Strona główna Bez kategorii Wracasz z zagranicy? Myślisz o własnej firmie? Wykorzystaj dotację z urzędu pracy

Wracasz z zagranicy? Myślisz o własnej firmie? Wykorzystaj dotację z urzędu pracy

365
0
UDOSTĘPNIJ

Po powrocie z emigracji zarejestrowałeś się w urzędzie pracy? Myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej? Zamiast korzystać ze swoich oszczędności, sięgnij po dotację z urzędu pracy.

Dziś do pracy za granicę wyjeżdża mniej osób niż tuż po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Ci, którym nie poszczęściło się za granicą lub którzy chcą wrócić do bliskich w Polsce, często nie mają szansy na znalezienie pracy w zawodzie. Co w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być założenie własnej działalności gospodarczej. Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Nie masz oszczędności na zakup niezbędnych sprzętów? A może masz, ale wolałbyś je zostawić na tzw. czarną godzinę? Jeżeli posiadasz status osoby bezrobotnej, to możesz zawnioskować o przyznanie ci dotacji na założenie firmy. Zainteresowany?

 

Kto może się starać o środki z urzędu pracy na założenie firmy?

Jeżeli wróciłeś z zagranicy, to powinieneś jak najszybciej zarejestrować się we właściwym urzędzie pracy. W ten sposób otrzymasz status osoby bezrobotnej. Tylko osoby posiadające taki status mogą starać się o przyznanie środków na założenie firmy.

Uważasz, że z rejestracją może być kłopot? Nie jest to prawda – dziś możesz wypełnić wniosek w formie elektronicznej, zatem w domowym zaciszu, a następnie udać się do urzędu jedynie po to, aby potwierdzić swoje dane. Rejestrację warto przejść choćby dlatego, że możesz otrzymać aż 24 000 zł. Właśnie tyle wynosi kwota, o którą możesz wnioskować.

 

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?

Zainteresowałeś się możliwością otrzymania środków z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Aby otrzymać pieniądze, będziesz musiał złożyć wniosek. Nie obejdzie się również bez przedstawienia zabezpieczenia prawnego na wypadek, gdybyś nie spełnił wszystkich wymagań i był zobowiązany zwrócić otrzymane dofinansowanie.

Jakie zabezpieczenie prawne możesz przedstawić? Poza podpisaniem weksla, możesz również zgodzić się na zastaw na swoich rzeczach lub prawach. Alternatywą dla powyższych możliwości jest również podpisanie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji. Gdy podpiszesz taki akt, to urzędnicy będą mogli wystąpić od razu do komornika – nie będzie konieczności kierowania sprawy do sądu.

 

Na co możesz przeznaczyć otrzymane środki?

Aby prowadzić działalność gospodarczą, możesz potrzebować np. maszyn. Jeżeli będziesz produkował wyroby, to być może będziesz musiał wykupić np. licencję. Środki, które otrzymasz, możesz zainwestować zarówno w środki trwałe, jak i wartości prawne i niematerialne. Pamiętaj jednak, że takie pieniądze nie będziesz mógł przeznaczyć na bieżące opłaty, np. czynsz za wynajmowany lokal czy składki ZUS. Jeżeli właśnie tak spożytkujesz otrzymane środki, to będziesz musiał je zwrócić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o możliwości spożytkowania środków pochodzących z urzędu pracy i przeznaczonych na otwarcie działalności gospodarczej, to powinieneś zajrzeć tutaj: https://www.ideabank.pl/dotacje-na-zalozenie-firmy-z-powiatowego-urzedu-pracy. Pod wskazanym adresem znajdziesz bazę informacji o dotacjach. Jako osoba już prowadząca firmę, będziesz mógł wystąpić o dotację pochodzącą ze źródeł unijnych. Czas zatem zacząć uzupełniać wiedzę w tym zakresie – korzystając ze wsparcia, będziesz mógł liczyć na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój firmy.