BEZPIECZNE I STRZEŻONE KĄPIELISKA NA DOLNYM ŚLĄSKU

BEZPIECZNE I STRZEŻONE KĄPIELISKA NA DOLNYM ŚLĄSKU

793
3
PODZIEL SIĘ

GDZIE NAD WODĘ???

 

Już jest! Doczekaliśmy się wakacji, słonecznych dni i bezchmurnego nieba. Jedni z nas już wyjechali na urlop inni muszą pocieszyć się weekendami nad wodą. Jednak wybierając miejsce na dwu, trzydniowy wypoczynek powinniśmy pamiętać o naszym bezpieczeństwie. Nim komukolwiek z nas stanie się coś złego, warto jest sprawdzić czy akurat dane kąpielisko jest bezpieczne, a nad naszym bezpieczeństwem czuwać będzie grupa ratowników. Nasze województwo oferuje sporo takich miejsc.

 

Mietków miejscowość ta znana jest głównie z Zalewu Mietkowskiego, zwanego także Jeziorem Mietkowskim lub Domanickim. Jest to bez wątpienia największe jezioro zaporowe w naszym województwie. To miejsce przyciąga nie tylko amatorów pływania i opalania się, ale także żeglarzy. Wzdłuż plaży znajdują się dzikie miejsca do grillowania. W Bogrzyniewie znajduje się Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji. Tam też będziecie mogli Państwo skorzystać z uroków plaży, a także wypożyczalni sprzętów wodnych. Trasa z Dzierżoniowa do Mietkowa wynosi 39km, szacowany czas przejazdu to 40min.

mietkow
Mietków

mapka nr 1

Wielu z nas miało okazję spędzić choć kilka dni w Otmuchowie. Akurat to jezioro znajduje się już na terenie województwa opolskiego. Jednak warto jest tam pojechać, chociażby ze względu na organizowane przez władze miasta Lato Kwiatów. Poza tym samo jezioro ma obszar około 2 tys. hektarów i pojemność 143 milionów m3 wody. Jezioro i tereny wokół niego należą do Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Mieszkańcy naszego powiatu, którzy zechcą wyjechać do Otmuchowa mogą wynająć domki, pokoje w licznych ośrodkach agroturystycznych, a na tych najodważniejszych czeka pole namiotowe. Chcąc spędzić noc nad jeziorem w sposób bardziej ekstremalny, czyli pod namiotem lub w przyczepie kampingowej zapłacimy 8 zł, natomiast za pokój i domek za dobę ceny wahają się od 30 do 80zł. Trasa z Dzierżoniowa do Otmuchowa wynosi 53km, szacowany czas przejazdu to 53min.

otmuchow
Otmuchów

mapka nr 2

Kolejnym „bezpiecznym” kąpieliskiem jest Biały Kościół. To niewielka wieś, znajdująca się w powiecie strzelińskim. Szukając miejsca wypoczynkowego zwracamy uwagę na wielu czynników, do tego miejsca przyciąga chociażby trawiasta plaża, na której o nasze bezpieczeństwo dba kadra ratowników. Mamy możliwość także wypożyczyć sprzęt pływający, a dla najmłodszych wybudowano brodzik ze zjeżdżalnią. Bilet wstępu na teren ośrodka: 4 zł dla dorosłych, 2,50 zł dla dzieci, wypożyczenie sprzętu pływającego 7 lub 9 zł za godzinę, wynajęcie domku od 50 zł za dobę (4 osoby). Trasa z Dzierżoniowa do Białego Kościoła wynosi 32km, szacowany czas przejazdu to 42min.

bialy kosciol
Biały Kościół

mapka nr 3

Jednym z nowszych kompleksów na Dolnym Śląsku jest Zalew w Starej Morawie, znajduje się on ok. 1,3 km od Stronia Śląskiego. Pieniądze na jego wybudowanie pochodzą z funduszy unijnych. Miejsce wypoczynkowe zostało oddane do użytku 7 lipca 2007 r. Południowo-zachodni brzeg posiada naturalne ukształtowanie z bezpośrednim dostępem do wody. Pozostałe brzegi są wykonane w postaci betonowego obwałowania. Co ciekawe jest to jeden z najwyżej położonych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce (około 525 m n.p.m.). W Morawie znajduje się strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą, tuż obok pole namiotowe, a także przy zalewie jest molo, a także pomosty z wieżą widokową. Do tego dla pływaków jest basen, a dla najmłodszych wczasowiczów brodzik. Odnajdą się tam także amatorzy sportów wodnych, takich jak kajakarstwo czy windsurfing, jak również bardziej przyziemnych dyscyplin, gdyż na terenie zalewu wybudowano boiska sportowe i rekreacyjne.

