Strona główna Ciekawostki Jakie kwestie związane z karmieniem piersią nurtują młode mamy?

Jakie kwestie związane z karmieniem piersią nurtują młode mamy?

248
0
UDOSTĘPNIJ

Kobiety, które właśnie zostały matkami, mają sporo spraw na głowie. Opieka nad dzieckiem nie jest niczym prostym, a przyswojenie sobie tak wielu nowych obowiązków wymaga czasu i poświęcenia, ale też konieczności zdobycia cennych informacji. Tematem szeroko dyskutowanym przez specjalistów, a także same kobiety jest karmienie piersią. Tym zajmiemy się w poniższym artykule.

 

Co warto wiedzieć o mleku?

 

Na wstępie należy podkreślić, że mleko matki jest niesamowicie cenną substancją, która pełni bardzo ważną funkcję w życiu malucha. Żaden inny pokarm nie będzie tak wartościowy i nie zapewni dziecku tak wielu różnych składników odżywczych. Oczywiście istnieją zamienniki różnego rodzaju, jednak ten pierwszy pokarm będzie zawsze lepszy. Ciekawostką jest również to, że skład mleka zmienia się między innymi w zależności od takich czynników, jak wiek dziecka, czas karmienia, czy choćby stan zdrowia malucha i mamy. Obecnie istnieją wytyczne, które zalecają, aby to właśnie takie mleko było jedynym pokarmem dziecka do szóstego miesiąca, po tym czasie rozszerza się jadłospis o nowe rzeczy. To w teorii, ponieważ czasem zdarzają się problemy z laktacją, ale to rzecz jasna już wątek na inny temat.

 

Dieta karmiącej matki

 

Wokół prawidłowego odżywiania w czasie karmienia piersią narosło wiele mitów. Choćby w internecie można znaleźć czasem długie listy zakazanych produktów, których z całą pewnością powinno się unikać. Obecnie coraz częściej słyszy się, że coś takiego jak dieta karmiącej mamy po prostu nie istnieje, jednak oczywiście konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Jakich? Bezwzględnie należy zadbać o to, aby jedzenie było dobrze zbilansowane, lekkie i urozmaicone. Trzeba odżywiać się zdrowo, nie pić alkoholu, nie jeść żywności wysoko przetworzonej zawierającej dużo konserwantów, czy innych niezdrowych i chemicznych substancji. Istotne jest, aby pić dużo wody. Jednak podczas karmienia nie tylko jedzenie może być tematem, nad którym zastanawiają się matki.

 

Karmienie piersią a solarium

 

Promienie emitowane przez lampy w solarium nie mają wpływu na mleko, które spożywa noworodek, jednak nie są zbyt zdrowe dla samej mamy. Przesadzanie z promieniowaniem ultrafioletowym niesie ze sobą większe ryzyko zachorowań choćby na raka skóry, dlatego tak jak w każdym temacie istotny jest tutaj umiar. Młoda mama może sobie pozwolić na tego typu zabiegi, natomiast z pewnością nie powinna z nimi przesadzać. Utrudnieniem również mogą być ewentualne oparzenia po solarium. Wtedy z pewnością karmienie piersią może być bolesne. Dlatego warto opalać się z głową.

 

Kwestii związanych z karmieniem piersią, które nurtują wiele pań, jest znacznie więcej. Powyżej poruszyliśmy tylko kilka z nich. Natomiast warto zajrzeć także na http://mamaluch.pl/wszystko-co-chcialabys-wiedziec-o-karmieniu-piersia/, gdzie znaleźć można większą ilość przydatnych informacji.