Strona główna Bielawa Jubileusz partnerstwa Bielawy z Lingen i Hronovem

Jubileusz partnerstwa Bielawy z Lingen i Hronovem

347
0
UDOSTĘPNIJ

Podczas Dni Bielawy odbyły się uroczyste obchody 20 lecia współpracy partnerskiej pomiędzy Bielawą a czeskim miastem Hronov. Wydarzenie, które zorganizowane zostało pod hasłem „Porcelanowa rocznica”, było również okazją do uczczenia 25 letniej współpracy partnerskiej Bielawy z niemieckim miastem Lingen.

Główna część obchodów jubileuszu miała miejsce 2 czerwca w Dolnośląskim Inkubatorze Art-Przedsiębiorczości, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Bielawy. W spotkaniu wzięli udział między innymi: przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Dragan, radni Rady Miejskiej, burmistrz Bielawy Piotr Łyżwa wraz z zastępcami Witoldem Runowiczem i Jadwigą Horanin,zastępca burmistrza Lingen Heinz Tellmann, zastępca burmistrza Hronova Josef Ther, przedstawiciel VFB Lingen i zarazem Honorowy Obywatel Bielawy Klaus Guttler, radny Rady Miejskiej Lingen Thomas Kuhle oraz przedstawiciel Zespołu Szkół Zawodowych w Lingen Christof Robbe. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli burmistrzowie i inni samorządowcy poprzednich kadencji oraz przedstawiciele miejskich instytucji.

Podczas sesji burmistrzowie Bielawy, Hronova i Lingen wygłosili okolicznościowe przemówienia, w których podziękowali sobie za długoletnią współpracę i przyjaźń. Oprócz tego wyrazili przekonanie, że partnerskie relacje pomiędzy miastami będą nadal tak dobrze się rozwijać.

Spotkanie uświetnił występ kwartetu smyczkowego z Filharmonii Sudeckiej oraz Agnieszki Letniowskiej.

Tego samego dnia, w ramach obchodów jubileuszu, odbyło się odsłonięcie „Dębów Przyjaźni” na skwerze Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dęby mają upamiętniać współpracę partnerską Bielawy z czeskim i niemieckim miastem. Pamiątkowe tabliczki odsłonili burmistrzowie Bielawy, Lingen i Hronova.

Korzystając z okazji, że obchody jubileuszu odbywały się w trakcie tegorocznych Dni Bielawy, zagraniczni goście mieli możliwość uczestniczenia w święcie naszego miasta. Na zakończenie wizyty odbyła się wspólna wycieczka do Arboretum w Wojsławicach.