Bielawsko-Dzierżoniowski obóz pracy SPORTSCHULLE

Bielawsko-Dzierżoniowski obóz pracy SPORTSCHULLE

101
8
PODZIEL SIĘ

Nieznane zdjęcia z obozu Sportshulle

Na niemieckim portalu E-Bay można było trafić i zlicytować album ze zdjęciami, z bielawsko-dzierżoniowskiego obozu SPORTSCHULLE. Zdjęcia pochodzą okresu przedwojennego i przedstawiają brygady robotnicze, najprawdopodobniej, pracujące przy jego budowie, oraz pracujące w okolicznych miejscowościach i Górach Sowich.

TPB (1)

 Przypominamy, że w czasie wojny, obóz ten, jako filia Gross Rosen, nie cieszył się „dobrą” sławą, o czym świadczą pomniki ku czci pomordowanych więźniów.

Materiał odkryty dzięki członkowi Towarzystwa Przyjaciół Bielawy Krzysztofowi Dzikowskiemu.

TPB (2)

Ze stron muzeum Muzeum obozu Gross-Rosen:

„AL Langenbielau I powstał w połowie 1944 r. Założony został na terenie między miejscowościami Langenbielau (Bielawa) a Reichenbach (Dzierżoniów). W literaturze znany także jako „obóz Reichenbach” lub „Sportschule”. Ogółem przez ten obóz przeszło ok. 2000 więźniów narodowości żydowskiej, pochodzących głównie z Polski, Węgier i Słowacji. Więźniowie pracowali dla bardzo wielu firm, m.in.: Siling I (w dawnej tkalni C. Dierig AG), Siling II (w tkalni Jordan), Zill u. Knebich, Hansen u. Neumann, Lehmann, Spinnerei G. F. Flechtner, Telefunken, Krupp, Rebich z Schweidnitz, Richter u. Schädel (Blockhäuserbau), Flugzeugfabrik „Preschona”, Goldschmidt, Radiofabrik Hagenuk z Kiel. Pod koniec wojny, więźniów zatrudniano przy kopaniu okopów. Liczba ofiar nie jest znana. Niezdolnych do pracy wywożono do szpitala w obozie Dörnhau (Kolce). Do końca stycznia 1945 r. zmarłych wywożono do obozu głównego, później grzebano na miejscu.

TPB (3)

W lutym 1945 r. część więźniów ewakuowano do KL Dachau. Pozostałych w obozie, 8.05.1945 r. wyzwolili żołnierze sowieccy.”

Dlatego znalezione zdjęcia pokazują trochę inny obraz powstałego na naszych terenach obozu.

8 KOMENTARZE

 1. Od kiedy ten obóz był bielawsko dzierżoniowski? Taki tytuł to skandal taki jak „polskie”obozy zagłady. KOMPROMITACJA AUTORA KTÓRY NAWET SIE NIE PODPISAŁ INICJAŁAMI…

  • Głąbie Anonimowy przeczytaj cały tekst to się dowiesz o co w nim chodzi. Trzeba czytać do końca. A to gdybyś nie miał czasy doczytać poniżej wycięte z tekstu.

   AL Langenbielau I powstał w połowie 1944 r. Założony został na terenie między miejscowościami Langenbielau (Bielawa) a Reichenbach (Dzierżoniów).

 2. kto pozwalana na publikowanie takiego pseudohistorycznego artykułu, robi on więcej szkody niż daje wiedzę

 3. No, nie pasuje mi to do Sportschule. Nie jest to bynajmniej obóz przy Parkowej, ewentualnie w okolicach parku?

  Sportschule to były baraki murowane, dużo wyższe. Sam obóz jest skandalicznie mało opisany w materiałach historycznych. Kto wiedział, że Sportschule było obozem szkoleniowym dla najgorszych kurw z SS? np: http://www.bergenbelsen.co.uk/pages/Trial/Trial/TrialDefenceCase/Trial_060_Haschke.html
  A kto wie, że w latach 70-tych wybierano wapno z dołów ze Sportschule, tych samych dołów gdzie wrzucano pomordowanych więźniów, aby tym wapnem murować domy? Wiem o jednym domu na Staszica w Bielawie i kilku w Dzierżoniowie i Pieszycach wybudowanych na kościach pomordowanych. Fajnie się tam mieszka?

 4. Gościu ze szpadelkiem stoi przed bramą obozu
  „Maener Lager RAD Abteilung 2/115 Langenbielau” który znajdował się w Bielawie na przedłużeniu ulicy Bankowej, czyli jakieś 300 metrów na zachód od dzisiejszego urzędu miasta.

Comments are closed.