Cennik biletów wstępu

• Osoby dorosłe – 5,00 zł

• Dzieci i młodzież do 18 roku życia – 3,00 zł

• Wejścia grupowe (grupa licząca min 15 osób) – 20 % zniżki od ceny podstawowej

biletu

Do bezpłatnego wstępu uprawnione są:

• dzieci do lat 4

• dzieci i młodzież szkolna z Gminy Stronie Śląskie do 18 roku życia (szkoła

podstawowa, gimnazjalna i ponadgimnazjalna) za okazaniem legitymacji szkolnej lub

dowodu tożsamości).

Sprzęt:

Rower wodny:

• 2-3 osobowy – 12 zł/h

• 4-osobowy – 16 zł/h

• 6-osobowy – 25,00 zł/h

Kajak:

• 1-osobowy – 8,00 zł/h

• 2-osobowy – 12,00 zł/h

Łódź wiosłowa – 12,00 zł/ h

Trasa z Dzierżoniowa do Starej Morawy wynosi 75km, szacowany czas przejazdu to 1h

12min.

stara morawa
Zalew w Starej Morawie

mapka nr 4

Osoby ceniące sobie wypoczynek nad czystą wodą, a także otoczeniem bez skazy powinniśmy wybrać się nad Jezioro Nyskie. Powstało ono już na początku lat 70.tych. Jezioro jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie miasta powiatowego Nysa. Zapora tworząca jezioro jest betonowo-ziemna, o długości ponad 5 km i wysokości do 20 m. Powierzchnia jeziora to 2077 hektarów, pojemność całkowita zbiornika to 123,44 miliona metrów3, w tym stała rezerwa powodziowa w sezonie letnim wynosi 51,7 miliona metrów3. Jezioro Nyskie przyciąga turystów lubiących wygrzewać się na piaszczystych plażach, które są też doskonałym miejscem zabaw dla dzieci Zaplecze turystyczne jest dobrze rozwinięte, o czym może stanowić powstanie m.in. Nyskiego Ośrodka Rekreacji, WOPR i KŻ Nysy a nieco dalej w Głębinowie „Błękitnej Zatoki”. To miejsce szczególnie dobre dla osób spragnionych ciszy . Odnajdą się tu również wędkarze, gdyż w jeziorze można łowić sandacze, szczupaki, leszcze czy płocie. Jezioro jest rajem dla ornitologów gdyż bytuje tu sporo gatunków ptaków w tym rzadko spotykanych jak np. ostrygojad czy brodziec pławny.

Trasa z Dzierżoniowa do Nysy wynosi 66km, szacowany czas przejazdu to 1h 4min.

jezioro nyskie
Jezioro Nyskie

mapka nr 5

Gdy doskwiera nam upał szukamy ukojenia właśnie nad wodą. Wybierając taką opcję czy to na weekendowy wyjazd czy też kilkugodzinny pamiętajmy przede wszystkim o naszym bezpieczeństwie. Sprawdźmy gdzie o nasze zdrowie będzie dbała wyspecjalizowana kadra. Wtedy taki wyjazd na pewno należeć będzie do udanych. W rankingu najbardziej przyjaznych kąpielisk strzeżonych oprócz wyżej wymienionych możemy wyróżnić jeszcze Glinianki we Wrocławiu, miejsce dla miłośników nie tylko pływania ale i nowej dyscypliny jaką jest wakeboard i flyboardu. Kolejnym miejscem pozwalającym nam się ochłodzić w słoneczny, letni dzień jest Jelcz-Laskowice, dawne wyrobisko gliny i żwiru, obecnie staw o powierzchni 8 ha. Kąpielisko jest strzeżone przez ratowników. A oddalone jest 26 km od Wrocławia. W Pęgowie turyści mogą się cieszyć z uroków nie tylko przyrody, ale i strzeżonego kąpieliska z plażą, bardzo czystą wodą, wypożyczalnią sprzętu wodnego i drewnianymi domkami noclegowymi. Raj dla każdego z nas znajduje się tylko 23 km jazdy autem od Wrocławia.

Katarzyna Krzak,

katarzyna.krzak@tygodnik.info.pl

3 KOMENTARZE

Comments are closed.