24 lata partnerstwa – wizyta delegacji z Lingen w Bielawie

24 lata partnerstwa – wizyta delegacji z Lingen w Bielawie

40
0
PODZIEL SIĘ

Od 27 do 30 lipca w Bielawie gościła delegacja partnerskiego miasta Lingen. W tak dużym składzie władze miasta wraz z członkami rady miejskiej Lingen oraz przedstawicielami licznych organizacji i stowarzyszeń niemieckich, przyjechali do naszego miasta po raz pierwszy. Uroczystości formalne odbyły się w piątek 28 lipca w bielawskim Art-Inkubatorze.

To już 24 lata współpracy Bielawy i Lingen. W imieniu mieszkańców miasta wyrażam satysfakcję i podziękowania za wieloletnie wspieranie projektów służących rozwojowi ekologii, turystyki i gospodarki w Bielawie. Mam tu na myśli liczne wymiany uczniów ze szkół zawodowych, sportowców, coroczne wymiany gospodarcze (targi handlowe), a także pomoc przy realizacji m.in. projektu budowy Szkoły Słonecznej, Szkoły Leśnej czy też Centrum Poszanowania Energii – mówił podczas piątkowego spotkania, burmistrz miasta Piotr Łyżwa.

Bielawa i Lingen niejednokrotnie współpracowała przede wszystkim przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych, m.in. z niemieckiej fundacji DBU. Ostatnim zrealizowanym wspólnie projektem była m.in. budowa Centrum Edukacji Ekologicznej w Parku Miejskim. Z owoców wspólnej pracy, czerpie teraz najmłodsza społeczność miasta, bowiem to właśnie tam dzieci i młodzież uczą się szeroko rozumianej ekologii. Wizyta była okazją do tego, by podsumować zrealizowane wspólnie projekty, ale przede wszystkim, by porozmawiać o tych, które warto byłoby zainicjować wspólnie w przyszłości.

Goście z Lingen odwiedzili tego dnia także Szkołę Leśną, gdzie koordynator ekologicznej placówki Józef Gajda zapoznał ich z realizowanym na co dzień programem interaktywnej edukacji. Atrakcją wizyty było również spotkanie z mistrzem pszczelarstwa Czesławem Piaseckim, który przybliżył niemieckim gościom tajniki z życia pszczół oraz pracy w Pasiece pod Lasem. Oprócz Bielawy, delegacja zwiedziła także okoliczne miasta, m.in. Wałbrzych czy Wrocław.

UM Bielawa

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