Dla portfela i środowiska

Dla portfela i środowiska

12
0
PODZIEL SIĘ

W Piławie Górnej zakończyła się modernizacja kotłowni przy placu Piastów Śląskich 5B. Zmianę na pewno dostrzegą mieszkańcy kamienic obsługiwanych przez nowe urządzenia grzewcze. Gminne przedsięwzięcie zakłada redukcję zużycia gazu i odczuwane przez lokatorów oszczędności.

20140916b_1

Sezon grzewczy za pasem. Choć zbiorowe ogrzewanie jest rozwiązaniem wygodniejszym, w praktyce nie zawsze oznacza jednak realne korzyści finansowe. W Piławie Górnej ma być inaczej. Oszczędności są bowiem jednym z ważniejszych powodów modernizacji kotłowni obsługującej 3 wspólnoty mieszkaniowe: pl. Piastów Śląskich 5, 5A i 5B, czyli w sumie 57 mieszkań o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m2.

Przebudowa starego systemu i zstąpienie zużytego kotła gazowego dwoma nowoczesnymi, działającym w układzie kaskadowym, należą do zasadniczych zmian, jakie wprowadziła modernizacja. Pracą kotłów steruje regulator pogodowy z czujnikiem zewnętrznym temperatury. Przy całym szeregu technologicznych usprawnień nowa kotłownia ma też zaprojektowane zużycie gazu na poziomie 40 217 m3 GZ50/rok, podczas gdy stara charakteryzowała się wskaźnikiem rzędu 54 206 m3 GZ50/rok. Nadmiar ciepła nie będzie już trafiał do komina.

20140916b_5

Nowoczesne rozwiązania mają znaczenie nie tylko dla portfeli użytkowników, ale i dla środowiska. Zakładają bowiem redukcję energii cieplnej i tlenku węgla. Zmniejszy się też emisja dwutlenku węgla, pyłu i tlenków azotu.

Można mieć nadzieję, że nowa kotłownia będzie funkcjonować przez wiele lat, a oszczędności, jakie wygeneruje, przydadzą się lokatorom na wyremontowanie starych już instalacji centralnego ogrzewania.

UM Piława Górna

BRAK KOMENTARZY