Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych za nami

Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych za nami

18
0
PODZIEL SIĘ

W malowniczej scenerii Arboretum w Wojsławicach 1 czerwca zabrzmiał folklor z różnych okolic Dolnego Śląska. Impreza jak co roku przyciągnęła wielu pasjonatów kultury ludowej. Przegląd został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

f18

Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych im. ks. dr. Jana Dzierżonia w tym roku odbył się już po raz trzynasty. Zainteresowanie imprezą stale wzrasta. W tym roku po raz pierwszy swoich reprezentantów miały 4 powiaty z województwa dolnośląskiego – nigdy wcześniej w Przeglądzie nie występowały zespoły z powiatów kamiennogórskiego, lubańskiego, zgorzeleckiego i milickiego.

W sumie w Przeglądzie wzięły udział 22 zespoły ludowe z Dolnego Śląska. Niewykluczone, że w przyszłości zasięg imprezy zostanie poszerzony.

– Przegląd budzi zainteresowanie zespołów z całej Polski – mówi Alicja Hromada, dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie. – Zastanawiamy się więc nad zmianą formuły. Być może już od następnej edycji co roku gościnnie będziemy zapraszać zespoły z innego regionu Polski.

f19

Tegoroczny Przegląd doskonale wpisał się w paradę uroczystości organizowanych w całym kraju dla upamiętnienia Oskara Kolberga w związku z ustanowieniem przez Sejm RP rok 2014 rokiem tego wybitnego etnografa, folklorysty i muzyka w 200. rocznicę jego urodzin.

Oskar Kolberg powiedział: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Wojsławicki Przegląd był przykładem pięknego śpiewania. Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Arboretum w Wojsławicach oraz Niemczański Ośrodek Kultury.

f14

Wykaz zespołów z województwa dolnośląskiego, które wystąpiły w Przeglądzie:

Jarzębina i Rozmaryn z powiatu wrocławskiego,

Podolanki z powiatu polkowickiego,

Kulinianie z powiatu średzkiego,

Świtezianie z powiatu oławskiego,

Wiolinek z powiatu ząbkowickiego,

Szymanowianie z powiatu trzebnickiego,

Niespodzianka z powiatu bolesławieckiego,

Łużyczanki z powiatu lubańskiego,

Głębowiczanie z powiatu wołowskiego,

Grzędowianki z powiatu wałbrzyskiego,

Bystrzyca z powiatu świdnickiego,

Ślężanki z powiatu strzelińskiego,

Wrzos z powiatu kamiennogórskiego,

Chaber z powiatu głogowskiego,

Pierstniczanie z powiatu milickiego,

Ojry Bis z powiatu jaworskiego,

Górnołużyckie Błękitne Kamizelki z powiatu zgorzeleckiego,

Zbytowianki z powiatu oleśnickiego oraz Górzanie, Grodzianie i Macieje z powiatu dzierżoniowskiego.

starostwo powiatowe

BRAK KOMENTARZY