Akcja „Jestem bezpieczny – bo widoczny”

Akcja „Jestem bezpieczny – bo widoczny”

10
0
PODZIEL SIĘ

mini_19750Jestem bezpieczny, – bo widoczny! To akcja Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, Zespołu Szkół Nr 3, w którą włączyli się również policjanci. W ramach akcji funkcjonariusze będą informować pieszych o nowych przepisach, jak również będą rozdawać zakupione przez Starostwo odblaski. Finał akcji przewidziany jest 18 listopada galą dla młodzieży.

Na drogach wciąż giną lub ulegają poważnym wypadkom młodzi ludzie. Najczęściej są pieszymi – małymi, niewidocznymi w ciemnościach punktami. Niestety nie wszyscy są świadomi tego, że niewielki, odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta może zapobiec tragedii. Właśnie ruszyła ogólnopolska akcja społeczna „Bezpieczny, bo widoczny”, która ma propagować noszenie odblasków. Do akcji dołączyło się również Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Zespół Szkół Nr 3 oraz Komenda Powiatowa Policji.

W ramach akcji przez cały tydzień funkcjonariusze Ruchu Drogowego rozdają odblaski mieszkańcom powiatu. Działania skierowane są głównie do osób, które nie wiedzą, bądź nie słyszały o zmianie przepisów, jakie z początkiem września br. zostały nałożone na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Według nich piesi, którzy po zmroku poruszają się drogą poza terenem zabudowanym, muszą nosić elementy odblaskowe. Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów.

Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. W okresie jesienno – zimowym, przy szybko zapadającym zmroku to cenna inicjatywa zmierzająca do poprawy bezpieczeństwa pieszych.

Finał akcji odbędzie się 18 listopada w Zespole Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie galą w trakcie, której oprócz prezentacji multimedialnej „Bezpieczny- bo widoczny”, prelekcji zaproszonych gości zostaną również rozdane wysokiej jakości zestawy odblaskowe.

Przypominamy: znowelizowane brzmienie art. 11 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

4a. Pieszy, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Niestosowanie się do nowego przepisu może skutkować mandatem karnym od 20 do 500 złotych.

Oficer Prasowy KPP Dzierżoniów

podinsp. Mariusz Furgała

BRAK KOMENTARZY