźnionej gminy Dolni Czermna oraz do gminnych zespołów folklorystycznych: Pojana, Macieje, CON MOTO, CORD, Uciecho-wianki i Katarzynki. Ponadto na scenie reprezentacja gospodarzy Dożynek Gminnych z wójtem Markiem Chmielewskimi na czele włączyła się w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta Trylogię”. Dzieło to, pisane przez Henryka Sienkiewicza „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami to obraz Polski różnorodnej, wielokulturowej, to wyraz narodowych tęsknot i marzeń, to kronika naszych porażek i zwycięstw istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze. Czytając ten utwór pamiętajmy, że dzieła literatury polskiej nie tylko jednoczą nas jako wspólnotę gminną, samorządową ale przede wszystkim wzmacniają naszą polską tożsamość, patriotyzm i narodową dumę.

DSC_0060

Goście dożynek uczestniczyli także w niezwykłym spektaklu Teatru Formy pt. „Kucharz na ostro”. Głównym motywem występu były zmagania trzech kucharzy: Polaka, Rosjanina i Niemca oraz tajemniczej czeskiej sanitariuszki. Kucharze rywalizowali o to, który z nich ugotuje najlepszą grochówkę. W występy aktorów zaangażowała się także rozbawiona widownia. Uczestnicy dożynek w trakcie trwania imprezy mogli obejrzeć również specjalnie przygotowane na tę okazję wystawy rękodzieła ludowego, produktów lokalnych, stoiska promocyjne instytucji wspierających rolnictwo oraz sponsorów. Na stoisku Banku Spółdzielczego trwał konkurs na hasło promocyjne produktów tego banku a na zwycięzców czekały wartościowe nagrody rzeczowe w postaci laptopów Lenovo B 50-45 i tabletów Blow Black Tab 10.

DSC_0065

Po godzinie 20:00 przyszedł czas na gwiazdę wieczoru. Grzegorz Wilk – laureat wielu konkursów muzycznych, aktor wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol, solista oratoriów Piotra Rubika oraz wielu kompilacji utworów innych wykonawców wraz ze swoim zespołem WOLF swoim urzekającym, mocnym głosem porwał publiczność do tańca znanymi wszystkim przebojami takimi jak: Kocham cię jak Irlandię, Kobranocka czy Desire U2. Nie zabrakło także pięknych utworów z najnowszej płyty artysty Wolf-flow wydanej w lutym 2014r. pt. Ćma takich jak Pocałuj mnie, mocno tak, Czekaj na mnie czy Zamknięta na klucz. Nie tylko fani tego zespołu zapamiętają ten niezwykły występ artystyczny. Po wspaniałym koncercie gwiazdy wieczoru uczestnicy dożynek podziwiali pokaz sztucznych ogni a tuż po nim trwająca do późnych godzin nocnych dyskoteka pod gwiazdami zakończyła obchody tego wspaniałego święta plonów.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim sponsorom – instytucjom i firmom wspierającym tę imprezę. Po raz kolejny hojnie wsparli nas:

• Bank Spółdzielczy w Dzierżoniowie,

• Bank BGŻ Oddział w Dzierżoniowie,

• Centrum TMT Spółka Jawna Tadeusz Kwiędacz,

• DRG – Agro Group Daniel Gogolewski,

• Drukarnia Wydawnictwo Edytor Tomasz Ligięza,

• FESTA – SPORT Andrzej Fedorczak,

• FRANKONIA POLAND Dzierżoniów,

• PHU „PK dobre tkaniny” Przemysław Kossowski,

• PHU TRAVER Waldemar Gąsiorowski,

• Stacja Kontroli Pojazdów Rafał Kasprowicz,

• Zakład Usług Komunalnych Tadeusz Drozdowski.

Dziękujemy wszystkim delegacjom wieńcowym oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznych Dożynek Gminy Dzierżoniów – szczególne podziękowania dla sołtysów Tuszyna i Kiełczyna, Rady Sołeckiej Tuszyna i Kiełczyna, firmie DIG-BET Zbigniew Drabowicz z Tuszyna oraz wszystkich mieszkańców Tuszyna i Kiełczyna za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tego niezwykłego, dziękczynnego święta rolników.

Gmina Dzierżoniów

BRAK KOMENTARZY