Strona główna Alarmowy Policja apeluje do seniorów i ich najbliższych o ostrożność!

Policja apeluje do seniorów i ich najbliższych o ostrożność!

317
0
UDOSTĘPNIJ

W związku ze zbliżającym się okresem świąteczno – noworocznym funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie zwracają się do osób starszych, mogących stać się ofiarami przestępstw, z prośbą o wzmożoną czujność.

Apelujemy do Państwa o ostrożność w kontaktach z osobami, które niespodziewanie dzwonią do naszych drzwi. Nie dajmy się zwieść oszustom posługującym się różnymi metodami pożyczania pieniędzy na „krewniaka”, policjanta czy pracownika gazowni.

Metody działania sprawców polegają na wstępnym kontakcie telefonicznym z wytypowaną ofiarą, podczas którego sprawca przedstawia się jako członek rodziny. Prowadzi rozmowę tak, aby senior uwierzył, że rozmawia z krewnym, a także w zmyśloną historię
o jego kłopotach finansowych, które są wynikiem wypadku drogowego czy choroby.

W trakcie rozmowy oszust prosi o szybką pożyczkę, natychmiastową pomoc. Ustala kwotę, czas, miejsce przekazania pieniędzy i zaznacza, że pieniędzy nie będzie mógł odebrać sam osobiście. Podstawiona osoba stawia się w domu czy innym ustalonym uprzednio miejscu,
a senior przekazuje pieniądze obcej osobie.

Senior orientuje się, że został ofiarą dopiero, gdy skontaktuje się z członkiem rodziny, pod którego uprzednio podszyli się przestępcy.

W związku z występującymi zdarzeniami dzierżoniowska Policja apeluje: Nie dajmy się oszukać, bądźmy ostrożni.

W przypadku jakiegokolwiek kontaktu telefonicznego z prośbą o pomoc finansową, należy ją sprawdzić dzwoniąc na numer telefonu najbliższych. Nigdy nie oddzwaniajmy na ostatni numer telefonu rozmowy przychodzącej. Jeżeli zdecydujemy się na przekazanie oszczędności najbliższym, pieniądze należy przekazać bezpośrednio krewnemu, bez pośredników.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń konieczne jest natychmiastowe powiadomienie Policji dzwoniąc na numer 997.