70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – uroczystości w Dzierżoniowie

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – uroczystości w Dzierżoniowie

18
4
PODZIEL SIĘ

DSCF6255

W czasie powstania po jednej stronie stali okupanci, po drugiej – ludzie, którzy pragnęli wolności. Młodzież szuka w tej opowieści inspiracji, ponieważ tęskni za światem, który był czarno-biały – mówi PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

DSCF6245

1 sierpnia 2014 r. punktualnie o godz. 17.00 w Dzierżoniowie rozległy się głosy syren. Był to jednocześnie sygnał do rozpoczęcia uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zgromadzeni przy Pomniku Losów Ojczyzny przedstawiciele środowisk patriotycznych oraz liczni mieszkańcy miasta, minutą ciszy uczcili poległych powstańców. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego w hołdzie powstańcom złożono kwiaty i zapalono znicze. Wzruszającym akcentem było wysłuchanie powstańczych pieśni.

DSCF6241

Uroczystości zakończyły się Mszą św. w intencji walczących i poległych w Powstaniu Warszawskim sprawowaną w kaplicy pw. św. Jana Pawła II w parafii pw. Królowej Różańca św. Mszy przewodniczył ks. prałat Zygmunt Kokoszka. Po Eucharystii zgromadzeni obejrzeli filmowy wykład wybitnego historyka IPN, działacza opozycji antykomunistycznej – Leszka Żebrowskiego na temat Powstania Warszawskiego. W drugim dniu uroczystości w kościele pw. Maryi Matki Kościoła odbył się piękny koncert poświęcony powstaniu w wykonaniu wrocławskiego barda Wojciecha Popkiewicza.

DSCF6247

Uczestnicząc w rocznicowych uroczystościach przypomniałem sobie słowa osobistej refleksji Normana Daviesa z jego książki „Powstanie ’44”; „Gdybym, jako chłopak znalazł się w 1944 r. w Warszawie, to z całą pewnością byłbym wstąpił do Armii Krajowej”. Czy ja postąpiłbym podobnie? Pewnie tak. Wiedząc, że istnieje choć odrobina nadziei na wolną Polskę, poszedłbym wtedy z chłopakami z „Zośki” czy „Parasola”. Być może w oczach paru osób byłbym nawiedzonym frajerem. Ale przynajmniej dumnym frajerem. A jak zachowała by się dzisiejsza młodzież? Myślę, że podobnie, bo patrząc na dziewczęta i chłopców ze Związku Strzeleckiego i Grup Rekonstrukcji Historycznej, biorących udział w uroczystościach, można mieć pewność, że dla nich wartości, które przyświecały powstańcom są również ważne w ich życiu. W razie potrzeby – jak mówią słowa piosenki – „Stanę na każde Twe zawołanie, Polsko! Po Bogu pierwsza, poza Nim przed Tobą nikt”.

Dzisiejsza rocznica Powstania Warszawskiego to również czas na pamięć o dzieciach, które walczyły z okupantem o wolność Polski. Ta pamięć o nich powinna być krzewiona w szkołach. Powstańcy warszawscy byli wzorem dla nas opozycji antykomunistycznej.

W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego oddaliśmy hołd bohaterskim powstańcom, pamiętamy również o niemieckich zbrodniach. Nie mogą one, zostać zapomniane tak długo, jak długo będzie żył ostatni Polak.

„Potrzeba nam dziś ducha, który przyświecał uczestnikom Powstania Warszawskiego a który był duchem obrony godności człowieka, wolności i niezawisłości oraz realizacją tradycyjnego hasła: „Bóg, honor, Ojczyzna” – tej triady decydującej o naszym istnieniu i naszej zbiorowej tożsamości. Świadectwem tamtego czasu są nie tylko groby i wspomnienie klęski, ale również wspaniała poezja i znakomite piosenki świadczące o tym, jaki był prawdziwy duch Powstania Warszawskiego” – powiedział w rozmowie z KAI abp Henryk Hoser w przeddzień 70. rocznicy jego wybuchu.

