Strona główna Bez kategorii Banki kuszą bogatą ofertą kredytów gotówkowych

Banki kuszą bogatą ofertą kredytów gotówkowych

366
0
UDOSTĘPNIJ

Banki kuszą bogatą ofertą kredytów gotówkowych. Zanim jednak zdecydujesz się na zaciągnięcie zobowiązania, dowiedz się, ile faktycznie będzie Cię to kosztować. Poznaj czynniki, które kształtują całkowitą kwotę zobowiązania do spłaty.

Kredyty gotówkowe cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Jak pokazują statystyki Biura Informacji Kredytowej, w 2016 roku banki udzieliły ponad 7 mln sztuk kredytów konsumpcyjnych, w których przeważały kredyty gotówkowe. Wśród setek tysięcy świadomych kredytobiorców mnóstwo jest osób, które nie zdają sobie sprawy, że oprocentowanie to jeden z wielu czynników kształtujących koszty kredytu.

Oprocentowanie to nie wszystko…

Na całkowitą kwotę do spłaty wpływają w dużej mierze odsetki wyliczane na podstawie oprocentowania nominalnego. Jest ono ustalane indywidualnie przez każdy bank – jak pokazują oferty dostępne na ekredyt24.com.pl, niekiedy wynosi ono 0%. Chociaż taka wartość jest bardzo obiecująca i może sugerować brak jakichkolwiek kosztów, rzeczywistość jest zupełnie inna.

Warto mieć świadomość, że oprocentowanie nominalne to jeden z czynników kształtujących całkowitą kwotę do spłaty.

Liczy się prowizja

Prowizja to opłata stanowiąca zysk banku – jest zarobkiem za udzielenie kredytu gotówkowego. W zależności od wewnętrznej polityki instytucji, może być pobierana jednorazowo albo rozłożona na raty i doliczona do kwoty kredytu.

Wysokość prowizji najczęściej nie zależy od okresu kredytowania. Dla banku nie będzie miało znaczenia, czy wybierzesz 12-miesięczny okres spłaty czy zdecydujesz się rozłożyć kredyt na 60 rat – prowizja i tak będzie wynosić np. 4% wartości kwoty kredytu.

Możliwe ubezpieczenie

Wiele banków wymaga wykupienia ubezpieczenia do każdego kredytu gotówkowego – jest to forma zabezpieczenia w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych utrudniających terminową spłatę zobowiązania (np. utrata pracy).

Składa na tego rodzaju ubezpieczenie może być pobrana jednorazowo albo doliczona do kwoty kredytu i rozłożona na raty.

Chcesz wybrać najtańszy kredyt? O tym musisz pamiętać

Jeżeli decydujesz się zaciągnąć kredyt gotówkowy, z pewnością zależy Ci na minimalnych kosztach. Dlatego musisz dokładnie porównać dostępne oferty, nie ograniczając się przy tym do analizowania wysokości oprocentowania nominalnego.

Przy wyborze najtańszej oferty, kieruj się RRSO (rzeczywistą roczną stopą oprocentowania). Jest to wskaźnik, który uwzględnia nie tylko odsetki, ale również koszty bezodsetkowe, np. prowizję, ubezpieczenie. Porównując tę wartość, podjęcie decyzji będzie łatwiejsze i prostsze.

Warto przy tym pamiętać, że warunki kredytu gotówkowego są często dobierane pod kątem konkretnego kredytobiorcy. Na niższe koszty mogą liczyć kredytobiorcy z dobrą historią kredytową, będący stałymi klientami banku czy decydujący się na skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych, np. konta osobistego. Każda sytuacja jest analizowana indywidualnie, dlatego można pokusić się o negocjacje z bankiem – po to, aby udało się uzyskać lepsze warunki finansowania.