Strona główna Bez kategorii Rachunek bankowy a kontrola finansów firmy

Rachunek bankowy a kontrola finansów firmy

322
0
UDOSTĘPNIJ

Prowadząc firmę, musisz nieustannie kontrolować koszty i wpływy. Ważne jest też, aby monitorować płatności kontrahentów. Jeżeli nie zadbasz o to, może się okazać, że masz problem z płynnością finansową. Dlaczego rachunek bankowy, z którego będziesz korzystał, jest tak ważny?

Czy wiesz, że zator płatniczy może w każdej chwili dotknąć twoją firmę i sprawić, że będziesz miał poważne problemy finansowe? Konto firmowe, z którego korzystasz lub będziesz korzystać, powinno być tak skonstruowane, abyś miał możliwość nie tylko sprawdzać saldo i wydawać dyspozycje przelewów, lecz także wystawiać faktury i pilnować terminu wpłat.

 

Koszty, które naliczy bank to nie wszystko

Wybierając rachunek bankowy, możesz kierować się głównie kosztami naliczanymi przez bank. Takie podejście nie jest najlepsze. Dlaczego? Bardzo często banki rezygnują z pobierania opłat, aby zachęcić przedsiębiorców do swojej oferty. Z tego też względu lepiej zrobisz, jeżeli sprawdzisz funkcjonalność rachunku, którym się zainteresowałeś.

 

Ranking kont firmowych w Idea Bank został opracowany z myślą o przedsiębiorcach zainteresowanych założeniem rachunku bankowego właśnie w tym banku. W zestawieniu znalazły się zarówno standardowe rachunki ROR, jak i konta oprocentowane, czyli pozwalające pomnażać zgromadzone oszczędności. Poza opłatami, w rankingu znalazły się też informacje o dodatkowych korzyściach płynących z wyboru poszczególnych rachunków.

 

Co powinien zaoferować ci bank, z którym nawiążesz współpracę?

 

Skoro opłaty to nie wszystko i uwagę powinieneś zwrócić również, a może przede wszystkim, na funkcjonalność poszczególnych rachunków firmowych, to musisz wiedzieć, że najlepiej, aby wybrany przez ciebie:

  • Pozwalał ci wystawiać faktury – bank powinien udostępnić ci w tym celu specjalną platformę. W ten sposób nie będziesz musiał korzystać z zewnętrznych programów do fakturowania, za które często trzeba zapłacić. Dodatkową korzyścią jest automatycznie podświetlanie lub wyróżnianie w inny sposób faktur, które nie zostały zapłacone w terminie.
  • Umożliwiał ci stworzenie bazy kontrahentów. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu, wystawiając kolejne faktury.
  • Dał ci możliwość skorzystania z usług np. windykacyjnych w sytuacji, gdy nie możesz samodzielnie wyegzekwować wpłaty od swojego klienta. Niektóre banki proponują takie rozwiązanie swoim klientom, bo doskonale wiedzą, że dochodzenie roszczeń jest bardzo kłopotliwe.

Uwagę powinieneś też zwrócić, czy bank będzie pozwalał ci korzystać ze aplikacji mobilnej, dzięki której otrzymasz wgląd do rachunku bankowego za pośrednictwem smartfona. To bardzo ważne, jeżeli na co dzień nie pracujesz w biurze, ale u klientów.

 

Szukasz rachunku firmowego? Szukaj banku przyjaznego przedsiębiorcom

Jeżeli wiesz, że w przyszłości będziesz potrzebował kredytu bankowego lub będziesz chciał założyć dobrze oprocentowaną lokatę, pomnażając tym samym oszczędności firmy, to najlepiej zrobisz, poszukując od razu banku przyjaznego przedsiębiorcom. Takim jest ten, w ofercie którego znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla osób prowadzących firmy.

Pamiętaj, że gdy będziesz ubiegał się o kredyt firmowy, to bardzo prawdopodobne, że w pierwszej kolejności zawnioskujesz o taki w banku, w którym posiadasz rachunek bankowy. Właśnie dlatego nie może to być przypadkowy bank.