Cześć i chwała powstańcom za to, że oddali życie za wolną Polskę!

kmj

4 KOMENTARZE

 1. NawetWyspy Marshalla upamiętniły 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji poczta przygotowała specjalny znaczek.
  Dla upamiętnienia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mój przyjaciel i artysta Brian Sanders zaprojektował znaczek ze znakiem Polski Walczącej
  — napisała na Twitterze Clare Mulley, autorka biografii Krystyny Skarbek, agentki brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE).
  Tak oni pamiętali a nasze wladze miasta powiatu, nawt Solidarności nie bylo. Ale przed wyborami bedą wciskac wszystkim jakimi to oni nie sa patriotami, katolikami,beda POkazywac sie w kosciolach ,dozynkach , imprezach. PO owocach ich oceniajcie, bo 70 rocznica Powstania Warszwskiego to dla nich jest -nic, zero,tumiwisizm. Gdzie ci wielcy obroncy wolnosci,demokracji.Geby maja tylko pelne frazesow,PO ktorych nic nie POzostaje.

 2. 1 sierpnia w Australii jest środek zimy. W Melbourne o godz. 17-tej robi się już szaro, a dzisiaj tym bardziej zmrok na Placu Federacji zapadł wcześniej, gdyż zebrały się nad miastem burzowe chmury.

  Odstraszyło to na pewno przechodniów i turystów, ale dla Polaków, którzy przyszli specjalnie aby uczcić pamięć żołnierzy powstania taka atmosfera dodała trochę odpowiedniego nastroju.

  Dzisiaj bowiem, punktualnie o godz. W, o całe 8 godzin wcześniej niż w Warszawie, Melbourne upamiętniło na głównym placu miasta 70-tą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

  Na głównym telebimie, oraz dodatkowo w Atrium dla tych co się bali deszczu, wyświetlano trzy krótkie filmy o Warszawie:

  Miasto Ruin
  There is a City
  Warsaw 24H timelapse
  Australia pamięta!

 3. „Hamburg uczcił 70. rocznicę Powstania Warszawskie
  Hamburg uczcił 70. rocznicę Powstania Warszawskiego – niezalezna.pl

  Polacy mieszkający w Hamburgu jak co roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczcili pamięć bohaterów tamtych czasów. Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu w Harburgu przy grobie siedemnastu powstańców, żołnierzy Armii Krajowej.

  Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o 17. Uczestniczyli w nich przedstawiciele polskiej dyplomacji, księża Polskiej Misji Katolickiej, członkowie niemieckiej organizacji Voksbund Deutsche Kriegsgraeberfuersorge, Związku Polskich Kombatantów, Związku Polaków w Niemczech (Rodło), hamburskich Klubów „Gazety Polskiej” oraz Koła Radia Maryja.

  Po minucie ciszy i wspólnej polsko-niemieckiej modlitwie głos zabrał konsul Marek Sorgowicki, który krótko przypomniał wydarzenia z sierpnia i września 1944 roku. Mówił o warszawskich bohaterach, podkreślając, że pamięć o tamtych okropnych czasach jest ważna dla Polaków wszystkich pokoleń. – Budujemy wspólną Europę i polsko-niemieckie pojednanie, ale nie możemy tego dokonać zapominając przeszłości – zaznaczył Sorgowicki.

  W uroczystościach uczestniczył również Grzegorz Michał Rudek, wnuk Zbigniewa Piechockiego, kaprala Armii Krajowej, powstańca warszawskiego, który obok swoich szesnastu kolegów został pochowany we wspólnej mogile w Hamburgu.

  – Gdyby nie ludzie dobrej woli, którzy się tym grobem opiekują, czyli nasi rodacy z tutejszej Polonii, czy także wielu Niemców, to nigdy byśmy naszego dziadka nie znaleźli – powiedział nam Rudek, dodając, że jest w tym dniu na grobie dziadka już drugi raz i jest z tego powodu bardzo dumny. – Będę tutaj zawsze w tym dniu poprzyjeżdżał, dopóki mi starczy sił – zapewnił. Podkreślił też, że jego córka, która jako harcerka uczestniczyła w obchodach w Warszawie, jest dokładnie zaznajomiona z historią swojego pradziadka i w przyszłości to ona będzie go odwiedzać.”

Comments are closed.