Strona główna Kultura Wakacje w Gminie Pieszyce

Wakacje w Gminie Pieszyce

252
0
UDOSTĘPNIJ

W szkołach ostatni dzwonek już zadzwonił, a to znak, że uczniów czeka dwumiesięczny odpoczynek. Na zainteresowane osoby z Gminy Pieszyce czeka bogata oferta wakacyjna.Wakacje2018 doart.zdj ck

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pieszycach w programie ma półkolonię letnią podzieloną na dwa etapy. Pierwszy z nich rozpoczyna się 25 czerwca i trwa do 1 lipca. W tym czasie dzieci mają zapewnione masę atrakcji i aktywności, w tym m.in.: odwiedzą park linowy w Bielawie, zwiedzą ZOO i Afrykanarium we Wrocławiu oraz wezmą udział w aktywności sportowej na Placu Zabaw w Alei Bajkowych Gwiazd w Dzierżoniowie.

Drugi etap półkolonii rozpoczyna się 2 lipca, a kończy 8 lipca. Zaplanowano m.in. zwiedzanie Zamku Grodno, spacer nad Jeziorem Bystrzyckim, zabawa w Aquaparku we Wrocławiu czy zajęcia ruchowo-rekreacyjne na plaży sudeckiej. Program może ulec zmianie przez niesprzyjające warunki pogodowe bądź zostać wzbogacony o dodatkowe atrakcje. Na uroczyste zakończenie półkolonii zaplanowano ognisko i wspólną zabawę.

Półkolonia współfinansowana jest ze środków Urzędu Miasta i Gminy Pieszyce (4000 zł) oraz prywatnych sponsorów (5300 zł). Koszt, który muszą ponieść rodzice to kwota 350 zł.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Pieszycach od 20 do 30 sierpnia 2018 r. w ramach półkolonii organizuje warsztaty w ramach programu Mądrzy Cyfrowi. Program będzie polegał na kształtowaniu odpowiedzialnych postaw społecznych z wykorzystaniem nowych technologii. Przedsięwzięcie zostanie  zrealizowane przez fundację „ABCXXI – cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org, a także partnerów medialnych. Niepubliczna Szkoła Podstawowa jest jedną z 35 szkół w całej Polsce, która dostała się do programu pilotażowego.

W formie pilotażowej projekt obejmie uczniów klas 6 – 8. W ramach akcji „lato w mieście” szkoła w okresie wakacyjnym będzie organizować zajęcia rozwijające umiejętności cyfrowe oraz odpowiedzialne postawy społeczne. Warsztaty prowadzić będą nauczyciele ze szkoły, którzy w dniach 3 – 4 czerwca br. w ramach uroczystej inauguracji projektu wzięli udział w konferencji szkoleniowej w Warszawie. Uczniom uczestniczącym w warsztatach szkoła zapewnia posiłek oraz dowóz.

Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Pieszycach organizuje bezpłatne zajęcia artystyczne pod nazwą „CraftArt”. Od 2 do 6 lipca w godzinach 11:00 – 13:00 dzieci w wieku 8 – 14 lat będą miały okazje wykazać się własną kreatywnością. Centrum Kultury dla uczestników zaplanowało m.in. tworzenie grafik na poduszkach, torbach lnianych, wyrób biżuterii czy tworzenie maskotek z filcu. Celem zajęć jest zachęcenie dzieci do własnoręcznego tworzenia rzeczy, które można wykorzystać w użytku codziennym, bądź podarować swoją prace jako prezent.  Rekrutacja do zajęć nadal trwa, więcej informacji na plakacie.
Natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej organizowane będą „Brombowe Zajęcia”. Adresatem zajęć są dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Zajęcia będą odbywać się w okresie od 9 do 13 lipca w godzinach 11:00 – 13:00.

Inspiracją do zajęć stała się książka Macieja Wojtyszki pt. „Bromba i inni”. Uczestnicy będą mieli za zadanie m.in. przeobrazić się w „Pciuchy”, po czym poznają historię znaczków pocztowych, będą pisać listy i telegramy, stworzą balonowy wszechświat i wezmą udział w kosmicznych zabawach, rozegrają mecze w piłkarzyki oraz poznają historię samochodów i robotów. W każdym dniu zajęć, uczestnicy zostaną zapoznani z ciekawymi książkami, wezmą udział w zabawach ruchowych oraz stworzą coś nowego. Niespodzianką będą projekcje fragmentów bajek filmowych. Więcej informacji znajduje się na plakacie, a zapisy prowadzone są w bibliotece, na 2 piętrze budynku Centrum Kultury.

BromboweZajecia500px CraftArt500px

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieszycach na złożony wiosną 2018 roku wniosek do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu otrzymało przydział miejsc na bezpłatne kolonie letnie dla dzieci. Do zorganizowania czasu i wyjazdu zobowiązane zostało Biuro Podróży Metro we Wrocławiu, które zorganizuje wypoczynek w nadmorskiej miejscowości Międzywodzie.

W wyjeździe może wziąć udział 10 uczestników w terminie od 19 sierpnia do 1 września. Zaplanowano liczne konkursy plastyczno-techniczne z nagrodami, 9 wycieczek autokarowych i pieszych, turniej sportowy i olimpiadę kolonijną, wyjście na basen, różnego rodzaju gry i zabawy oraz biegi patrolowe.

Świetlica Środowiskowa „Tęcza” przez cały sierpień organizuje bezpłatne półkolonie w godzinach od 10:00 do 14:00. Uczestnicy skorzystają z atrakcyjnych wycieczek do m.in.: Muzeum w Dzierżoniowie i Kamionkach, odwiedzą Powiatową Straż Pożarną w Dzierżoniowie, kopalnię węgla w Nowej Rudzie, także wybiorą się na basen Aquarius w Bielawie. Zaplanowano również atrakcje stacjonarne w obiekcie Ośrodka Pomocy Społecznej takie jak: pogadankę z przedstawicielem policji, cykl zajęć profilaktycznych jak również różnego rodzaju zawody i konkursy z nagrodami. Liczba miejsc na półkolonię jest ograniczona.

Ponadto od 25 czerwca do 6 lipca łącznie 25 sportowców z LKS Boxmet Piskorzów oraz SL SALOS Pieszyce wyjechało na obóz sportowy do partnerskiego miasta Świecie.

Gmina Świecie zapewniła naszym mieszkańcom dwie wycieczki. Jedną do Torunia, ze zwiedzaniem miasta i Muzeum Pierników oraz drugą do Gdańska. Zakwaterowani w Szkole Podstawowej nr 2 w Świeciu będą mieli możliwość treningów na zapewnionym przez placówkę sprzęcie sportowym. W wolnym czasie i przy sprzyjającej pogodzie spędzą miłe chwile nad jeziorem Deczno.

Dzień później, czyli od 26 czerwca do 7 lipca w ramach porozumienia partnerskiego Gmina Pieszyce również gościła będzie 25 dzieci ze Świecia. Goście zakwaterowani będą w budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pieszycach.

Świecianie mają zaplanowaną wycieczkę po Górach Sowich z darmowym wejściem na Wieżę Widokową na Wielkiej Sowie. Odwiedzą również Zamek Książ, gdzie przejdą z przewodnikiem trasę „od Piastów do tajemnic II wojny światowej”. Jako cel drugiej wycieczki obrana została twierdza w Srebrnej Górze. Ponadto koloniści odwiedzą wrocławskie ZOO i przepłyną statkiem Odrę, a w wolnej chwili spędzą czas nad zalewem Bielawskim.