Strona główna Wiadomości Kredyt studencki z banku czy pożyczka online – co wybrać?

Kredyt studencki z banku czy pożyczka online – co wybrać?

267
0
UDOSTĘPNIJ
Indoor shot of young European Caucasian girl looking at financial documents at home with deeply bored face looking sick and tired of her economic problems, trying to check counts and all details

Nisko oprocentowany kredyt studencki a może szybka pożyczka online? Wybór szybkiej gotówki w okresie nauki akademickiej jest na wyciągnięcie ręki. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza chwilówki, które są świetnym rozwiązaniem dla studentów, którzy liczą się z każdą złotówką i nie chcą ponosić dodatkowych kosztów. Elastyczne terminy, wnioski w formie elektronicznej i szybkie umowy – tak z kolei zmieniają się w najbliższym czasie, zasady przyznawania kredytu studenckiego udzielanego przez banki.

Studia, czesne i inne wydatki

Studia to nie tylko juwenalia, czas spotkań ze znajomymi, zabawy, ale również okres zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, często z dala od rodzinnego domu. Wiele młodych ludzi swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywa już na studiach w ramach staży czy bezpłatnych praktyk, które niestety nie są źródłem regularnych dochodów.

Studenci studiów niestacjonarnych zobowiązani są do uiszczenia comiesięcznych opłat na rzecz uczelni w ramach czesnego. W podobnej sytuacji są również studenci uczelni prywatnych. Wysokość czesnego na polskich uczelniach jest bardzo zróżnicowana i uwarunkowana kierunkiem studiów. Opłacanie czesnego przez studentów pracujących dorywczo to często prawdziwe wyzwanie.

A co jeśli czeka nas egzamin warunkowy, powtarzanie semestru czy całego roku akademickiego? Studenckie wydatki to również kursy, szkolenia, wakacyjne wyjazdy, opłaty za czynsz czy konieczność zakupu niezbędnych podręczników. Studenci często nie mogą sobie pozwolić na dodatkowe, niespodziewane wydatki, szczególnie jeśli nie chcą prosić o pomoc rodzinę lub swoich znajomych. Skąd wziąć pieniądze na nieplanowane wydatki w okresie studenckiej nauki? Warto rozważyć pomysł pożyczki studenckiej. Bez wątpienia to dodatkowy i szybki zastrzyk gotówki, który umożliwi opłacenie czesnego czy zakup biletu lotniczego na wymarzoną podróż. Powód do wzięcia pożyczki może być również nieco bardziej prozaiczny, jak remont mieszkania. Rozwiązaniem problemu może okazać się szybka pożyczka studencka z parabanku.

Co zrobić, aby otrzymać pożyczkę studencką?

Young and happy woman in yellow t-shirt holding a bottle with money savings for study

Studenci chcąc uzyskać szybką pożyczkę muszą m.in. wypełnić elektroniczny formularz w wybranej przez siebie instytucji pozabankowej. Potrzebny będzie również rachunek bankowy, na które ma być przelana pożyczka, numer dowodu osobistego oraz numer telefonu komórkowego do weryfikacji wniosku. Po potwierdzeniu podanych danych osobowych, sprawdzeniu informacji zawartych w rejestrach Biura Informacji Kredytowej oraz informacji gospodarczej zostaje wówczas wydana decyzja kredytowa. Jeśli jest ona pozytywna, klient otrzymuję umowę, a akceptacja jej warunków skutkuje przelaniem pieniędzy na wskazane konto bankowe. Cały proces nie trwa dłużej, niż kilkadziesiąt minut, dzięki czemu osoba starająca się o pożyczkę studencką jeszcze tego samego dnia może dysponować otrzymanymi środkami.

Wśród ofert parabanków udzielających pożyczki online, dużą popularnością cieszy się Wonga.pl specjalizująca się w krótkoterminowych i ratalnych pożyczkach online również dla studentów. W przeciwieństwie do kredytu studenckiego udzielanego przez bank, pożyczka studencka to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy liczą się z każdą złotówką. Dzięki niej nie musimy ponosić dodatkowych kosztów, proces odbywa się szybko i sprawnie. W przypadku pożyczek krótkoterminowych, klient może otrzymać za pierwszym razem nawet 1500 zł na 60 dni. Aplikacja o pierwszą pożyczkę ratalną to kwota wyższa (10000 zł), gdzie zobowiązanie jest spłacane w maksymalnie 24 ratach.

Jaki może być koszt takiej pożyczki? Jeśli chodzi o pożyczkę krótkoterminową, całkowity koszt pierwszego zobowiązania może wynosić jedynie 10 zł. W przypadku pożyczki ratalnej i każdej kolejnej pożyczki krótkoterminowej koszt będzie zależny od kwoty wybranej przez klienta oraz długości okresu jej spłaty.

Jak uzyskać kredyt studencki z banku?

Z kolei, aby uzyskać kredyt studencki należy do 20 października 2018 r. złożyć wniosek do jednego z banków. Udzielają go m.in. banki: Bank Pekao, PKO BP, BPS lub SGB-Bank. Podstawowym warunkiem zawarcia umowy kredytu jest spełnienie kryterium dochodowego.

Od przyszłego roku zasady przyznawania kredytów mają się nieznacznie zmienić. Wniosek o kredyt studencki będzie można składać w dowolnym momencie. Jeśli, więc z jakiegoś powodu komuś nie uda się zrobić tego w tym roku, prawdopodobnie będzie mógł spróbować ponownie już na początku 2019 r. Dodatkowo, możliwość składania wniosku o kredyt studencki będzie możliwa również drogą elektroniczną. Obecnie jedynie poprzez wersję papierową. Wnioski będzie można składać również w kasach oszczędnościowo-kredytowych a nie tylko w bankach.

Do wniosku o kredyt studencki dołączyć należy również zaświadczenie z uczelni lub jednostki naukowej o odbywaniu studiów (w przypadku studenta lub doktoranta) albo dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia licencjackie, magisterskie lub doktoranckie. W banku należy przedstawić również świadczenie o aktualnej liczbie członków rodziny, oświadczenia lub zaświadczenia o uzyskanych dochodach z poprzedniego roku, dokumenty wymagane do celów poręczenia kredytu. W porównaniu do zwykłych kredytów, kredyt studencki może zostać przyznany pomimo tego, że wnioskodawca nie ma żadnego źródła dochodów. Zabezpieczeniem dla banku będzie poręczenie spłaty przez rodziców studenta. W sytuacji, gdy ich dochody będą są za niskie poręczenie może zapewnić Bank Gospodarstwa Krajowego lub Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kredyty studenckie są dostępne tylko dla studentów i doktorantów, gdzie dochód na osobę w rodzinie w roku akademickim 2018/2019 wynosi 2500 zł netto.