Strona główna Wiadomości Apetyt Polaków na pożyczanie pieniędzy nie słabnie

Apetyt Polaków na pożyczanie pieniędzy nie słabnie

176
0
UDOSTĘPNIJ

Polscy konsumenci z każdym rokiem coraz częściej decydują się na pożyczenie pieniędzy, w szczególności korzystając z usług firm pozabankowych. Co ciekawe, aż 32% klientów firm pożyczkowych to osoby dobrze sytuowane, które wybierają ofertę podmiotów pożyczkowych, a nie banków, ponieważ to właśnie ta pierwsza w znacznie wyższym stopniu odpowiada ich oczekiwaniom. Są to rzetelne dane podawane przez różne ośrodki badawcze, w tym również przez prestiżowe Centrum Grabskiego.

Inne źródła (https://maszkesz.pl/) podają , że liczba klientów korzystających z usług firm pożyczkowych już teraz wynosi ponad 1 milion osób w każdym roku, i systematycznie staje się coraz większa.

Co powoduje, że Polacy coraz chętniej pożyczają pieniądze w firmach pozabankowych i dlaczego dzisiejszy sektor pożyczkowy staje się coraz bardziej poważną konkurencją dla banków?

Pożyczanie w firmach pozabankowych: charakterystyka zjawiska

Na samym początku należy zaznaczyć, że nowoczesne firmy pożyczkowe to podmioty całkowicie odmienne od tych, jakie działały w obrębie polskiej branży pozabankowej jeszcze w latach 90. Dwa momenty zwrotne w historii rozwoju tego sektora to wprowadzenie tzw. Ustawy Antylichwiarskiej a także stworzenie Rejestru Firm Pożyczkowych. W rezultacie tych dwóch istotnych kroków firmy nierzetelne zostały po prostu „wypchnięte” z branży, co dodatkowo przyspieszyło proces dynamicznego i wszechstronnego rozwoju tego sektora.

Obecne firmy pozabankowe oferują pożyczki na coraz bardziej atrakcyjnych warunkach, nierzadko znacznie atrakcyjniejszych niż te, jakie możemy znaleźć w ofercie banków. Oprócz tego, są to produkty nowoczesne, łatwo dostępne i komfortowe, a tym samym wychodzące naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszych konsumentów.

Oferta jest znacznie bardziej zróżnicowana: oprócz tradycyjnych chwilówek, klienci znajdą w niej między innymi takie rozwiązania, jak pożyczki dla firm, długoterminowe czy też pożyczki bez weryfikacji baz dłużników.

To wszystko sprawia, że klienci mogą pożyczać pozabankowo na coraz bardziej dogodnych warunkach finansowych, oraz są w stanie dobrać rodzaj zobowiązania do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

W kontekście tych danych nie może dziwić, że liczba klientów korzystających z usług firm pozabankowych jest z każdym rokiem coraz większa, zaś obroty i zyski samego sektora pożyczkowego rosną w tempie, o którym dzisiejsze banki mogą jedynie pomarzyć.

Na co pożyczamy?

Przywoływany już raport opracowany przez Centrum Grabskiego dowodzi, że ponad 30% pożyczkobiorców finansuje doraźną konsumpcję: wycieczki, zakup nowego sprzętu, wakacje itd. Ponad 40% to z kolei klienci, którzy korzystają z oferty firm pożyczkowych w celu domknięcia domowego budżetu. Co ważne i niezwykle ciekawe, odsetek klientów mających problemy z terminową spłata swoich zobowiązań jest w przypadku firm pożyczkowych jedynie nieznacznie mniejszy, niż w przypadku banków. Stanowi to kolejny dobitny dowód na to, że nowoczesny sektor pozabankowy to branża nie tylko efektywna, ale także po prostu działająca według racjonalnego modelu biznesowego, czego nie można powiedzieć o znajdujących się w stagnacji bankach.

Dalsze przewidywania

Eksperci są zgodni, że popyt na pożyczki pozabankowe będzie w przyszłości stawał się coraz większy. Z jednej strony powinno to stanowić rezultat pogarszającej się kondycji finansowej banków, którą instytucje te powetują sobie, jak zawsze, wyższymi opłatami, zwiększeniem oprocentowania kredytów itd. Już teraz sytuacja banków została została nadszarpnięta poprzez wprowadzenie nowego podatku a także objęcie SKOK-ów bankowym funduszem gwarancyjnym, który jest finansowany ze składek płaconych przez instytucje bankowe.

Jednocześnie, przed branżą bankową wciąż piętrzą się coraz to kolejne możliwe zagrożenia. Można tutaj wymienić możliwość obowiązku przewalutowania kredytów frankowych, kolejne podatki a także coraz bardziej prawdopodobną upadłość kilku mniejszych banków, która obciąży pozostałe instytucje.

To wszystko najpewniej w jeszcze większym stopniu zintensyfikuje proces odpływu klientów do firm pożyczkowych. Te ostatnie nie tylko bowiem nie mają żadnych problemów finansowych, ale notują coraz wyższe przychody i coraz bardziej rozwijają swoją ofertę, zarówno pod względem atrakcyjności dostępnych w jej obrębie produktów pożyczkowych, jak liczby dostępnych rozwiązań, które zwiększają zainteresowanie konsumentów.