Strona główna Bielawa Niecodzienna lekcja historii w bielawskiej siódemce

Niecodzienna lekcja historii w bielawskiej siódemce

375
0
UDOSTĘPNIJ

W piątek 24 listopada, w Ekologicznej Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Gimnazjum gościliśmy członków GRUPY REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ „FESTUNG BRESLAU”, którzy w interesujący sposób przybliżyli całej społeczności szkolnej wiedzę z zakresu wyposażenia  i ubioru formacji wojskowych z okresu II wojny światowej. Uczniowie mieli możliwość  zapoznania się z umundurowaniem polskich, sowieckich i niemieckich żołnierzy, jego kolorystyką i sposobach kamuflażu.  Obejrzeli  także  kompleksowe wyposażenie obozowiska polowego, sprzęt i ubiór przeznaczony do działań zimowych.

Młodzież mogła również przymierzyć hełmy wojskowe różnego typu i mundury polowe.  Na przygotowanej przez organizatorów wystawie, uczniowie mieli okazję zobaczyć przedmioty codziennego użytku, książki i wydawnictwa prasowe z okresu okupacji oraz cały szereg innych, równie ciekawych, przedmiotów związanych z drugą wojną światową. Największym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście broń różnego kalibru, amunicja, granaty, sprzęt łączności radiowej, a także peryskopy – przyrządy pełniące funkcję lornetki i dalmierza optycznego.

Uczniowie, dowiedzieli się również, na czym polegała opieka medyczna na terenach okupowanej Polski.  Mieli  także niecodzienną okazję zobaczyć, jak wyglądał szpital polowy i sala operacyjna, na której najczęściej ratowano  życie żołnierzom i cywilom, którzy ucierpieli  na polu walki – w wyniku ostrzału, bombardowań czy pożarów. Stare przysłowie mawia: „Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”. Dlatego tak ważne jest, aby poznawać historię różnymi zmysłami i uczyć się jej doświadczając. To była  niezapomniana lekcja.

Dziękujemy STOWARZYSZENIU GRUPIE REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ „FESTUNG  BRESLAU”, a  w szczególności  pani Annie Fularze, panom : Bogdanowi Praskowi, Henrykowi Gutowskiemu, Wojciechowi  Loewenau,  Markowi  Bednarzowi, Wojciechowi Sowie, Patrykowi Sowie i Tomaszowi Konczalle za niesamowite, ciekawe zajęcia.  Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.

opr. SP7