Strona główna Ciekawostki 1 grudnia rusza ogrzewalnia w Dzierżoniowie

1 grudnia rusza ogrzewalnia w Dzierżoniowie

390
0
UDOSTĘPNIJ

To miejsce które chroni i pomaga wychodzić z bezdomności. Ponowne uruchomienie ogrzewalni poprzedziła coroczna „Akcja zima” prowadzona przez Ośrodek Pomocy Społecznej, policję i Straż Miejską.

Ogrzewalnię uruchomiono po raz pierwszy w minionym roku. W mroźne dni przebywało w niej od kilku do kilkunastu osób. Maksymalnie może pomieścić do 30 osób jednocześnie. Osoby bezdomne otrzymują tutaj ciepłą herbatę, odzież i koce. Mogą także skorzystać z prysznica i pralni. W ogrzewalni jest również osobne pomieszczenie dla kobiet.

Ogrzewalnia znajduje się przy ul. Nowowiejskiej 91. Placówka jest przez cały czas nadzorowana, obowiązuje w niej zakaz używania środków odurzających oraz zakłócania ciszy. Obiekt od tego roku jest także objęty monitoringiem.

Od 1 grudnia z ogrzewalni można korzystać od godziny 18.00 do 8.00. Przy bardzo niskich temperaturach będzie ona czynna całodobowo.

– Utworzenie takiego miejsca to także szansa na częsty kontakt bezdomnych z osobami zajmującymi się udzielaniem pomocy. Dzięki temu dwie osoby usamodzielniły się, dwie podjęły stałą pracę, dwie niepełnosprawne osoby umieszczono w całodobowych placówkach opiekuńczych. Wsparcie pracowników OPS-u zaowocowało także tym, że bezdomni odmawiający do tej pory pomocy w postaci zakwaterowania w całodobowych placówkach dla bezdomnych zgodziły się na taki pobyt w zimie. Ponadto siedmiu osobom pomogliśmy w wypełnieniu podstawowych formalności związanych np. z wyrobieniem dowodów osobistych, zarejestrowaniem w Urzędzie Pracy, czy nabyciem uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego – mówi dyrektor dzierżoniowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Grzelka.