DOTACJA NA KOŚCIÓŁ

DOTACJA NA KOŚCIÓŁ

46
2
PODZIEL SIĘ
proboszcz Józef Błauciak nie krył radości

Co ma wspólnego niemiecki producent wędlin z konserwacją dzierżoniowskiego kościoła pw. świętego Jerzego? Głównie to, że Karl Heinz Bittner – bo o nim mowa – urodził się w Dzierżoniowie w 1939 roku i postanowił odwiedzić krainę swego dzieciństwa. Szybko zainicjował współpracę rodzinnego miasta z Niemiecką Fundacją Federalną Środowisko (DBU).

proboszcz Józef Błauciak nie krył radości
proboszcz Józef Błauciak nie krył radości

– Pamiętam, pierwszy raz przyjechał z szynką własnej produkcji – wspomina z uśmiechem burmistrz Marek Piorun.

Współpraca zaowocowała projektem uzupełniającym dotychczas wykonane prace, a było tego niemało. Parafia, Miasto i Stowarzyszenie na Rzecz Remontu i Renowacji Zabytkowego Kościoła pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie na remonty i konserwacje zbaytków (m.in. dach, ołtarze, konfesjonały, stacje drogi krzyżowej, malowidła, ambona, konserwacja wieży) wydały w ostatniej dekadzie około 3 300 000 złotych. Konserwacja elewacji wschodniej nadal jest w toku.

burmistrz Marek piorun wita stronę niemiecką
burmistrz Marek piorun wita stronę niemiecką

Przyszedł czas na elewację zachodnią i na ten cel Fundacja BDU przekazała 23 kwietnia 120 000 euro. Drugie tyle dołoży strona polska, ponieważ koszt konserwacji wyniesie około 1 miliona złotych.

W ratuszu z burmistrzem spotkali się przedstawiciele DBU: dr Ulrich Witte i Wiesława Dyki oraz wnioskodawca projektu i pracownik Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr arch. Ulrich Schaff. Oprócz władz miasta, stronę polską reprezentowali proboszcz parafii św. Jerzego ks Józef Błauciak, wojewódzki konserwator zabytków Maria Ptak, pełnomocnik burmistrza ds. zabytków i dyrektor Muzeum Miejskiego Henryk Smolny, Tomasz Ligenza ze Stowarzyszenia na Rzecz Remontu i Renowacji Zabytkowego Kościoła pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie oraz Henryk Siodlaczek z Towarzystwa Miast Partnerskich Dzierżoniowa i wykonawca – Piotr Wanat.

strona polska

Ciesząc się z przekazania dotacji, i dziękując za współpracę, pomysłodawca projektu, Karl Heinz Bittner, powiedział:

– A księdza proboszcza proszę, żeby się modlił za to, bym doczekał końca realizacji projektu.

Piotr Laskowski

piotr.laskowski@tygodnik.info.pl

2 KOMENTARZE

Comments are closed.