75. rocznica wybuchu II wojny światowej

75. rocznica wybuchu II wojny światowej

16
9
PODZIEL SIĘ

DSCF6292

Uroczystości w Dzierżoniowie. 75. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. odprawioną w kościele pw. Św. Jerzego w intencji poległych żołnierzy we wrześniu 1939 roku. Po Eucharystii poczty sztandarowe, mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele władz samorządowych, poprzedzani orkiestrą dętą z DOK, przeszli pod Pomnik Pamięci Losów Ojczyzny, gdzie złożyli kwiaty. W ten sposób oddali hołd bohaterskim uczestnikom i ofiarom II Wojny Światowej. 17 września na Skwerze Solidarności odbędą się miejskie uroczystości kolejnej tragicznej daty w historii naszego kraju.

DSCF6308

„Państwo niemieckie, pomimo podpisanego aktu o nieagresji, bez wypowiedzenia wojny całą swoją siłą militarną wystąpiło przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. To był akt barbarzyńskiej napaści, poprzedzony umową pomiędzy Hitlerem a Stalinem o rozbiorze Polski. Wojna, którą wydali Niemcy Polakom jest najstraszliwszym wydarzeniem w dziejach Narodu Polskiego. Do dzisiaj każda polska rodzina odczuwa jej skutki – stratę najbliższych, zniszczony i zagrabiony majątek, przesiedlenia, a w końcu – zacofanie cywilizacyjne i zniszczenie warstwy przywódczej, będące w ostatecznym rachunku wynikiem hitlerowsko-stalinowskiej polityki okupacyjnej i okupacji komunistycznej, do czego by nie doszło, gdyby Niemcy wspólnie z Rosjanami nie wywołali wojny” – czytamy w oświadczeniu Reduty Dobrego Imienia.

DSCF6283

Dziś widzimy, że te słowa nie dotyczą tylko historii sprzed 75. lat. W sytuacji, kiedy obok nas dokonuje się agresja militarna na Ukrainę, kiedy już oderwano jego fragment – Krym (przypomina to gdański „korytarz”), „a mocarstwa zachodnie już tylko myślą, jak pogodzić się z agresorem – za cenę napadniętego – musimy zadawać sobie te pytania: Czy warto walczyć o niepodległość? Czy polski Wrzesień 1939 r. to lekcja bezsensu i głupoty, czy raczej lekcja bohaterstwa i poświęcenia, które nie przemijają, ale mają nam przypominać o wartości własnego państwa, własnej wolności?”… Lech Kaczyński w Gruzji w 2008 roku powiedział: ”I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!”… Słowa te pasują do dzisiejszej sytuacji na Ukrainie.

DSCF6286

Dzisiaj nikt ich nie wygłosi, ale warto je pamiętać. Warto je pamiętać tym bardziej, że przecież wszyscy po cichu myślimy to samo: skoro dzisiaj Ukraina, to być może za kilka lat Polska. Miejmy nadzieję, że Lech Kaczyński, mimo bardzo trafnej diagnozy rosyjskiego imperializmu, co do Polski mylił się.

DSCF6288

Przypadająca rocznica wybuchu II wojny światowej winna stać się okazją dla wszystkich Polaków do refleksji nad darem wolności „danej” i jednocześnie „zadanej”. Wolności wymagającej nieustannego wysiłku w jej umacnianiu i odpowiedzialnym przeżywaniu. Niech wspaniałe świadectwa miłości ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii, będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom, gdyż „najwspanialszym wypełnieniem wolności jest miłość, która urzeczywistnia się w oddaniu i służbie” (Jan Paweł II).

galeria

kmj

9 KOMENTARZE

 1. Lech Kaczyński przewidział taki rozwój wypadków już kilka lat temu. W tedy wszyscy się smiali, że bredzi. A to były prorocze słowa.

  • Tak,to był „prorok”, najwyższy czas ogłosić go”świętym”. Ten papa z Argentyny wyraźnie się ociąga !!! A potem na Kijów!!!

   • Nie sil sie na ironie bo ci nie wyszło. A na kijów nie musisz iść bo oni za chwilę będą w Warszawie. Ale widać, że to tobie to nie przeszkasza na cóż ja mam polskie nazwisko ale nie każdy może się takim nazwiskiem poszczycić.

   • i dlugo Polacy beda o Nim pamietac, a ty naucz sie myslec i wyciagac wnioski.Anonimie nie wysilaj sie bo zylka ci pęknie

 2. W tych trudnych czasach potrzebny jest prawdziwy lider. Kimś takim był Lech kaczyński. Tusk to nie stety nieporozumienie.

 3. Tylko Jaroslaw mysli o Polsce i Jego Polacy powinni popierac jesli nie chca znalezc sie w lapach Merkel i Putina

Comments are closed.