Strona główna Bez kategorii Zanim kupisz umywalkę

Zanim kupisz umywalkę

535
0
UDOSTĘPNIJ

 

Umywalka to nieodzowny element każdej łazienki. Korzystamy z niej często i intensywnie, dlatego wybór powinien zostać dokonany niezwykle starannie, tym bardziej, że wybór jest ogromny. Wielką wagę przywiązujemy zazwyczaj do wyglądu tej pożytecznej misy, ale nie on jeden powinien decydować o wyborze. Współczesne umywalki różnią się bowiem także budową i funkcjami.

Ceramiczna czy konglomeratowa?

Czasy, w których byliśmy skazani na umywalki ceramiczne, skończyły się bezpowrotnie. Dziś na rynku dostępne są umywalki z różnych materiałów, w tym tzw. konglomeratowe. Surowiec, z którego zostały wykonane, to kamień wymieszany z akrylowymi żywicami. O ile ceramiczna umywalka jest i zawsze będzie zimna, o tyle konglomeratowa przyjmuje temperaturę otoczenia. Ponadto jest zdecydowanie bardziej odporna na uszkodzenia niż ceramiczna: trzeba się bardzo postarać, żeby pękła albo uległa zarysowaniu.

Nie ma jednak róży bez kolców: umywalka konglomeratowa wymaga regularnego czyszczenia i to nie byle proszkiem czy płynem, lecz środkiem o neutralnym pH. Jeśli nie będzie czyszczona, straci połysk, a nawet może popękać.

Do konglomeratu warto dobrać efektowną baterię. Znakomite baterie łazienkowe znaleźć można w sklepach internetowych.

Z przelewem czy bez?

Warto też wziąć pod uwagę, czy umywalka posiada przelew. Jest to nic innego jak niewielki otwór w pobliżu górnej krawędzi, którego zadaniem jest niedopuszczenie do wylania się wody, gdy umywalka jest zatkana korkiem, a my z jakiegoś powodu (np. dzwoniący telefon) stracimy ją z oczu i poziom wody rośnie poza naszą kontrolą. Przelew chroni przed łazienkowym potopem, ale tylko wtedy, gdy szybkość nalewania wody jest mniejsza od jego przepustowości.

A co z korkiem?

Często używamy umywalki jako pojemnika na wodę, np. do małej przepierki. I tu często pojawia się problem: mimo zatkania umywalki korkiem woda ucieka. Wynika to z nieszczelności lub niedopasowania korka. Obecnie można kupić baterie z korkiem sterowanym dźwignią, korki tzw. klik-klak lub push-open oraz tanie z tworzywa sztucznego, dostępne w sklepach AGD.

Korek klik-klak jest wygodny w użyciu, bo żeby otworzyć lub zamknąć odpływ wody, wystarczy go nacisnąć palcem. Łatwo można go także czyścić – wystarczy wyjąć mechanizm, usunąć brud i włożyć z powrotem.

Ma jednak wady. Po pierwsze – przy otwartym odpływie ogranicza nieco ilość wody spływającej do kanalizacji. Po drugie – trudno ocenić przy zakupie, czy będzie szczelny, a wymiana jest droższa niż w przypadku korka za grosze ze sklepu AGD. Decydując się na taki korek trzeba pamiętać, by wybrać model do umywalki z przelewem lub bez.