Strona główna Gmina Dzierżoniów Lokalni liderzy na Kongresie Odnowy Wsi

Lokalni liderzy na Kongresie Odnowy Wsi

293
0
UDOSTĘPNIJ

Już po raz kolejny reprezentacja gminy Dzierżoniów uczestniczyła w dorocznym Kongresie Odnowy Wsi. Tegoroczne spotkanie liderów z obszarów wiejskich odbyło się w dniach 1 – 2 grudnia na Zamku Kliczków. Organizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Jak co roku na kongresie podsumowano najciekawsze projekty i wydarzenia z obszaru odnowy wsi, a także zaprezentowano innowacyjne propozycje z terenu Polski. O przedsięwzięciu „Doświadczenia, które łączą – wymiana wiedzy pomiędzy partnerami KSOW” realizowanym przez naszą gminę w tym roku opowiedzieli wójt Marek Chmielewski oraz Wiesława Szyrszeń z Urzędu Miasta i Gminy w Międzylesiu i Aleksandra Łuszczyńska z Urzędu Gminy Kłodzko – przedstawicielki partnerów projektu.

Podczas kongresu tradycyjnie o swoich osiągnięciach mówili również laureaci konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”. Wśród nich byli także mieszkańcy Piławy Dolnej, którzy w tegorocznej edycji konkursu zajęli I miejsce w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”. Założenia projektu „Dworskie stawy w Piławie Dolnej, czyli trzy życzenia do złotej rybki” przybliżyli Teodora Skutnik i Łukasz Starościak ze Stowarzyszenia „Piława Dolna”.

Odnowa wsi, zapoczątkowana w województwie opolskim, jest największym i najdłużej działającym regionalnym programem aktywizacji społeczności lokalnych. Jest jednocześnie pierwszym programem, który na sołeckim poziomie zastosował metodę długoterminowego planowania strategicznego.

Kongres Odnowy Wsi jest zawsze okazją do spotkania się i wymiany doświadczeń pomiędzy najaktywniejszymi mieszkańcami dolnośląskiej wsi. Jest też inspiracją do realizacji kolejnych ciekawych, oddolnych inicjatyw.