Delegaci na Kanonizacji

Delegaci na Kanonizacji

17
8
PODZIEL SIĘ

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII oraz 70. rocznica bitwy pod Monte Cassino – oczyma pielgrzymów Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego Ziemi Dzierżoniowskiej.

fot. 215

25 kwietnia kilkunastoosobowa grupa członków i sympatyków Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego Ziemi Dzierżoniowskiej wyruszyła z Wrocławia wraz z uczestnikami NSZZ „ Solidarność” do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII oraz na cmentarze poległych żołnierzy polskich, by uczcić 70. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino.

fot. 207

Możliwość uczestnictwa w kanonizacji dwóch Papieży – Polaka i Włocha to niezwykle przeżycie.

W wyprawie do Rzymu wraz z nami uczestniczyło około 100 pielgrzymów. W drogę wyruszyliśmy dwoma autobusami. Zwiedziliśmy Weronę, Orvieto, obejrzeliśmy katedrę Duomo oraz Loreto z Bazyliką Santa Casa i sanktuarium Świętego Domku, który jest nazareńskim domem Maryi. Na Monte Cassino oprócz polskiego cmentarza zwiedziliśmy również klasztor benedyktyński.

fot. 104

Ale dla nas najważniejszym miejscem i wydarzeniem był Rzym i kanonizacja dwóch papieży.

W pobliże Placu Św. Piotra -na skrzyżowanie ulic Piazza Pia i via della Conciliazione dotarliśmy w przeddzień kanonizacji około godz.23.00 . Tu rozproszyliśmy się, szukając dogodnych miejsc na czuwanie nocne. Porozbijaliśmy swoje obozy, ustawiając rozkładane krzesełka, układając karimaty i inne akcesoria umożliwiające w miarę „komfortowe” czekanie. Atmosfera wśród pielgrzymów była niezwykle radosna i życzliwa.

fot. 169

Przed nami przechodziły grupy z całego niemal świata, śpiewając pieśni religijne., modląc się i wymachując swoimi narodowymi flagami. Ogromna ilość Polaków radowała nasze serca, widzieliśmy licznie powiewające biało- czerwone flagi.

Nad ranem okoli 5.00 – tłum pielgrzymów nacierał coraz bardziej. Przesunęliśmy się nieco, dając miejsce sympatycznym studentkom

z Włoch, z którymi nawiązaliśmy konwersacje w języku niemieckim i angielskim. W pewnym momencie przed nami wyrosła spora grupa Portugalczyków z różańcami w rękach i widząc powiewająca nad nami biało- czerwoną flagę, zaproponowali, abyśmy odmówili wspólnie różaniec.

Myślę, że chcieli usłyszeć język, w którym modlił się Papież – Polak Jan Paweł II i choć modliliśmy się każdy w swoim języku- czuliśmy to samo uwielbienie dla Boga Ojca, łączyła nas wspólnota rozmodlonych serc- tu, przed Placem Świętego Piotra. I tak na przemian brzmiały w mroku nocy „ Święta Mario” i „ Santa Maryja”… Jego ukochana „Barka” i „ Czarna Madonna”.

Przed godziną 6 rano otworzono barierki i tłum ruszył do przodu – my pozostaliśmy na miejscu, trochę rozluźniło się. Po jakimś czasie zaczęły pokazywać się na telebimach obrazy z Placu Św. Piotra , przygotowania do mszy kanonizacyjnej.

Obok nas stały Polki z odbiornikami radiowymi ,które słuchały transmisji w języku polskim, byliśmy na tyle blisko ,że mogliśmy słuchać relacji.

Było wzruszenie….

A jeśli obok nas byli ludzie, którzy znaleźli się tam z tego samego powodu, co my to wzruszenie nasze było zwielokrotnione, spotęgowane, wyrażane w różnych językach….stanęli obok siebie na nocnym czuwaniu pielgrzymi z wielu zakątków świata.

Droga rozpoczęta tamtym „ Habemus Papam” 16 X 1978 roku została zwieńczona wyczekiwanymi słowami papieża Franciszka:

„ Na chwalę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych braci w biskupstwie, orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II, wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”

Amen, amen, amen.

Doznaliśmy wielu niedogodności, ale może właśnie dlatego ta wielka uroczystość zapadnie nam głęboko w serca , naszą pamięć i będzie wspominana przez nas w sposób wyjątkowy i szczególny.

W drugiej części naszej pielgrzymki odwiedziliśmy polskie cmentarze i złożyliśmy hołd naszym żołnierzom poległym na włoskiej ziemi

w czasie II wojny światowej. W przeddzień 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino,( przypadającej 18 maja 2014 roku-) zwycięskiej bitwy żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen .Władysława Andersa uczciliśmy poległych Mszą Świętą odprawioną na cmentarzu przez naszego duszpasterza ks. Pawlaczyka i księży z Wadowic i Gdańska.

Na grobie generała Władysława Andersa złożyliśmy wieńce i wiązanki kwiatów, a na wybranych grobach pielgrzymi zapalili znicze.

Złożyliśmy również hołd innym poległym żołnierzom na cmentarzach w Bolonii i Loreto , modliliśmy się również za Nich podczas Mszy św.

W imieniu NSZZ „ Solidarność” Dolny Śląsk wieniec składał przewodniczący – Kazimierz Kimzo,

w imieniu Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego Ziemia Dzierżoniowska- Irena Bukalska

w imieniu mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego – Tomasz Ligęza

w imieniu Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego Ziemia Kłodzka – Krystyna Śliwińska

Irena Bukalska

8 KOMENTARZE

  1. dzieki Wam ,że reprezentowaliscie naszych mieszkancow i organizacje na tak waznych dla nas Polakow uroczystosciach

Comments are closed.