Strona główna Ciekawostki Rodzina brunatnych niedźwiedzi pomoże dzieciom

Rodzina brunatnych niedźwiedzi pomoże dzieciom

250
0
UDOSTĘPNIJ

W Ośrodku Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie zagościła „Rodzina Miśków”. To zestaw pomocy terapeutycznych – pozyskanych przez OPS w ramach projektu „Opracowanie nowych narzędzi i procedur do pracy terapeutycznej z dziećmi z rodzin z problemem alkoholowym”.

Podstawową formą dotarcia do dziecka, towarzyszenia mu w przeżywaniu trudnych emocji oraz budowania wraz z nim bezpiecznej bazy w jego dziecięcym życiu jest zabawa. W zabawie dziecko może eksplorować świat, uczyć się zaufania, budowania wewnętrznej siły. Może wyrażać siebie, bezpiecznie wchodzić w kontakt z rzeczywistością oraz uczyć się relacji społecznych.

Dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym uczą się trzech reguł: „nie czuj”, „nie mów”, „nie ufaj”. Taka perspektywa widzenia świata powoduje, że dziecko zamyka się na otoczenie i doświadczanie radości, spokoju, wolności, spontaniczności, bycia ważnym i sprawczym. Narzuca więc sobie kolejne reguły, będąc przekonane, że pozwolą mu one przetrwać trudną sytuację w domu. Jedną z nich jest −„nie baw się”, to znaczy nie doświadczaj.

Misie stanowią doskonałe narzędzie terapeutyczne, rozwojowe i edukacyjne dla dzieci w każdym wieku. Pomagają im budować świat, w którym będą czuły się bezpiecznie.

Zestaw misiów składa się z rodziców oraz dwójki dzieci – brata i siostry. Wykorzystanie świata symboli, nadawanie znaczeń pozwoli młodym odbiorcom porządkować ich wewnętrzny świat i być bardziej świadomym swoich uczuć.

Projekt koordynuje ETOH – Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Projekt realizowany jest w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.