Strona główna Bez kategorii Jak wybrać ubezpieczenie samochodowe?

Jak wybrać ubezpieczenie samochodowe?

383
0
UDOSTĘPNIJ

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, jak ważne jest wykupienie ubezpieczenia samochodowego. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie warto dokonać mądrego wyboru, popartego wiedzą o najlepszych opcjach ubezpieczenia.

 

Obowiązkowe i dobrowolne – czyli gama dostępnych ubezpieczeń

 

Na rynku ubezpieczeń samochodowych wyróżniamy polisy obowiązkowe (OC) i dobrowolne, których zakup z pewnością podnosi standard bezpieczeństwa samochodu (AC,NNW, Assistance). OC czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jedyną obowiązkową polisą, którą musi wykupić właściciel auta, najpóźniej w dniu jego rejestracji. Dzięki temu w razie wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty szkód wyrządzonych przez kierowcę innym uczestnikom ruchu. OC chroni więc mienie i życie osób poszkodowanych przez nasz samochód. Właściciela pojazdu jak i sam samochód chronią ubezpieczenia dodatkowe.

 

AC (autocasco) to polisa w której ubezpieczyciel rekompensuje koszty naprawy samochodu spowodowane wypadkiem lub kolizją. Ubezpieczenie to może również wspomagać właściciela auta w sytuacji kradzieży wozu. NNW dotyczy kierowcy i pasażera i stanowi ich ochronę przypadku śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Assistance z kolei to uzupełnienie ubezpieczenia OC lub AC, gwarantujące pomoc w problematycznych sytuacjach związanych z awarią samochodu lub wypadkiem. Chodzi tu głównie o pomoc techniczną, ale też medyczną i prawną.

 

Warto wiedzieć, że istnieje również specjalne ubezpieczenie dla aut uznawanych za zabytkowe. To brytyjskie rozwiązanie nazywane Classic Car Insurance łączy w sobie cechy AC i OC i pozwala spać spokojnie posiadaczom kultowych i starszych pojazdów.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie czyli metody tradycyjne i nowoczesne

 

Do tradycyjnych metod zakupu wszelkich polis dla naszych samochodów należy pomoc agenta lub zakup przez telefon. Są to wciąż jedne z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych możliwości ubezpieczenia pojazdu. Pierwsza z nich pozwala na dokładne przeanalizowanie warunków ubezpieczenia z ekspertami w tej dziedzinie, umożliwia też otrzymanie polisy „do ręki”. Jest jednak dość czasochłonna i zakłada osobiste stawienie się w wybranym wcześniej oddziale ubezpieczyciela. Kupowanie polisy przez telefon również wymaga wcześniejszego wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym chcemy się skontaktować. Telefonicznie kupiona polisa zostanie wysłana pocztą po uprzednim podaniu konsultantowi przez telefon wszelkich potrzebnych danych.

 

Najnowocześniejszą metodą kupowania ubezpieczenia jest zakup przez Internet. Z pomocą przychodzą tu porównywarki i kalkulatory ubezpieczeń. Dzięki temu łatwiej jest dokonać analizy dostępnych na rynku ofert i wyboru tej najbardziej odpowiedniej dla nas i naszego pojazdu.